17 1 'HET LOPEN HOORT BIJ MIJN SPEL' Mounir El Hamdaoui >,'0 i ajaxlife In Madrid stond hij op een eiland, maar tegen Feyenoord, FC Twente en AC Milan scoorde Mounir El Hamdaoui. Hoe goed is de Marokkaanse international nu al? Lopen Lastige jongen PROFIEL 01-10-2010 Effectief straatvoetbal in de aanval moet blijven hangen. Bij gebrek aan balcontact gaat de spits graag aan de wandel. "Jol wilde dat ik meer als aanspeelpunt fungeerde, dat heeft hij inderdaad gezegd. Als de trainer dat wil, probeer ik dat zo goed mogelijk uit te voeren. Maar het lopen hoort bij mijn spel," zegt hij daar zelf over. Lopen doet El Hamdaoui ook als Ajax op bezoek moet bij Real Madrid. Maar Bernabéu voelt aan als een woestijn, en de spits voelt zich die spreekwoordelijke eenzame roepende. Hij creëert geen kans, wordt in het spel nauwelijks betrokken. De aanvoer stokt, mede omdat het middenveld van Ajax onder de voet wordt gelopen door De Koninklijke. El Hamdaoui scoorde, speelde sierlijk en maakte het de Milandefensie geregeld lastig. DOOR MIKE VAN DAMME Hij houdt de bal even onder zijn voet, strijkt met zijn noppen over het leer, doet alsof hij een sprintje inzet, houdt in, en tikt de bal naar Miralem Sulejmani. Mounir El Hamdaoui is zichtbaar in zijn element in De Kuip. In zijn geboortestad komt de straatvoetballer weer helemaal naar boven, met trucjes en dribbels. Al is zijn doelpunt in de 56ste minuut van simpele schoonheid. Met een loopbeweging schudt hij Stefan de Vrij en André Bahia van zich af, en na een steekpass van Luis Suarez schiet hij de bal diagonaal langs doelman Rob van Dijk. Even simplistisch is zijn treffer een week later, in Enschede. Hij staat op de goede plek als keeper Nikolai Mihaylov een kopbal van Siem de Jong niet goed verwerkt, en tikt de bal simpel met zijn linkervoet binnen. De Marokkaanse international blijkt een straatvoetballer met een neusje voor de goal. El Hamdaoui werd dit seizoen aangetrokken als opvolger van Marko Pantelic. Wat voor de transfer al werd gezegd en geschreven, bevestigt de 26-jarige Marokkaanse international wekelijks: hij is een ander type voetballer dan de Serviër. Pantelic was een statisch en balvast aanspeelpunt in de aanval, El Hamdaoui is meer een dribbelaar, een loper, een technicus; een speler die voor een reclamespotje van Albert Heijn met gemak 25 keer een sinaasappel hooghoudt. "Als ik in goeden doen ben, heb ik iets over me van: kom maar op met die bal, ik los het wel op," zei de voetballer al eens in zijn tijd bij AZ in Voetbal International. In zijn eerste wedstrijd voor Ajax, bij FC Groningen, scoort El Hamdaoui meteen twee keer, maar krijgt tevens van trainer Martin Jol in de rust te horen dat hij vaker Die onmacht in de punt van de aanval staat in schril contrast tot de kansenregen die El Hamdaoui in de eredivisie kan veroorzaken. De doelpuntenteller staat na zeven competitieduels op zes. Dat aantal doet goed spel vermoeden. El Hamdaoui is echter bezig aan een wisselvallige periode, waarin hij zijn eigen rol in het elftal van Martin Jol nog moet definiëren. "Het kan allemaal nog beter," stelt de aanvaller zelf. "Dat is ook normaal. Je moet wennen aan een nieuwe omgeving, aan je teamgenoten. Maar het gaat steeds iets beter." De verwachtingen waren nou eenmaal ook hooggespannen. Nog voordat hij een bal had geraakt als Ajacied, werd hij al met Luis Suarez tot het koningskoppel van Ajax gekroond. "Wij zien dat zelf niet zo. Een journalist begon daarover. We voelen elkaar wel goed aan, maar we zijn er nog niet." Voor twee spelers die zeer bewegelijk zijn, lopen ze elkaar in elk geval maar weinig in de weg. Dat is een kwestie van goed kijken, grapt de 26-jarige Rotterdammer, die als motto heeft: goede voetballers vinden elkaar altijd wel. Hij is goedlachs, rustig, meldt zich na elke wedstrijd in de mixed zone om de media te woord te staan. En dat terwijl hij in zijn AZ-tijd bekend stond als een lastige jongen, een speler die na wedstrijden journalisten vermeed. Beelden van zijn uitval tegen een journalist van RTV Noord- Holland, na zijn rode kaart tegen PSV bijna een jaar geleden, gingen het hele land door. "Jij stelt rare vragen," reageerde El Hamdaoui op een lastige vraag, waarna hij de vragensteller in een lege gang achterliet. Dat hij getypeerd wordt als lastige jongen, is de voetballer ook niet ontgaan. "Er zijn wat akkefietjes geweest, meer niet. Er gebeurt elke dag wel iets op het trainingsveld, maar bij sommige spelers wordt het eerder naar buiten gebracht dan bij anderen. Zo voelde ik het, en dus had ik even geen zin om met de media praten. Ik kan wel zeggen dat ik geen lastige jongen ben, maar dat kun je beter aan mensen vragen die mij goed kennen." Bij Ajax manifesteert hij zich voorlopig als modelvoetballer. Hij werkt hard, en scoort veel. En dan te beseffen dat het nog beter kan.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 12