'IK HAD HET NOOIT GEDACHT, MAAR HET TRAINERSVAK IS ME TOCH GAAN TREKKEN' 'UITGAAN VAN EIGEN KRACHT' Respect voor de oudjes van Milan ajaxlife In de aanloop naar Ajax - AC Milan spreekt Ajax Life openhartig met Jaap Stam. Over zijn leven binnen en buiten de kalklijnen, ambities, Berlusconi en natuurlijk het huidige Ajax. Diploma Contract 8 INTERVIEW F* 24-09-2010 J»'* Het begint weer te kriebelen' DOOR MARTIJN MOOIWEER EN SANDER ZELDENRIJK Een gesprek met Jaap Stam betekent tegenwoordig afreizen naar het oosten van het land. Waar in het verleden tripjes naar Manchester, Rome en Milaan tot de mogelijkheden behoorden, is Stam na zijn laatste persconferentie als speler neergestreken in Hoonhorst; een Sallands dorp van amper duizend inwoners in de gemeente Dalfsen, onder de rook van Zwolle. De oud-verdediger van FC Zwolle, sc Cambuur, Willem II, PSV, Manchester United, Lazio Roma, AC Milan en Ajax bevindt zich er in goed gezelschap. Net als Stam, zijn vrouw en hun vier kinderen, genieten ook filmster Jeroen Krabbé, oud-premier Ruud Lubbers en vriend en voormalig international René Eijkelkamp van de landelijke rust in het pittoreske katholieke plaatsje. "Eigenlijk wilden we terugkeren naar mijn geboorteplaats Kampen. We waren op zoek naar een verbouwd boerderijtje net buiten de stad, maar vonden niets geschikts. Toen kwam René met de tip eens in Hoonhorst te kijken. Net buiten het dorp stond precies het huis dat we zochten." De eerste anderhalf jaar na zijn actieve loopbaan genoot Stam van zijn nieuwe vrijheden. Hij ging tuinieren, kluste wat als oud elektricien, hielp zijn zussen met verhuizen. Daarnaast geeft hij training aan zijn zoontjes, is hij op recreatief niveau verdediger én spits in Hoonhorst 5 en geniet hij van het feestgedruis rond carnaval, het Sproeifeest, het dorpsfeest inclusief feesttent en kermis. "Na een voetbalcarrière waarin voor dat soort dingen nooit tijd of ruimte was, heb ik even een inhaalslag gemaakt. In die anderhalf jaar heb ik alle aanbiedingen van clubs en aanvragen voor interviews afgeslagen. Ik wilde tijd voor mezelf en mijn gezin hebben. Die periode heb ik als zeer prettig ervaren. Maar op een gegeven moment begint het voetbalwereldje toch weer te kriebelen." Vandaar dat we de 67-voudig international treffen bij de club waar het voor hem allemaal begon als profspeler: FC Zwolle. Omdat Stam nog diplomaloos is, draagt hij daar officieel de titel 'teamcoach'. In die functie assisteert hij hoofdtrainer Art Langerer en diens rechterhand Claus Boekweg tijdens trainingen en wedstrijden. Tijdens de trainingssessie is al snel te zien dat Stam aan fanatisme niet heeft ingeboet. Zijn stem buldert over het veld als hij tijdens het partijspel de coaching van de verdedigers voor zijn rekening neemt: 'Kantelen, knijpen, doordekken, duel pakken, meedogenlozer zijn.' Spelers als Said Bakkati, Eric Botteghin, Etienne Reijnen en Gieljan Tissingh genieten zichtbaar van zijn aanwezigheid. Elk woord dat hij tot ze richt, wordt opgezogen. Als Stam na afloop van de training in het spelershome met die constatering wordt geconfronteerd, is in zijn ogen de schittering zichtbaar. "Ik had het nooit gedacht, maar het trainersvak is me toch gaan trekken. Gerard van den Belt, met hem speelde ik vroeger altijd samen in de jeugd van DOS Kampen, was hier directeur en Jan Everse trainer. Zij polsten me of ik tijdens trainingen niet mee wilde spelen. Dat ben ik een paar dagen in de week gaan doen en al snel merkte ik dat ik vrij veel liep te coachen en daar plezier aan beleefde. Zo ben ik er toch weer ingerold." Het meegeven van een tactiek aan de spelersgroep, het neerzetten van de organisatie in het veld en het bewaken van het groepsproces, Stam werd er door gegrepen. Had hij in het verleden als noeste getatoeëerde verdediger nog een afschrikwekkende uitstraling op elke aanvaller, daarachter blijkt een vriendelijk heerschap schuil