wat te verliezen' 'We hebben wel degelijk Ajaxprooi in Friese dienst 13 2 "-3 'WE ZIJN NIET EEN KEER WEGGESPEELD' Alex Pastoor verrast met Excelsior 1 H) Servisch talent Filip Djuricic 1 Hf ajaxlife Cf /OORBESCHOUWING 2-3 0-2 0-2 1-3 2-1 fig W W V V V Op zondag 24 oktober reist Ajax naar Woudestein voor de wedstrijd tegen Excelsior. Een makkie? Absoluut niet. Trainer Alex Pastoor verrast tot nu toe met zijn ploeg. 'Ik had niet verwacht dat we al zo ver zouden zijn.' Twee jaar geleden zag Ajaxscout Gerrie Mühren in de zeventienjarige Filip Djuricic de 'Cruijff van de Balkan'. Waarom speelt de Serviër dan nu bij SC Heerenveen? Impulsen VOORBESCHOUWING 5-1 W W V G VOORBESCHOUWING K 15-10-2010 Alex Pastoor, met Excelsior dit seizoen verrassend sterk. Excelsior staat twaalfde met tien punten uit acht wedstrijden. Dat had niemand verwacht. "Ikzelf ook niet. We zijn het seizoen begonnen met een uiterst jonge groep. Sommige jongens speelden vorig seizoen nog in de Al van Feyenoord, andere jongens hadden slechts één seizoen eerste divisie in de benen. Als je Wouter Gudde en Cees Paauwe, onze twee meest ervaren spelers, niet meerekent, hadden we in totaal een wedstrijd of zestig ervaring in de eredivisie. Als je dat in ogenschouw neemt, ben ik uitermate tevreden over hoe het tot nu toe gaat." De laatste drie duels (FC Gro ningen, Vitesse, Roda JC) gingen verloren. Reden voor paniek? "Nee, totaal niet. Ik kijk nooit zo naar individuele wedstrijden, meer naar processen. We worden steeds meer ervaren en steeds beter. In deze eerste fase van het seizoen zijn we niet één keer weggespeeld en hebben we goed voetbal laten zien. Daarnaast hebben we wedstrijden gewonnen in de slotfase, dus staan we er fysiek goed op. We hebben ook nauwelijks blessures gehad tot nu toe. Ik had niet verwacht dat we al zo ver zouden zijn." IHoe verklaar je dat het zo goed gaat? "Met deze spelers en de huidige werkomstandig heden heb ik geluk. Ik wil dat de jongens nadenken over hun eigen carrière en verant woordelijkheid nemen en probeer ervoor te zorgen dat we in een goede atmosfeer kunnen werken. Bij het voetbal gaat het erom dat je de bal zondag 24 oktober, 12.30 uur Woudestein, Rotterdam Historie: Laatste 5 x Excelsior - Ajax 18 aug 3 sep 22 dec 17 dec 23 dec 1985 1986 2002 2006 2007 Laatste 5 duels Excelsior thuis thuis uit thuis thuis naar de juiste kleur speelt en dat je dat steeds sneller en beter doet. Goede randvoorwaarden werken dat in de hand. We kunnen spelers echt goede omstandigheden aanbieden. Dat gaat van bijvoorbeeld videoana lyse en voeding tot de persoonlijk heidsontwikkeling per individuele speler. We hebben het erg aardig voor elkaar hier." Voor de wedstrijd tegen Feye noord vergeleek je de tegenstan der met een berg en je spelers met vogels, die daar overheen moesten vliegen. Is dat de manier om deze groep te motiveren? "Ik gebruik vaak metaforen om din gen helderder uit te kunnen leggen. Waar het mij vooral om gaat, is dat de spelers vrij zijn in hun doen en laten. Dat brengt het beste in ze naar boven. Kansen zien in plaats van belemmeringen, zelf initiatief nemen. Dat vind ik heel belangrijk." Dus ook tegen Ajax zie je kansen? "Je hebt altijd kans, al hebben wij tegen WKE meer kans om te win nen dan tegen Ajax. Maar David heeft heel lang geleden ook Goliath verslagen. Stel dat de kans dat wij van Ajax winnen vijftien procent is, dan trainen we de hele week om die vijftien procent te kunnen uitbuiten. En niet om de 85 procent kans dat Ajax wint te voorkomen. We zullen de strijdwijze kiezen die voor ons het beste is. Wij hebben thuis tegen Roda JC bijvoorbeeld minder aangevallen dan uit tegen FC Groningen, omdat Roda in de counter heel sterk is. Dat hebben we prima gedaan. De angels werden uit hun spel gehaald. Het zou best kunnen dat we tegen Ajax voor een andere speelwijze of systeem kiezen dan in andere duels, omdat we denken