13 I HEIKELE HAMSTRING u Talent van toen 'LEUKE SPORT OM ELKAAR TE PLAGEN' Stibbe stipt aan ajaxlife De jeugdopleiding van Ajax is meer dan alleen een voetbalschool. Wat hebben voormalige talenten die niet doorbraken nu nog aan hun tijd op Voorland of De Toekomst? In deel 5: ondernemer Jan Papavoine (50). 'Ltfcr Nonchalant in de drukkerij van zijn vader. Is nu nog steeds actief in de grafische wereld. Jan Papavoine had geen 'ideale klik' met Leo Beenhakker en vertrok naar DS '79. Raakte daar na vier jaar geblesseerd aan zijn enkel en besloot er maar meteen helemaal mee te stoppen. Werkte zich bij de Gamma op tot regiomanager, maar kreeg tijdens een beurs een inge ving: 'Ik ga een pizzatent beginnen'. Zo gezegd, zo gedaan en Papavoine runt nu een Don Pizza in Rotter dam. Otto Stibbe was van 1982 tot 1987 clubarts bij Ajax, en is tegenwoordig werkzaam als orthopedisch chirurg in de Orthopedie Kliniek te Amsterdam en Meander Medisch Centrum (Baarn). Dit seizoen behandelt hij in Ajax Life typische voetbalblessures. In deel 5: de hamstringblessure. DEEL 5 IN AJAX LIFE 6: HET GEBROKEN MIDDENVOETSBEENTJE LIJF LEVEN 01-10-2010 'Ik had meer tegengas moeten hebben' DOOR MICHIEL BOUWMAN "Na het voetballen ben ik als hulpkracht begonnen bij de Gamma. Ik was bij DS'79 afgedwaald en na driekwart seizoen raakte ik geblesseerd, waardoor ik eigenlijk niet meer kon voetballen. Bij de Gamma klom ik op tot regiomanager bouwmarkten. Ongemerkt ging ik zeven dagen in de week werken. Toen dacht ik: Jan, dit gaat niet goed. Via een franchisebeurs kwam ik in de pizza's terecht. Ik kon een filiaal van Don Pizza overnemen in Rotterdam." "Eigenlijk ging alles gemakkelijk in mijn jeugd. Ik zat bij Blauw wit, kwam bij het Amsterdams jeugdelftal en daar was ik vaak de uitblinker en ging naar Ajax. Ik was me er niet zo van bewust, het ging vanzelf. Dat is een belangrijke factor geweest. Misschien had ik meer tegengas moeten hebben. Geen verwijt naar iets of iemand, maar het is lullig als je achteraf hoort dat ze wel over je gesproken hebben. Op hoog niveau werd er over gesproken dat ik een concurrent zou kunnen Jan Papavoine (50) kwam van 1974 tot 1979 uit voor Ajax. worden van Pim van Dord. Dan denk je: hé sukkel, dat had je toch even anders moeten doen." "Na twee jaar betaald voetbal bij Ajax kreeg ik een aanbieding O""44 Ut van het Franse Amiens, daar had ik eens heel bevlogen een jeugdtoernooi gespeeld. Ik had niet het lef om het te doen. Mijn trainer Jan van Daal ging naar DS'79 en vroeg of ik meeging. Hij was eerst jeugdtrainer bij Ajax en werd opgevolgd door Leo Beenhakker. Daar had ik een mindere klik mee. Waarom weet ik nog niet, maar ik kan me herinneren dat hij het idee had dat ik niet naar hem luisterde of nonchalant deed." "Mijn voetbalcarrière was klaar toen-ie nog moest beginnen. We speelden bij De Graafschap. Ik stond bij de achterlijn, draaide, maar mijn voet bleef staan. Ik zag alles boven mijn kicks uitkomen en dacht: dat zit niet goed. Een enkelbreuk. Na het herstel bleef ik het voelen, kon niet voluit sprinten en lekker trappen. Dan houdt het op. Toch zit hier geen gefrustreerde jongen. Alles wat ik toen heb meegemaakt, kunnen ze me niet meer afnemen." "Zeker in die tijd had Ajax een enorme naam in Europa dus overal waar je kwam werd je met open armen ontvangen. Portugal, Spanje, noem maar op. Rik