te gaan. Een gewone Nederlander zonder een greintje sterallures; een echte Kampenaar die op z'n plaats is in Hoonhorst. Twijfel Het enige verschil is dat hij nog een paar keer per jaar met z'n hoofd op de buis te zien is bij SBS 6, waar hij tegenwoordig als analist bij Jan Joost van Gangelen en Ruud Gullit aanschuift om het Nederlands elftal te beoordelen. "Ook dat is leuk om te doen en goed te combineren met mijn werk bij FC Zwolle, omdat het slechts om een paar avonden op jaarbasis gaat. Zo blijft er nog genoeg tijd over voor het gezin." Op dat persoonlijke punt zit momenteel de twijfel om zijn trainersambities daadwerkelijk na te jagen. Diploma's halen, zal veel tijd en energie vragen. "Toen ik net was gestopt, had ik bij de KNVB de verkorte trainerscursus kunnen doen. Toen had ik daar nog geen oren naar, maar nu wel. Beetje krom dat het nu ineens niet meer kan..." Stam moet nu de cursus Oefenmeester I volgen en zijn diploma Coach Betaald Voetbal halen. "Ik neig er steeds meer naar dat te gaan doen. Hoe leergierig de jonge spelers bij FC Zwolle ook zijn, ze moeten hun topniveau nog halen. Ik ben benieuwd hoe dat in de top van de eredivisie gaat. Bovendien ben ik ook iemand die overal het maximale uit wilt halen. Dat leeft nu ook steeds meer." Zet Stam hier de deur naar Ajax open? "Een terugkeer sluit ik niet uit. Ajax is toch de club waar ik als kind fan van was en die ik nog altijd intensief volg. Dat ik in Amsterdam mijn carrière heb kunnen beëindigen, geeft nog steeds een mooi gevoel. Maar een terugkeer moet altijd van twee kanten komen. Bovendien dient het moment juist te zijn." Zoals dat in de zomer van 2006 het geval was. Stam was de trainingskampen van AC Milan zat. Terwijl hij smachtte naar een terugkeer naar Nederland, hunkerde Ajax naar een uitgesproken leider, een titel én een terugkeer in de Champions League. Aan het eind van zijn eerste seizoen kwam Ajax op de laatste speeldag een treffer tekort om alle doelen te realiseren. "Na dat eerste seizoen merkte ik al dat de jaren begonnen te tellen. Op trainingen na een wedstrijd was ik niet meer vooruit te branden. Alles deed me zeer. Voor mijn gevoel kon ik niet meer brengen wat ik altijd kon. Het beste was er wel af en daarom maakte ik de beslissing te stoppen. Toen ik dat intern bekend maakte, kwam dat als een schok voor de clubleiding. Uit schuldgevoel besloot ik toen voor anderen nog een jaar door te gaan." De eerste weken van Stams tweede jaar in Ajaxdienst mondden uit in kommer en kwel. Voor het tweede opeenvolgende jaar werden de Amsterdammers uitgeschakeld in de voorronde van Champions League. Zelfs de eerste ronde van het Uefa-Cuptoernooi bleek al het eindstation. Het ergste van allemaal: Stams vader overleed. "Al met al was dat een heftige periode, maar niet de reden dat ik alsnog mijn contract inleverde. Zelf stond ik niet honderd procent achter de keuze om door te gaan. Achteraf had ik me nooit om moeten laten praten." Ook na zijn afscheid bleef Stam, ondanks zijn PSV-verleden, Ajax zal zich na de Madrileense mokerslag tegen AC Milan mentaal en sportief van zijn sterkste kant moeten laten zien. Jaap Stam verwacht dan ook een ander duel. "Iedere wedstrijd staat op zich. Milan is in defensief opzicht iets minder dan Real. Ajax heeft lessen getrokken uit de eerste wedstrijd. De ploeg zal compacter moeten spelen en meer van eigen kracht moeten uitgaan. De spelers lieten Madrid veel te ver opkomen, stoorden amper, speelden niet scherp en agressief. Madrid kon zo het eigen middenveld inspelen. Dwing Milan naar de zijkanten. Achterin heeft Ajax ervaren spelers die de gaten kunnen dichtlopen. In principe zijn Suarez en Vertonghen ertegen Milan ook weer bij, dat scheelt. Martin Jol moet zijn ploeg onbevangen aan de wedstrijd laten beginnen en uitgaan van eigen kracht." Jaap Stam in actie voor Hoonhorst 5.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 7