op die manier die vijftien procent kans te kunnen benutten." Waar eindigt Excelsior dit sei zoen? "Ons doel blijft handhaving in de eredivisie. Dat zeiden we aan het begin van het seizoen, maar vooral omdat we toen niet wisten hoe we ervoor stonden ten opzichte van andere teams. We hadden de laagste begroting en waren volgens iedereen degradatiekandidaat nummer één. Maar als je kijkt naar hoe wij ons hebben geprofileerd en je vergelijkt ons met ploegen als Willem II, VW- Venlo, Heracles Almelo en De Graaf schap, dan vind ik dat wij nu wel degelijk wat te verliezen hebben. En dat we erin moeten kunnen blijven. Het allerbelangrijkste voor mij blijft dat we er tot drie cijfers achter de komma uithalen wat erin zit. Je weet nooit wat er gebeurt bij andere clubs en onszelf qua blessures en aanko pen, maar als wij alles eruit weten te halen, vind ik handhaving op dit moment een heel reële doelstelling." DOOR BAS ABRESCH DOOR MARTIJN MOOIWEER Slechts een wedstrijd had Gerrie Mühren nodig om de overeenkom sten tussen het destijds zeventien jarige supertalent en Nederlands beste voetballer ooit te zien. Even explosief en dezelfde surplus aan techniek en inzicht. Met zijn spil- lepootjes, iele lijf, lange gezicht en wapperende manen was de Servi sche puber zelfs qua uiterlijk het evenbeeld van de jonge Jopie uit Betondorp. Het mooiste nog was de manier waarop Djuricic zijn goal vierde. Met gebalde vuist maakte hij een sprongetje. Identiek aan de manier waarop El Salvador altijd juichte. Op het moment dat Mühren het groeibriljantje aan het werk zag, had de jonge Serviër er al een hele geschiedenis opzitten. Vanuit de voetbalacademie in zijn geboor teplaats Obrenovac, stroomde hij door naar de jeugdopleiding van het plaatselijke Radnicki. Daar kreeg de 25 kilometer verderop gelegen topclub Rode Ster Belgrado hem al snel in de smiezen. Bij de club van zijn dromen weigerden ze hem echter een jeugdcontract aan te bie den, toen het Griekse Olympiakos Piraeus hem op zestienjarige leeftijd een vette worst voorhield. Het hele gezin Djuricic - vader, moeder en zusje - verhuisde met hem mee naar Griekenland. Vier maanden later al waren ze weer terug op hun geboor tegrond. Olympiakos weigerde een transfersom te betalen, waardoor er nooit een werkvergunning kwam. Via derdedivisionist Radnicki Obrenovac voorzag Djuricic zijn carrière van nieuwe impulsen. Op zestienjarige leeftijd werd hij ver kozen tot beste speler van de com petitie en kreeg hij een aanbieding van Manchester United om stage te komen lopen op Old Trafford. Hij overtuigde tussen sterren als Ryan Giggs, Paul Scholes en Cristiano Ronaldo. Manager Sir Alex Fergu son maakte echter een kapitale fout. Hij had geregeld dat Djuricic tot zijn achttiende - de leeftijd waarop in Engeland pas werkvergunningen worden afgeleverd - gestald zou worden bij Partizan Belgrado. Not done voor een Rode Stersupporter in hart en nieren. Het moment waarop Mühren Dju- woensdag 27 oktober, 19.00 uur Amsterdam Arena Historie: winst gelijk winst Laatste 5 x Ajax - SC Heerenveen 22nov 2009 Laatste 5 duels SC Heerenveen rat thuis thuis uit thuis Filip Djuricic, de Cruijff van de Balkan? leeftijd werd te veel van het goede geacht op De Toekomst. Na dat besluit was SC Hee renveen er als de kippen bij. Djuricic' Balkangenoten Mira- lem Sulejmani (Ajax) en Danijel Pranjic (Bayern München) hadden de Friese club net als ricic aandroeg bij Ajax kwam niet lang daarna. In Amsterdam was echter net Christian Eriksen de jeugdopleiding ingestroomd. Voor de Deen werd zelfs een vergoeding overgemaakt aan Odense BK. Twee aanval lende mid denvelders van dezelfde springplank gebruikt en werden succesvol als lokmiddel ingezet. Woensdagavond 27 oktober komt Djuricic hopelijk alsnog naar de Amsterdam Arena, gebrand om zijn talenten te tonen. Maar wel in Heerenveenshirt.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 2