f Aanbevelingen van De Verlosser niet allemaal in wind geslagen Johan Cruijff wil dat in het belang van Ajax iedereen vertrekt bij de club. Maar ligt er echt een gapend gat tussen de ideeën van Cruijff en die van de huidige beleidsmakers? Het lijkt mee te vallen. ajaxlife 1. Werk samen 2. Waardeer het straatvoetbal 3. Wees eerlijk ACHTERGROND 01-10-2010 Cruijff geen tegenpool van huidig Ajax DOOR MIKE VAN DAMME Vlijmscherp was de aanval van Johan Cruijff op de huidige leiding van Ajax. 'Dit is Ajax niet meer', schreef hij vorige week maandag in zijn column in De Telegraaf. 'Dit Ajax is nog slechter dan de ploeg uit de periode voordat Rinus Michels in 1965 bij de club kwam.' En: 'In het belang van de club zou daarom iedereen moeten vertrekken. En dan helemaal opnieuw beginnen, net zoals in 1965.' Over wat er dan precies slecht gaat, en hoe het beter kan, weidde Cruijff echter niet in detail uit. Weten we dan helemaal niet wat Ajax' beste speler ooit precies bedoelt met zijn kritiek? Eigenlijk wel. Vier jaar geleden legde hij aan de toenmalige hoofdredacteur van Ajax LifeErol Erdogan, uit hoe Ajax weer topfit kon worden. Cruijff zette zijn betoog uiteen in veertien aanbevelingen. In hoeverre volgen de huidige beleidsbepalers van Ajax deze aanbevelingen? Hebben ze helemaal geen adviezen van Cruijff opgevolgd, of liggen hun ideeën niet zo ver van die van Cruijff? Cruijff constateerde in 2006 dat de mensen binnen Ajax uit elkaar waren gegroeid. 'Als bijvoorbeeld de interne scouting niet direct communiceert met de technische leiding, dan kan je het schudden. Als je ziet wat voor spelers Ajax in het verleden heeft gekocht, kan je niet zeggen: daar is gezamenlijk over gesproken. Alles begint met interne communicatie.' Dat de interne communicatie beter kon, was ook een van de bevindingen van algemeen directeur Rik van den Boog bij zijn aanstelling, twee jaar geleden. In Ajax Life zei hij daar vorig jaar over: "Als ik in het begin zei dat er iets moest gebeuren, zeiden vijf mensen dat er aan werd gewerkt. Ik wilde dan weten wie daar verantwoor delijk voor was. Dat wisten ze dan niet. Ik merk dat er nu veel meer dui delijkheid en structuur in het bedrijf zit. Ook in het voetbalge deelte. Martin Jol is de baas, Danny Blind de tweede man. Als ik iets wil weten over kracht training, weet ik dat ik naar René Wormhoudt moet, voor individuele looptraining naar Ruben Jongkind. De lijnen zijn duidelijk." Het straatvoetbal was in principe het handelsmerk van Ajax, stelde Cruijff vier jaar geleden. 'Die slimheid van de straat zie je te weinig terug. Het voetbal is te steriel, zonder dat het op een hoger plan wordt getild.' Tijden veranderen. Voetballers worden niet meer op beton geboren, maar op gras. Ze leren niet meer om te gaan met stoepranden, lantaarnpalen en langsrijdende auto's; ze groeien op in een beschermende omgeving van de profclub waar ze spelen. En als ze thuis zijn, wachten andere afleidingen dan het balletje trappen op straat. Cruijff is niet de enige die dat verschil terugziet op het veld. Dennis Bergkamp zei daarover anderhalf jaar geleden in Ajax Life"Ik heb alleen al veel geleerd van de tram pakken van West naar Oost voor de training, met mijn tas op de rug. Ik moest op mijn tas letten, om me heen kijken, uitzoeken welke tram ik hoe laat moest nemen. Het lijken onnozele dingen, maar je leert wel na te denken. Dat hoeft niet als een busje wordt voorgereden. Ik snap heel goed dat het een voordeel is dat die jongens allemaal op tijd op de club zijn, maar je neemt wel gedeeltelijk het eigen initiatief weg." Wat kun je daar aan doen als club zijnde? De standaarden zijn over de hele linie verhoogd, en die als club individueel verlagen gaat moeilijk, zonder het risico te nemen talent naar een andere club te jagen. Talent moet zich dus vooral op het veld vrij voelen, initiatief nemen en daarin goed worden begeleid. Ajax begon vorig jaar in de jeugdopleiding met het spelervolgsysteem, waarbij aan de hand van videobeelden de ontwikkeling van de talenten gevolgd wordt. Dat wordt dit seizoen verder uitgebreid. Straatvoetballers als Mounir El Hamdaoui creëer je er niet mee, het is wel een nieuwe manier van doelgericht opleiden: spelers niet vertellen, maar via videobeelden laten zien wat ze fout doen. Zoals spelers van vroeger dat op straat te horen en te voelen kregen. 'Het zijn eerlijke mensen die naar mijn mening vragen en niet mijn mening misbruiken. Dat zijn twee verschillende dingen. Ze nemen uiteindelijk zelf de beslissing. Over het algemeen is eerlijkheid de basis.' Aldus Cruijff over zijn adviseurschap bij Ajax, destijds. Dat de voetbalwereld een slangenkuil kan zijn, mag inmiddels een cliché worden genoemd. Nederland telt niet alleen zestien miljoen bondscoaches, maar evenveel voorzitters en directeuren. Visies worden niet altijd gedeeld; de een zijn waarheid is niet de waarheid van een ander. Openheid van zaken wordt daardoor steeds belangrijk. "We zijn een open en transparante club," stelde Van den Boog al meerdere keren in interviews. Eerlijk was ook het rapport van de commissie-Coronel, twee jaar geleden. Volgens Cruijff is er echter weinig met de

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 5