"I0 achtergrond jh Xvf 01-10-2010 ajaxlife 8. Leid spelers goed op 4. Maak Keizer koning; 5. Stel sterke mensen aan 6. Put moed uit Barcelona 7. Gebruik de vleugels verstandig ze de bal aangespeeld en wat kunnen ze in de ruimte met de bal gaan doen? Ajax werd op dat vlak vermoord door de zelf gecreëerde spelsituaties.' Florian Jozefzoon liet in de bekerwedstrijd tegen MW zien dat de vleugelspeler bij Ajax nog niet geheel is uitgestorven. De successen op die positie zijn echter nog steeds schaars. Is er niet genoeg kwaliteit of is het voetbal veranderd, waardoor er maar mondjesmaat buitenspelers doorbreken in het mondiale voetbal? Het 4-3-3-systeem bij Ajax is momenteel niet meer het 4-3-3-systeem dat het was in de tijd dat John van 't Schip en Bryan Roy, of Marc Overmars en Finidi George in Amsterdam rondliepen. Martin Jol heeft met Luis Suarez en Miralem Sulejmani 'vleugelspelers' tot zijn beschikking die een enorme drang naar het doel hebben. Het spelsysteem van de Amsterdammers is daarop ingericht. Backs Gregory van der Wiel en Vurnon Anita komen vaak op, of middenvelders duiken in het gat. Een echte vleugelspeler wordt daardoor niet gemist. Jol had vorig seizoen met Dennis Rommedahl nog een echte vleugelspeler tot zijn beschikking. De Deen had vooral als invaller zijn waarde. Zijn snelheid en de intredende vermoeidheid bij de tegenstander was vaak een dodelijke combinatie. Zo beredenerend gebruikte Jol zijn vleugelspeler dus ook verstandig. Gaat hij dat ook op Cruijffs manier doen met Jozefzoon? 'Een van de belangrijkste dingen is het opleiden van de Ajaxspelers. Allereerst technisch, puur voetballend gezien. Daarbij ook karakterologisch en intellectueel.' De jeugdopleiding is voor Cruijff de laatste jaren een groot zorgenkind. Vandaar dat hij de hele opleiding onder Van Basten op de schop wilde gooien. Discussiëren over de jeugdopleiding wordt al gauw een potje touwtrekken tussen even sterke tegenstanders. Wie de wedstrijd Real Madrid - Ajax heeft gezien, mag concluderen dat de jeugdige ploeg van Jol Europees gezien nog flink tekort komt, en dat de spelers het nodige gogme of vernuft missen om zich op het hoogste niveau staande te houden. Aan de andere kant: in de basis spelen wekelijks acht spelers die uit Piet Keizer legde zijn functie als technisch adviseur neer. Cruijff wil(de) een belangrijke rol voor zijn oud-ploeggenoot binnen Ajax. Hij is nu wel erelid. aanbevelingen gedaan. 'Als je ziet wat daar van terechtgekomen is, dan is het één groot drama. Qua financiën, qua opleiding, qua scouting, qua aankoopbeleid en qua voetbal.' Het is kritiek waar commissievoorzitter en huidig Ajaxvoorzitter Coronel zich niet in kan vinden. Hij zei vorige maand tegenover Ajax Life nog: "Als mensen zeggen dat dit rapport net zo goed kan worden weggegooid, is dat niet waar. Ze weten gewoon niet wat er in staat. De hoofdlijnen zijn en worden opgevolgd. De Raad van Commissarissen houdt toezicht op afstand en de directie voert uit. Het voetbaltechnische apparaat is ingericht naar Engels model. Martin Jol heeft de leiding. Andere zaken zijn in uitvoering, zoals het overbrengen van activiteiten naar De Toekomst, het verbeteren van het supporterscontact en het verder professionaliseren van de opleiding." Wordt er binnen de club echter ook eerlijk met elkaar omgegaan? Daar kan slechts het personeel over oordelen. Cruijff heeft zijn bedenkingen. Zo schrijft hij in zijn column: 'Vanuit de ledenraad tot de directie is het één rode draad van mensen die elkaar dekken, terwijl de club steeds verder wegzakt.' Het is in elk geval zijn waarheid. 'Piet (Keizer, red.) is een instelling binnen Ajax. Hij moet het bindmiddel zijn en alle mensen die bij de club komen op technisch gebied bijstaan en adviseren.' Cruijff liet in het interview geen twijfel bestaan over welke rol oud teamgenoot Piet Keizer moest gaan spelen binnen de club. Keizer werd op 22 januari van dit jaar benoemd tot erelid. Verder heeft hij geen rol binnen de organisatie. Eind 2007 legde hij zijn functie als technisch adviseur na ruim een jaar neer. 