'EEN WEDSTRIJD ZONDER PUBLIEK LEVERT HETZELFDE THUISVOORDEEL OP' Onderzoek: thuispubliek niet van invloed ajaxlife Het thuispubliek draagt niet bij aan het thuisvoordeel, concludeerde universitair docent en onderzoeker Niels van de Ven van de Universiteit van Tilburg afgelopen zomer. Aan de hand van een aantal stellingen legt Van de Ven uit. •f ACHTERGROND Xrx 01-10-2010 'Leuk voor de sfeer, geen effect op uitslag' Fanatieke aanmoedigingen dragen bij aan de sfeer, meer niet. Dat stelt onderzoeker Niels van de Ven. DOOR MICHIEL BOUWMAN Het stadion is voor het thuisteam belangrijker dan de supporters. "Ja, de omgeving en het gevoel van bekendheid zijn het belangrijkste. Het gevoel dat je je voor de wed strijd al kunt inleven, dat je weet hoe laat je van huis weg moet. De rust die deze bekendheid met zich meebrengt, is één aspect. Het andere is dat je wéét waar je je op het veld bevindt. Barry Opdam zei ooit dat als er een lange bal kwam en hij kon uit zijn ooghoeken de EHBO-post zien, dat die bal voor de keeper was." Supporters kunnen dus beter thuisblijven. "Nee. Want ze brengen wel heel veel sfeer, en op speci fieke aspecten van het spel kunnen ze een positieve invloed hebben. Spelers kunnen zich daar soms beter door voelen en presteren. Verder laat het onderzoek zien dat ze een scheidsrechter beïnvloeden, bijvoorbeeld als ze meeleven als er een tackle wordt ingezet. Dat zorgt ervoor dat de arbiter eerder mééfluit met het thuispubliek. Dat zullen ze nooit toegeven, maar er zijn heel mooie studies naar gegaan. Scheidsrechters kregen wedstrijden te zien op een groot scherm met het geluid aan en uit. Ze beoordelen een tackle eerder als overtreding op het moment dat het geluid aanstaat en het publiek dus meeleeft." "Mijn onderzoek laat echter zien dat het publiek uiteindelijk geen positief effect heeft op de gemid delde uitslag van wedstrijden. Een wedstrijd zonder publiek levert hetzelfde thuisvoordeel op als een wedstrijd zonder publiek. Ik zie geen andere verklaring dan dat het publiek gemiddeld genomen geen invloed heeft. Het thuisvoordeel van Ajax is niet groter dan dat van andere clubs, terwijl er wel duide lijk verschil zit in de beleving op de tribunes. Uit dat besef kun je halen dat de beleving niet voor de presta tie uitmaakt. Alle teams halen rond zeventig procent van hun punten uit thuiswedstrijden." In de Nova-uitzending waarin dit onderzoek ter sprake kwam, vertelde Stanley Menzo dat het publiek wel degelijk effect heeft. Weten schappelijk onderzoek weegt dus zwaarder dan de mening van een ervaringsdeskundige. "Menzo stelde inderdaad dat het publiek wel degelijk een invloed had doordat ze een grote druk kunnen opleg gen voor spelers. Dit bevestigt uiteindelijk de resultaten van mijn onderzoek: gemiddeld heeft het publiek geen effect op de einduit slag. De reden is dat het publiek soms een positieve invloed heeft, maar soms juist ook een negatieve invloed. Soms win je er door, een andere keer niet. Gemiddeld gezien komt het bij elkaar uit. Hoe het komt dat Ajax geen thuisvoordeel heeft en toch bijna thuis alles wint? Omdat Ajax een van de beste clubs in Nederland is. Die winnen meestal óók uit bij Roda JC." Druk weegt zwaarder dan motivatie bij de thuisspelende ploeg. "Het kan. Choking under pressure, dat houdt in dat je vastloopt in grote wedstrijden waarin veel van afhangt voor het publiek. Bijvoor beeld in een wedstrijd tegen een kleine club in Oost-Europa tegen wie je speelt in de voorronde van de Champions League. De druk dat je moet winnen, maakt het moeilijker dan de wedstrijd zelf." Voetballers moeten meer mentale training krijgen. "Ze moeten er wel voor open staan, anders heeft het geen zin. Het opbouwen van routine en het vooraf inbeelden van hoe het gaat zijn, dat soort dingen blijkt een positief effect te hebben. Als je je vooraf inbeeldt hoe je een penalty gaat schieten, dan helpt dat om hem beter te nemen. Er zijn waardevolle dingen in de psychologie die tot betere prestaties kunnen leiden." De Hel van Istanbul bestaat niet. "Klopt. Ik geloof best dat het heel veel lawaai maakt en indrukwek kend is, maar ik denk ook dat zoiets een tegenstander motiveert. Als je het gevoel hebt dat zoveel mensen tegen je zijn, kan ik begrijpen dat je zelf ook een stap extra zet. Je weet toch al dat het niet je vrienden zijn op het moment dat je dat stadion binnenstapt. Ook hier geldt weer: het thuisvoordeel van teams in Istanbul is niet groter dan teams die ergens anders spelen." Supporter komt van het Engelse to support, ondersteu nen. Foute woordkeuze, dus. "Je kunt beter fan gebruiken, maar het neemt niet weg dat je de club kunt ondersteunen. Wat ze in Vak 410 doen met spandoeken en activiteiten maakt de sfeer beter, maar op de uitslag heeft het geen effect." Niels van de Ven

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 9