ajaxlife 9. Kies voor uitstraling; 10. Stop met de nummer 10 11Creëer clubbinding; 12. Laat sporters de club runnen 13. Luister naar elkaar 14. Zorg; dat je plezier hebt de eigen jeugdopleiding komen. Die ploeg doet in de eredivisie gewoon mee om de prijzen. De basis van het Nederlands elftal tegen Finland (EK-kwalificatie) telde zeven spelers die de jeugdopleiding in Amsterdam hebben doorlopen. Bij FC Barcelona kregen vier jaar geleden niet Ronaldinho en Eto'o het grootste applaus van het publiek, maar Henrik Larsson. 'Dat is uitstraling,' meende Cruijff. 'Als je dat nou voor elkaar kan krijgen, ben je een heel eind. Dat zijn goede gasten, waarbij geen enkele supporter het erg vindt als-ie een keer een bal mist.' De Henrik Larsson van Ajax is momenteel Eyong Enoh; een speler die dankzij zijn werklust populair is bij de achterban. Hij verliest geregeld de bal, maar wint twee keer zo vaak een duel. Enoh is geen typische Ajaxspeler, maar geniet van de supporters wel een groot respect. Zoals alle huidige Ajacieden niet bang hoeven te zijn voor fluitconcerten. Hij had het zelf uitgevonden, maar Cruijff zag ten tijde van zijn interview met Ajax Life dat de positie achter de spits niet houdbaar was. Althans, in een systeem met vier verdedigers. 'Dan komt de boel scheef te staan.' Martin Jol speelt met vier verdedigers én met een nummer tien, Siem de Jong. Toch lijkt de balans in het elftal niet zoek. Hoe dat kan? Wellicht komt het doordat de rol van De Jong niet valt te vergelijken met bijvoorbeeld die van Jari Litmanen in 1995. De Fin speelde in een elftal met vleugelaanvallers, en had daardoor veel ruimte te belopen tussen de linies. De Jong heeft altijd lopers als Suarez en Mounir El Hamdaoui om zich heen. De posities binnen het huidige Ajax liggen ook minder vast dan in de tijd dat Cruijff de nummer 10 'uitvond'. De nummer 10 die Cruijff bedoelt, bestaat daardoor al niet meer echt. ACHTERGROND 01-10-2010 'Normaal gesproken gaat een speler toch niet - met alle respect voor die club - van Ajax naar HSV?' Cruijff reageerde nogal verbaasd op het nieuws dat Nigel de Jong Ajax had verlaten voor een Duitse subtopper. 'Dan gaat er toch iets gigantisch mis binnen de club?' Elk seizoen is het tijdens de transferperiode weer billenknijpen. Welke Ajacied gaat de club verlaten, zoekt zijn heil in het buitenland? Afgelopen zomer bleef het ondanks een succesvol WK voor veel Ajacieden heel erg stil. Natuurlijk speelde de financiële situatie bij veel clubs een rol: er was simpelweg geen geld om uit te geven. Een speler als Gregory van der Wiel, die in de belangstelling stond van Bayern München, speelde wel gewoon met Ajax mee tegen Paok Saloniki, en wist dat hij daardoor voor een andere club hoogstwaarschijnlijk niet in de Champions League kon uitkomen. Aanvoerder Luis Suarez had rode ogen na het behalen van de Champions League. Hij sprak niet over een persoonlijk succes, maar zei dat het o zo belangrijk was voor de club. Uit zijn reactie was de binding met de club duidelijk voelbaar. 'Het verschil tussen sporters en gewone studenten? Sporters leren actief. Normaal zegt een docent wat en luisteren de leerlingen. Een coach zegt wat en sporters gaan actief in het veld het geleerde uitvoeren. Dat noem ik actief leren. Dat is een andere benadering.' Cruijff heeft er nooit een geheim van gemaakt het liefst praktijkmensen in de top van Ajax te zien. Zo schoof hij in het verleden Piet Keizer meerdere malen naar voren om een belangrijke rol te spelen. Dat hij op dit vlak Johan Cruijff, icoon en criticaster van Ajax. weinig enthousiast wordt van de huidige directie, is niet verwonderlijk. Alleen Rik van den Boog kende een voetbalcarrière. De algemeen directeur speelde in de jeugd van Ajax. Commercieel directeur Henri van der Aat was een zeiler, financieel directeur Jeroen Slop voetbalde net als Van der Aat in hun vrije tijd. De vraag is echter of een club als Ajax kan worden bestuurd door sporters alleen. Strikt gezien is de proftak van Ajax een NV, een beursgenoteerd bedrijf dat verdere implicaties met zich meebrengt en noopt tot het in huis halen van experts. Belangrijker lijkt dan ook de vraag of deze directie in balans is en of de directieleden als een hecht team functioneren. Voorzitter Coronel liet zich in Ajax Life daar niet heel duidelijk over uit. "Er is in iedere organisatie altijd wel wat, maar wij zijn op dit moment over het totale functioneren van Ajax, de directie en de stafmedewerkers tevreden." 'Als er onderlinge verdeeldheid is binnen de club, moet je die meteen weghalen, voordat het naar buiten kan komen.'Wat Cruijff vier jaar geleden stelde, vermeldde het rapport-Coronel anderhalf jaar later ook. De directie en Raad van Commissarissen functioneerden niet als hecht team. Te veel mensen traden namens Ajax naar buiten, en lang niet altijd met dezelfde boodschap. Als voorzitter treedt Coronel daardoor slechts zelden in de publiciteit. Ook directieleden Jeroen Slop en Henri van der Aat spreken slechts op gezette tijden met de media. Er zijn twee spreekbuizen namens de club: namens de technische staf Martin Jol, namens de directie Rik van den Boog. Mocht er al verdeeldheid zijn binnen de eigen geledingen, blijft dat op deze manier ook binnenskamers. Althans, vaak. Voor Dinamo Kiev - Ajax leek er toch even tweespalt in de directie. Slop gaf in een interview aan De Telegraaf aan dat bij het uitblijven van plaatsing voor de groepsfase van de Champions League wat hem betreft de discussie gevoerd mocht worden of er spelers verkocht dienden te worden. Volgens Van den Boog was dit echter bij voorbaat al uitgesloten. Ajax plaatste zich, en dus bleek het een briesje in een glas water te zijn. 'Technisch directeur of voorzitter van Ajax is niks voor mij. Je moet plezier hebben in dat soort functies. Dat heb ik niet. Ik heb een bloedhekel aan vergaderen.' Cruijff gooide in 2006 de deur naar een belangrijke functie binnen Ajax al dicht. Hij zou er te weinig plezier aan beleven. Boegbeeld zijn van Ajax is ook lang niet altijd leuk. Algemeen directeur Rik van den Boog heeft meerdere malen in interviews laten weten verdrietig te worden van het commentaar dat de buitenwacht geeft. Ongezouten kritiek, waar hij niets mee kan. Zo ook de kritiek van Cruijff. "Ik word er verdrietig van en kan hem nauwelijks meer serieus nemen. Maar hij blijft voor altijd ons erelid, want hij is wel degene die Ajax op de internationale voetbalkaart heeft gezet," liet Van den Boog in De Telegraaf optekenen. Na plaatsing voor de Champions League zou het plezier bij Ajax moeten toenemen. Sportief worden de komende weken zeer interessant, financieel krijgt de club weer een beetje lucht. Maar de discussie over de prijzen voor de passe-partouts en nu de kritiek van Cruijff maken het voor de directie niet leuker. Maar zoals voorzitter Coronel al zei: "Ajax zal nooit een brave en rustige club worden."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 7