'Hij wil zijn gedachten ordenen met betrekking tot zijn functioneren', stond destijds te lezen op de officiële website van de Amsterdamse club. Na zijn benoeming tot erelid gaf Keizer aan 'verrast en zeer blij' te zijn met de onderscheiding. Als erelid mag hij in ieder geval bij alle ledenraadsvergaderingen zijn en heeft hij een stem in het orgaan. 'Ik trek niet aan alle touwtjes. Ik ben voor het aanstellen van sterke mensen. Neem Van Basten of Rijkaard. Dat vind ik sterke mensen. En die komen niet bij mij vragen: "Zit mijn schoenveter goed?" Bij bepaalde details - die veel mensen niet eens doorhebben - komen ze bij mij vragen wat ik ervan vind. Bij Ajax is er een enorme kink in de kabel gekomen, want ze hadden goud in huis. Neem Van Basten en Van 't Schip. Rijkaard had geen club. Er waren mensen misschien bang voor hen. Ajax zal eerst op de blaren moeten zitten en vervolgens zien hoe ze die mannen bij de club terug kunnen halen.' De aanbeveling van Cruijff werd begin 2008 door de directie opgevolgd: Marco van Basten werd aangesteld als hoofdtrainer voor het nieuwe seizoen. Aanvankelijk met Cruijff in zijn kielzog. De Verlosser haakte echter snel af, omdat Van Basten niet zo rigoureus de jeugdopleiding wilde hervormen. De hoofdtrainer kreeg vrijspel van de directie en investeerde voor 35 miljoen euro aan nieuwe spelers. Na een seizoen, waarin het kampioenschap en de voorronde van de Champions League werden misgelopen, stapte Van Basten op. Zijn opvolger, Martin Jol, mag ook getypeerd worden als een sterke persoonlijkheid. Hij is in Amsterdam verantwoordelijk voor het eerste elftal, het aan- en verkoopbeleid, de scouting en de jeugdopleiding. Na ruim een jaar heeft hij zijn stempel op de club weten te drukken. In tegenstelling tot Van Basten neemt hij een volle rugzak aan ervaring als trainer met zich mee. Jol is een manager, laat zich niet van de wijs brengen. Staat kortom sterk in zijn schoenen. Cruijff en FC Barcelona zijn even onlosmakelijk met elkaar verbonden als Cruijff en Ajax. 'Barcelona was drie jaar geleden een drama,' stelde hij vier jaar terug. 'Vorig seizoen wonnen ze de Europa Cup en nu ziet het er prima uit. Dat is het verschil: als de voorzitter weet dat z'n medewerkers, spelers en technische staf echt alleen denken aan het succes van de club, en dat dat de enige focus is. Dan sta je ijzersterk. Puur door het samen te doen.' Ajaxvoorzitter Uri Coronel beschreef vorige maand in Ajax Life de relatie tussen de kopstukken van de club. "Organisatorisch is het rustiger. We rollen niet meer over straat. Er zijn altijd wel incidenten, maar de basis is goed. Maar uiteindelijk moeten we nu wel de vruchten gaan plukken van die goede basis en daar voel ik me wel verantwoordelijk voor." Of belangrijke functies worden vervuld door mensen die alleen aan hun eigen gewin denken, valt door buitenstaanders niet te bewijzen of te ontkrachten. Martin Jol en zijn spelersgroep toonden afgelopen zomer in elk geval maar met één doel bezig te zijn: het succes van het elftal. Jol kon naar diverse Engelse clubs, maar bleef bij Ajax. Zijn belangrijkste spelers - Maarten Stekelenburg, Gregory van der Wiel en Luis Suarez - kwamen gewoon in actie in de voorronde van de Champions League, ook al verkleinden ze daarmee hun kans op een transfer. Ajax put wellicht moed uit FC Barcelona, maar kijkt de laatste tijd vooral naar het zuidoosten. Naar München. Coronel en Van den Boog waren onlangs al te gast bij Bayern München, om een kijkje in de keuken te nemen. De club waar Louis van Gaal trainer is, haalde vorig seizoen de finale van de Champions League, en won in eigen land het kampioenschap en de nationale beker, en kan daarmee een voorbeeld zijn voor menig club. 'Je kan niet zeggen dat Mitea, Rosales of Babel slecht zijn. Het gaat erom: waar is hun positie, hoe krijgen Ajaxvoorzitter Uri Coronel met directieleden Henri van der Aat en Rik van den Boog.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 6