HET MIDDENVOETSBEENTJE a C Talent van toen Stibbe stipt aan "^1 LIJF LEVEN 4 ajaxlife 15-10-2010 lü profvoetbal na een liesblessure. Al iaren trainer bi) DEM.. Paul Bijvank had Piet Keizer voor zich en werd verkocht aan Volendam, waar hij vier seizoenen in het eerste speelde. Moest echter gedwongen stoppen door een tegensputterende knie. Is nu deurwaarder voor de belastingdienst. Hannie Das schopte het niet tot het eerste, Mensenkennis De jeugdopleiding van Ajax is meer dan alleen een voetbalschool. Wat hebben voormalige talenten die niet doorbraken nu nog aan hun tijd op Voorland of De Toekomst? In deel 6: deurwaarder Paul Bijvank. Otto Stibbe was van 1982 tot 1987 clubarts bij Ajax, en tegenwoordig orthopedisch chirurg in de Orthopedie Kliniek en Meander Medisch Centrum. Dit seizoen behandelt hij in Ajax Life typische voetbalblessures. In deel 6: het gebroken middenvoetsbeentje. IN AJAX LIFE 7: REVALIDATIE NA KRAAKBEENCHIRURGIE "De reden dat ik wegging bij Ajax? Hans Kraay. Ik had al een gevoel dat het niet ging lukken. Bij Kraay was snel duidelijk dat hij de bezem erdoor wilde halen. Na vier jaar met wisselend succes bij FC Volendam - het eerste, reserve, het tweede - ging ik vervolgens naar de amateurs. Uiteindelijk scheurde ik mijn kruisbanden, toen moest ik stoppen." "Na mijn dienstperiode ging ik bij de belastingdienst werken, via mijn vader, die als deurwaarder in Amsterdam werkte. De binnendienst was niets voor mij. Ik moest naar buiten, mensen om me heen hebben. Nu ben ik deurwaarder bij de rijksbelastingdienst in het centrum van Amsterdam. Ik doe alles lopend en met het openbaar vervoer." "Ik vind het leuk werk. Dat klinkt raar, omdat mensen denken dat je altijd de boeman bent. Vaak is dat niet zo. Het gros kent me, omdat ik er elke twee, drie maanden kom. Er is een hele categorie die het juist prettig vindt als er eens iemand komt die ze met de neus op de feiten drukt. In dertig jaar heb ik bijna nooit ellende gehad. Paul Bijvank (55) was van 1965 tot 1976 actief bij Ajax. Het is maar net hoe je het aanpakt. Als ik bij een advocaat kom, stel ik me anders op dan bij jan-met-de- pet. Zeker bij diegenen bij wie ik vaker kom. Dan zeg ik: 'Eikel, nou ben ik er weer. Zorg nou eens dat je je zaakjes op orde hebt.' Als mensen me niet binnenlaten, is mijn tong mijn wapen. Uiteindelijk kom ik overal binnen. Mensen realiseren dat als ze me eruit schoppen, ik over een halfuur terug ben met de politie. Dan hebben ze veel meer ellende." "Met Ajax ben ik vaak naar het buitenland geweest. Frankrijk, Polen, Italië... Daar doe je mensenkennis op. Je gaat met handen en voeten praten, je talenkennis groeit en daar heb ik baat bij gehad. Het verruimt ook je blik, het doet je beseffen hoe goed je het thuis hebt als je bijvoorbeeld eens achter het IJzeren Gordijn kwam." "Ik heb heel veel mensen leren kennen via de voetbalwereld. Soms moet ik zeggen: 'Daar ga ik niet naartoe, die ken ik te goed.' Dan vraag ik of een collega gaat. Beter, want ik kan het nooit goed doen. Of voor mijn baas niet, of voor diegene die ik ken niet. Als ik ergens wat ga drinken, dan kan ik niet de maandag erna zeggen: 'Ik krijg nog geld van je.' Gouden regel: tenten met belastingschulden, daar kom ik privé niet." "Onder George Knobel mocht ik met het eerste meetrainen. Iedereen stond met die