10 'P Frank(rijk) en vrij de Champions League in Ajax en Auxerre strijden in de Madrileense en Milanese schaduw eveneens om Europese overwintering. Wat voor een ploeg treft Ajax aanstaande dinsdag? ajaxlife Defensie CHAMPIONS LEAGUE 15-10-2010 'Collectief Ajax is superieur' DOOR SANDER ZELDENRIJK Auxerre telt ruim veertigduizend inwoners en ligt tussen Parijs en Dijon, op een slordige 650 kilometer van Amsterdam. Als je alle inwoners uit de randgemeenten meetelt, kom je op een kleine negentigduizend mensen. Slechts een klein deel van de Auxerrois bezoekt de reguliere competitieduels van de plaatselijke voetbalclub in Stade Abbe Deschamps. Zo zaten er tegen Nancy slechts 7.500 supporters op de tribune. Door de derde plaats in de eindrangschikking vorig seizoen mochten de blauw-witten deze zomer play-offs spelen voor de Champions League. Zenit Sint- Petersburg vormde daarin de laatste horde richting het miljoenenbal. Na een kleine nederlaag (1-0) in de Tsarenstad, klaarde de ploeg de klus in eigen huis in een sensationeel duel: 2-0, waarbij Zenit het duel beëindigde met negen man. De loting tegen de Europese grootmachten bracht nogal wat teweeg in de stad. Zo was het stadion binnen een recordtempo uitverkocht. Hoofdtrainer Jean Fernandez liet tegenover een Franse radiozender zelfs optekenen dat hij op de foto wilde met Real Madridcoach José Mourinho en verklaarde voorafgaand aan het openingsduel met AC Milan dat voormalig trainer Arrigo Sacchi zijn voetbalfilosofie had veranderd. Martin Jol was op zijn beurt niet zo blij met Auxerre. Ajax had voor de groepsfase ook kunnen stuiten op 'pot 4-ploegen' als HapoelTel Aviv, Roebin Kazan, Cluj, Partizan Belgrado, Bursaspor en MSK Zilina. "Auxerre, dat is lastig," riep de Scheveninger. "Ik had liever MSK Zilina gehad. De duels tegen Auxerre worden cruciaal." In de publieke opinie zal Ajax met de Franse ploeg moeten strijden om plek drie, dat recht geeft op overwintering in de Europa League. Wie Auxerre tegen AC Milan en Real Madrid heeft zien spelen, kan de reactie van Jol begrijpen. De mannen van Fernandez hadden in beide duels kansen op een beter resultaat en werden niet weggespeeld, zoals Ajax overkwam in de Spaanse hoofdstad. "Het gebrek aan ervaring brak ons op. Milan en Madrid hebben spelers die een individuele fout direct kunnen afstraffen. Desondanks hebben de eerste twee duels ons vertrouwen gegeven voor de ontmoetingen met Ajax," concludeerde Fernandez na afloop van het tweede groepsduel. Auxerre speelt met zes verdedigend ingestelde spelers, een versterkt middenveld en kan snel omschakelen met een snelle voorhoede. De ploeg is vooral gevaarlijk uit spelhervattingen en countert er lustig op los. Fernandez beschikt bovendien over fysiek sterke spelers, zoals we dat van het hedendaagse Franse voetbal gewend zijn. Een schopploeg is Auxerre echter niet. Integendeel. Spelers als aanvoerder Benoit Pedretti en aanvaller Dennis Oliech voegen veel voetbalvermogen toe. De defensie incasseerde vorig seizoen het minst aantal tegentreffers (29) in de Ligue 1. De ploeg won bovendien 20 van de 38 duels, zonder opmerkelijk doeltreffend te zijn: 42 treffers. De Franse middenmoter kende - net als vorig seizoen - een moeilijke competitiestart, met een veertiende plaats na acht wedstrijden. Nationaal gezien moet Auxerre aan de hoge verwachtingen voldoen. Internationaal gezien, in een groep met AC Milan, Real Madrid en Ajax kan de ploeg frank en vrij spelen. Tactisch gezien nam de ploeg bij balbezit van beide grootmachten een defensieve houding aan, met tien spelers achter de bal. Het is de vraag of hoofdtrainer Jean Fernandez dezelfde strijdwijze gaat hanteren tegen het 'kleinere' Ajax. De Fransman heeft als hoofdtrainer weliswaar weinig ervaring, maar maakte als assistent-trainer in 1991 en 1993 wel alle Europese 'successen' van Olympique Marseille mee. Sinds de zomer van 2006 traint de 56-jarige Fernandez Auxerre. In de aanloop naar de dubbele confrontatie met Ajax blikt hij vooruit met Ajax Life, en durft zijn ploeg in de underdogpositie te manoeuvreren. Veel Ajaxfans zullen u niet kennen. Hoe moet voetbal volgens u worden gespeeld? "Mijn ploeg beschikt over een goede verdediging en kan bij balverovering snel omschakelen naar de aanval. Ik werk niet vanuit een bepaalde organisatorische gedachte. Ik pas mijn visie aan op de spelersgroep die ik tot mijn beschikking heb." AJ Auxerre kende vorig seizoen een uitstekend jaar. Wat voor progressie verzvacht u nu nog te maken? "Dat wordt een lastig verhaal, omdat we dit seizoen in twee sterke competities uitkomen. Wij zijn maar een klein clubje in Frankrijk. We hebben sportief duidelijk moeite om de competitie en de Champions League te combineren. Dat verklaart ook onze slechte seizoenstart." Wat is uw mening over het huidige Ajaxelftal? "Ajax beschikt over een ploeg met goede spelers en een ervaren trainer. Ik heb de wedstrijd tegen AC Milan bekeken en daarin maakte Ajax een zeer sterke indruk. Ik heb ze echter ook gezien tegen FC Utrecht en toen had de ploeg duidelijk een mindere dag." Wat verzvacht u van de wedstrijden tegen Ajax? "Het wordt moeilijk. Als Ajax de eerste wedstrijd wint en AC Milan verliest van Real Madrid, kan de ploeg van Martin Jol wellicht de tweede plek overnemen. Ik verwacht daarom een lastige wedstrijd voor een fantastisch thuispubliek. De ontmoetingen worden sowieso zwaar, omdat wij de kleinste club in deze groep zijn. Bovendien is het collectief van Ajax superieur aan dat van ons." Benoit Pedretti: geen krachtpatser, wel een gevaarlijke spelmaker.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 3