van den Boog was vaak mijn slaapmaatje op de toernooien. Ik ga toch maar niet vertellen wat er allemaal gebeurde op trainingskamp... Het is leuk geweest, alleen jammer dat ik het niet heb gehaald." "Ik kan me niet voorstellen dat er één speler is die zegt dat hij er niets aan gehad heeft. Je staat beter in de maatschappij, je bent dingen gewend. Vroeger werd er niet van alles voor je gedaan. Ik weet nog dat ik mijn eerste contractje kreeg bij Ajax. Toen mocht ik naar Tonnie Pronk om een paar slippertjes, paar broekjes en een trainingspakkie te halen. Nu ligt alles klaar. Het was indrukwekkend dat je gemasseerd kon worden, dat er pedicure was, zeker als je van Blauw-Wit kwam." "Het deed pijn om Ajax tegen Real Madrid te zien. De beste stuurlui staan aan wal, maar ik miste de passie en de strijdlust. Dan ga je maar op je bek, maar dan heb je er wel voor geknokt. In Rotterdam heb ik al jaren plezier omdat Ajax hier altijd wint. Er is inmiddels acceptatie van die gasten. In het begin was het fanatiek - toen sprak ik nog platter Amsterdams dan nu. Nu is het een leuke sport om elkaar te plagen." Teemu Tainio miste de belangrijke wedstrijden van Ajax tegen Feyenoord en FC Twente. De middenvelder kampte met een hamstringblessure. Tegenwoordig mag gerust worden gesteld dat je geen echte voetballer bent, als je niet een keer aan de kant hebt gestaan met een kwetsuur aan je hamstring. "De Uefa heeft recentelijk uitgezocht dat bij een professioneel voetbalteam per seizoen zeven hamstringblessures zijn te verwachten," meent Otto Stibbe. "Berucht is de grote kans dat een nieuwe scheur zich kan voordoen in de herstelfase. Dat gebeurt in 35 procent van de gevallen." Een scheurtje in de spieren of pezen van de hamstrings (verzamelnaam van drie spieren aan de achterzijde van het bovenbeen) gaat gepaard met pijn en meestal krachtsverlies tijdens het hardlopen en sprinten. Soms wordt er na 24 tot 48 uur een flinke bloeduitstorting en zwelling zichtbaar. Stibbe: "Bij topsporters is het gezien de grote belangen, kijk naar Arjen Robben, te komen tot een snelle en accurate diagnose. Een mri-scan kan veel uitstelsel geven. De kunst is om met alle betrokkenen - speler, technische en medische staf - de speler snel weer fit te krijgen, zonder het risico te lopen dat hij weer een hernieuwde spierscheur oploopt. Mijn mening is dat een sportarts hier de centrale rol in dient te spelen." Gemiddeld is een speler twee tot drie weken uitgeschakeld door een hamstringblessure. De mate van de blessure kan echter verschillen. Is er bijvoorbeeld alleen sprake van een scheurtje of is een spier helemaal afgescheurd? "Bij een ernstige blessure kan het herstel twaalf weken duren. Een hamstringblessure wordt in eerste instantie behandeld met rust, waarna de belasting langzaam wordt opgebouwd onder begeleiding van een fysiotherapeut." Laterale Hamstring Mediale Hamstring (met scheur) Kan een hamstringblessure niet worden voorkomen? "Er zijn een aantal maatregelen die iedere voetballer kan nemen," aldus Stibbe. "Doe altijd een volledige warming-up en cooling-down. Daarnaast zijn warme kleding en een rustige opbouw van sprintoefeningen heel belangrijk. Ongetraind veel wedstrijden spelen, is ook niet aan te raden. Een hamstringblessure is niet zelden het gevolg van vermoeidheid."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 8