mooie bolides bij De Meer en ik met mijn Puch met dat hoge stuur. Ik viel nooit in, ook niet als we 4-0 voor stonden. Toen ben ik in het tweede gaan voetballen, zodat ik het atheneum af kon maken. Er liepen wel namen als Cruijff, Keizer, Neeskens, hè. En als ik kritisch ben had ik misschien niet de allerbeste mentaliteit. Bob Haarms heeft me nog wel eens apart genomen: 'Klootzak, wat heb ik nou weer gehoord?' Die wist alles. Dan was ik op stap geweest, was ik gespot en de volgende dag wist hij het." "Heel af en toe kom ik nog bij Ajax. Dan vind ik het vooral leuk om de bestuurskamer in te gaan. Niet voor alle dikke jongens, maar omdat je dan die oude bekenden tegenkomt. belastingschulden, privé niet' 'Tenten met daar kom ik DOOR MICHIEL BOUWMAN Nu doe ik zelf niets meer in het voetbal. Ik heb ook nooit die ambitie gehad." De WK-kwartfinalewedstrijd tussen Uruguay en Ghana was het laatste duel dat Nicolas Lodeiro in actie kwam. De Ajacied brak een van zijn middenvoetsbeentjes. Na drie maanden revalideren deed de Uruguayaan op maandag 4 oktober voor het eerst weer mee met de groepstraining bij Ajax. De middenvelder was het slachtoffer van een blessure die vaker bij voetballers voorkomt. "Meestal is een breuk in het middenvoetsbeentje een gevolg van een enkelverzwikking," stelt Otto Stibbe. "Hierbij trekt de pees aan de buitenzijde van de voet aan een stukje bot van het middenvoetsbeentje, ter hoogte van de kleine teen. Het is dus belangrijk om na een verstuiking van de enkel goed op te letten of er lokale pijn is over dit botje. Een röntgenfoto kan uitsluitsel brengen of er iets is gebroken." Bij een breuk in het middenvoetsbeentje wordt de voet meestal ingetapet, en is een speler gemiddeld vier tot zes weken uit de running. Met de minder vaak voorkomende Jonesfractuur is een speler echter langer zoet. Stibbe: "Een Jonesfractuur is een botbreuk van het middenvoetsbeentje van de kleine teen. Deze blessure heeft een langere herstelperiode, van soms wel drie maanden. Er is namelijk een relatief grotere kans op vertraagde genezing en op een nieuwe breuk. Dit komt omdat deze breuk wat meer ter hoogte van het midden van het bot is gelegen en de bloedvoorziening daar minder is. Om die reden wordt deze fractuur soms geopereerd. Hierbij wordt dan een schroef over de breuk ingebracht. Het nut van een operatie dient door de risico's altijd eerst goed te worden afgewogen." Kan de genezing van het bot worden versneld? "De natuur laat zich maar beperkt foppen," aldus Stibbe. "Er zijn diverse experimentele behandelingen. Een voorbeeld is een speciale schokgolftherapie. Een andere, nu erg in de belangstelling, is de zogenoemde Frankensteinmethode. Deze kwam in de publiciteit rond een middenvoetsbreuk van Arjen Robben. Hierbij wordt eigen bloed afgenomen en gefilterd. In dit concentraat zitten dan sterke genezingscellen, die ter hoogte van de breuk worden ingespoten. Er is echter nooit aangetoond dat dit echt tot snellere botgenezing leidt. Of je dan moet gaan experimenteren met topsporters is zeer de vraag." Voor wat betreft het herstel is Stibbe dan ook duidelijk: "Neem de tijd voor het herstel en doe dit altijd in goed overleg met de dokter en fysiotherapeut." www.orthopedie-kliniek.nl www.meandermedischcentrum.nl

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 5