P VOOR TWEEDE KEER TEGENOVER ELKAAR Luuk de Jong treedt uit schaduw broer 1 w ajaxlife PROGRAMMA Hoewel het al veel vaker gebeurd lijkt te zijn, staan Siem en Luuk de Jong op 25 september in de Grolsch Veste pas voor de tweede keer tegenover elkaar in het veld op het hoogste niveau. In de zomer van 2009 deed Luuk de Jong (20) als een verlegen tiener zijn intrede bij FC Twente. De puber is kerel geworden en stapt steeds meer uit de schaduw van broer Siem. Boost 1-4 2-1 W W Snuffelen VOORBESCHOUWING 24-09-2010 'Ik heb een eigen smoel gekregen' Speelronde 7 Zaterdag 25 september SC Heerenveen - Roda JC 18.45 uur ADO Den Haag - Heracles Almelo 19.45 uur PSV - FC Groningen 19.45 uur AZ - FC Utrecht 19.45 uur FC Twente - Ajax 20.45 uur Zondag 26 september NEC - Feyenoord 14.30 uur NAC Breda-Willem II 14.30 uur Excelsior - Vitesse 14.30 uur VVV-Venlo - De Graafschap 16.30 uur Luuk de Jong: 'Mijn eerste jaar bij FC Twente beschouwde ik puur als investering in mezelf.' trainers Kees van Wonderen, Alfred Schreuder en Boudewijn Pahlplatz heb ik na afloop van de reguliere trainingssessies uren getraind op balaannames, wegdraaien bij een tegenstander en afronding. Mijn eerste jaar bij FC Twente beschouwde ik puur als investering in mezelf. Dat het z'n vruchten afwierp, merkte ik al snel in de partijspelen. Ik kon steeds beter opboksen tegen 'de beesten' Peter Wisgerhof en Douglas." De Jongs ontwikkeling voltrok zich vervolgens in dezelfde sneltreinvaart als die van Siem eerder. Stations die zijn broer al was gepasseerd, deed hijzelf nu ook aan. Al voor de winterstop van vorig seizoen debuteerde hij in de Twentse hoofdmacht, hij maakte zijn eerste goals, speelde Europees voetbal én kreeg zijn eerste uitnodiging voor Jong Oranje. "Voor mij was dat laatste mentaal heel belangrijk. Ik merkte dat ik meekon op het niveau van de beste spelers van Nederland in mijn leeftijdscategorie. Dat gaf een boost." Het nieuwe zetje in de rug vertaalde hij al snel in eredivisieminuten voor FC Twente. Toen Blaise Nkufo in februari geblesseerd raakte, kon trainer Steve McClaren veel sneller dan verwacht al niet meer om De Jong heen. "In die fase maakte ik goals tegen Werder Bremen en NEC. Dat voelde als mijn echte doorbraak." Desondanks kreeg Nkufo na zijn terugkeer toch weer de voorkeur in de titelrace van de tukkers. "Maar met invalbeurten, assists en goals heb ik uiteindelijk ook mijn aandeel gehad in ons kampioenschap. Daardoor is het ook mijn titel." Waar normaal gesproken de jongste altijd de ervaringen van de oudste herbeleefde, was het vasthouden van de schaal de eerste keer dat De Jong zijn oudere broer te vlug afwas. Siem sloeg in augustus echter weer terug met zijn debuut in het Nederlands elftal. "Als je het zo stelt, lijkt het net een inhaalrace tussen ons. Maar zo zien wij het helemaal niet. We willen allebei gewoon alles uit onze carrière halen en de top bereiken. Op de weg ernaartoe is het logisch dat je dan dezelfde dingen meemaakt." Voetballen in de Champions League bijvoorbeeld. Zowel Luuk als Siem beleefde eerder deze maand zijn vuurdoop in het kampioenenbal tegen absolute topclubs als Internazionale en Real Madrid. Dat hun kinderdroom op hetzelfde moment uitkwam, zegt veel over de gegroeide status van de spits. "Zeker nu ik dit seizoen basisspeler