'ONGEDULDIG BEN IK NOOIT GEWEEST' Vurnon Anita linksback van Oranje? ajaxlife Ir Beloften Koerswijziging; Zijn droom was het nalatenschap van idolen Clarence Seedorf en Edgar Davids voor zich op te eisen. Tegenwoordig richt Vurnon Anita zich echter op de erfenis van Giovanni van Bronckhorst: de linksbackpositie van Oranje. VOORBESCHOUWING 01-10-2010 <0 c O CD c -2 co o -c co o d; De strijd zal losbarsten' DOOR MARTIJN MOOIWEER Als klein ventje zag Vurnon Anita Ajaxtalenten Clarence Seedorf en Edgar Davids stralen in de Champions League en bij Oranje. Een ding nam hij zich voor: ooit zou hij in hun voetsporen treden. Het werd een droom die de familie Anita 'dwong' te verhuizen van het weinig voetbalvriendelijke Curapao naar Maarssen, en die het talentje op achtjarige leeftijd richting Ajax stuwde. Dertien jaar later mag de goedlachse Ajacied concluderen dat zijn droom min of meer is uitgekomen. Hij is basisspeler bij Ajax, en vlak voor het WK maakte hij zijn debuut in Oranje. Na het afscheid van Giovanni van Bronckhorst is Anita een van de gegadigden om de voormalige aanvoerder op te volgen als linksback. "Vooralsnog lijkt het erop dat ik samen met Erik Pieters (PSV, red.) ga uitmaken wie de opvolger van Van Bronckhorst wordt. De drie interlands na het WK zaten wij twee er steeds bij. Ik zou graag dé opvolger van Gio zijn, maar besef dat de concurrentie groot is. Edson Braafheid kan zich terugknokken bij Bayern München, Wilfred Bouma is weer vaste waarde bij PSV, Royston Drenthe doet het goed bij Hercules Alicante en bij Chelsea komt Patrick van Aanholt eraan. Richting het EK van 2012 zal de strijd losbarsten. Tot die tijd zal ik me moeten blijven ontwikkelen als back. Hopelijk krijg ik daar tegen Moldavië en Zweden ook weer de kans voor (8 en 12 oktober, red.)." Anita klopt in zijn carrière rustig op de deuren die zijn voorbeelden met ferme kracht open trapten. Na zijn Ajaxdebuut, tegen FC Groningen op 19 maart 2006, op zestienjarige leeftijd, verdween hij weer lange tijd uit beeld. "Mijn debuut dankte ik aan blessures bij selectiespelers. Toen zij eenmaal fit waren, moest ik weer terug naar de A-junioren." Voor Anita zelf de versnellingspook weer rechts naar voren kon duwen, was hij 2,5 jaar verder. Als zeventienjarige werd hij weliswaar selectiespeler, zijn wedstrijden speelde hij op maandagavond bij de beloften. Het was de periode waarin Henk ten Cate en Marco van Basten de scepter zwaaiden in Amsterdam. Beide trainers opteerden voor een verhuur van Anita, maar geïnteresseerde clubs waren er niet te vinden. "Dat was best een zware periode. Maar ik heb die tijd gebruikt om in mezelf te investeren. Ongeduldig ben ik ook nooit geweest. Ik was nog jong en hield mezelf voor dat mijn kans wel weer zou komen. Dan moest ik er staan." Waar Anita vurig op hoopte, gebeurde. Van Basten deed ineens een beroep op hem. Samen met Ismaïl Aissati en Eyong Enoh kreeg hij in het laatste halfjaar van San Marco in de Arena ineens het vertrouwen, met als hoogtepunt de Uefa-Cupwedstrijd tegen Olympique Marseille. Ajax werd in de achtste finales nipt uitgeschakeld, maar in eigen huis was Anita uitblinker. "Met z'n drieën waren wij ineens het middenveld van de toekomst. Na al die jaren van wachten een heerlijk moment." De komst van Martin Jol, een schorsing van Urby Emanuelson en een zware blessure van aankoop Thimothée Atouba, veranderde de door Anita uitgestippelde koers vorig jaar weer eens drastisch. Vanuit het niets vond de geboren middenvelder zich aan het eind van de voorbereiding ineens terug op de positie van linksback. Als rechtspoot nog wel. "Heel verrassend, ook voor mezelf. Ik was jarenlang volledig gefixeerd op een rol als defensieve midden velder. Op die positie had ik de hele jeugdopleiding gespeeld, werd ik jeugdinternational en maakte ik mijn debuut. Maar ik zag die kans als linksback wel als mogelijkheid me definitief in de basis te voetballen. Daarom ben ik de stoomcursus vol energie aangegaan." Een rechtsbuiten bespelen, de verde digende organisatie bewaken, het coachen van de middenvelders voor hem, meedoen in de opbouw en zichzelf aanval lend inschakelen: Anita leerde het in de snelheid waarmee Davids en See dorf het internationale voetbal ooit verover den. "Martin Jol en Danny Blind zijn heel veel met me bezig geweest. Ze hebben me de tijd gegund om fouten te maken en situaties in het veld te leren herken nen. Ook Oleguer heeft me daarin veel bijgestaan. Toch is mijn leerpro ces nog lang niet klaar. Ik moet feller leren verdedigen en meer durven mee te voetballen. Daar is han delingssnelheid voor nodig en dus train ik veel met mijn lin kerbeen. Aannames, passes, voorzetten. Daar moet ik verder in groeien." Desondanks is Anita links achterin nu al Jols onomstreden eerste keus. De ver loren kampioens race van vorig jaar, de gewon nen bekerfi nale tegen Feyenoord en de plaatsing voor de Champi ons League maakte hij actief mee. Evenals de ontgroening in de pou lefase van het kampi oenenbal tegen Real Madrid. "De carrière van een voetballer kan raar lopen. Daar ben ik absoluut een voorbeeld van. Maar mij hoor je niet klagen dat ik niet de nieuwe Davids of Seedorf word. De nieuwe Van Bronck horst is ook prima."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 4