bij FC Twente ben, heb ik als voetballer een eigen smoel gekregen. Dat helpt om uit de schaduw van Siem te stappen. Al vind ik nog steeds dat hij verder dan mij is hoor." DOOR MARTIJN MOOIWEER zaterdag 25 september, 20.45 uur Grolsch Veste, Enschede Laatste 5x FG Twente - Ajax: 11 mrt 2007 23 mrt 2008 Laatste 5 duels FG Twente uit thuis uit Het verhaal is genoegzaam bekend: Twee broertjes gezegend met een door God gegeven sporttalent en -mentaliteit, dankzij ouders die allebei volleybalinternational waren. Opgegroeid in Doetinchem, opgeleid bij De Graafschap, al snel wereldberoemd in de Achterhoek. In 2005 kreeg de oudste van de twee echter de kans op schaalvergroting van zijn bekendheid. Siem trok naar de Randstad, naar Ajax. Daar debuteerde hij in 2007, en groeide hij uit tot jeugdinternational. Waar de landelijke spotlights de ogen van zijn broer verblindden, moest Luuk het nog even doen met de luwte van het land van Normaal en Oerend Hard. "Omdat het mij zeker niet te doen is om alle aandacht, heb ik nooit met een jaloerse blik naar Siem gekeken. Eerder met een gevoel van trots. Siems ontwikkeling opende juist mijn ogen en gaf me motivatie. Ik zag wat er mogelijk was door keihard te werken en in jezelf te investeren." Zijn veranderde en voornamelijk verwijdde blik leverde hem al snel succes op. Net als broerlief debuteerde ook Luuk op achttienjarige leeftijd in de eredivisie. Het enige verschil: hij deed het niet bij een Nederlandse topclub, maar bij degradatiekandidaat De Graafschap. Slechts veertien duels en twee goals had hij ervoor nodig om aan te tonen dat hij met recht een Superboer was. Toen al lijfde FC Twente hem voor 850.000 euro in als spits van de toekomst. Wat voor Siem een aantal jaar eerder al weggelegd was, mocht hijzelf daardoor ook doen: snuffelen aan de vaderlandse top. "FC Twente was voor mij een heel bewuste keuze. Jonge spelers als Eljero Elia, Marko Arnautovic en Wout Brama kregen daar de tijd zich te ontwikkelen. Zelf zou ik ook rustig mogen rijpen achter Blaise Nkufo." Net als eerder bij De Graafschap gedijde De Jong vorig seizoen ook in Enschede weer prima in de luwte. Geïnspireerd door de grenzen die broerlief bleef verleggen - Siem werd basisspeler bij Ajax, speelde Europees voetbal en begon er lustig op los te scoren als aanvallende middenvelder - onderging hij een spoedcursus spits wezen op het trainingscomplex in Hengelo. "Met de assistent- istorie: Siem en Luuk de Jong spelen zaterdag voor het eerst tegen elkaar in de eredivisie. De eerste ontmoeting vond afgelopen augustus plaats in de strijd om de Johan Cruijff Schaal, waarin Luuk de enige treffer van de wedstrijd maakte. "Ik heb met De Graafschap een keer tegen Ajax gespeeld, maar toen was Siem er niet bij. Vorig seizoen zat ik tegen Ajax twee keer op de bank. In de eredivisie wordt dit in principe dus de eerste keer dat we elkaar tegenkomen. Het zal een aparte wedstrijd worden met al die familieleden op de tribu nes. Ooms, tantes, neefjes en nichtjes. Allemaal zullen ze er zijn. Ik denk dat ik op z'n minst 25 kaartjes nodig heb. Ze moeten zelf maar kijken voor wie ze juichen. Mijn voorspelling? 2-1 voor FC Twente. En om het voor Siem wat dragelijker te maken; hij mag de Ajaxtreffer maken.(MM)

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 4