17 'IK MOET MIJN VADER LATEN ZIEN DAT IK DOORGA' 'CONTRACTVERLENGING NU NIET BELANGRIJK' Eyong Enoh amper van de wijs te brengen Eyong Enoh (24) kende een turbulente zomer, met een teleurstellend WK en het plotselinge overlijden van zijn vader. De Kameroener voetbalt echter onverstoorbaar door. ajaxlife Spagaat Respect Niveau INTERVIEW 24-09-2010 Ook Georginio Wijnaldum weet Enoh niet af te stoppen. Focussen voor vader DOOR MIKE VAN DAMME Focus. Geen sportcoach die na zal laten het woord te gebruiken tijdens een peptalk voor een belangrijke wedstrijd. Naast de inhoudelijke kracht - concentratie is het halve werk - bekt het woord gewoon lekker. Goed uitgesproken gaat het door merg en been, zet het spelers op scherp. Als Eyong Enoh het woord uitspreekt in de perskamer van De Toekomst, lijkt het of focussen echter een gemeengoed is. Geen harde klanken uit de mond van de Kameroener. Hij spreekt het meerdere malen nonchalant uit, terloops. De gedachten achter het woord zitten in zijn systeem opgesloten. Niemand hoeft hem ooit te overtuigen te focussen. "Mijn vader heeft me vroeger keer op keer gezegd dat ik me moet focussen op mijn doelen. Anders red je het niet," herhaalt de Kameroener de wijze les van zijn vader. Een les van Eyongmenya Napoleon die de laatste weken extra door het hoofd van de voetballer spookt. Daags voor de uitwedstrijd tegen Dinamo Kiev overleed zijn vader, onverwachts. "Ja, mijn vader," zegt Enoh op een rustige toon. Hij lijkt even te lachen om zijn pijn te maskeren, maar de bij een blessure: je kunt niet bij de pakken gaan neerzitten, maar moet doorgaan. Dat probeer ik nu ook. Het leven gaat door. Ik heb een vrouw en twee kinderen. Ik moet het leven vieren. En dankzij mijn geloof weet ik precies waar mijn vader nu is. Hij zit op een betere plaats." Kameroener hakkelt geen moment als hij vertelt dat zijn vader ineens onwel werd, en voordat alle tests in het ziekenhuis waren afgerond, was overleden. "Ik had hem een paar dagen eerder voor het laatst gesproken. Hij steunde me heel erg in mijn voetbalcarrière, was trots op me. Ik moet hem laten zien dat ik doorga. Dat is het grootste respect dat ik hem kan geven. Als ik me niet focus, gaat het niet goed. En het moet juist beter. Het is net als Deze reactie typeert de Kameroense voetballer: hij mag dan wel een voormalig student medicijnen zijn, hij interesseert zich meer voor de geest van de mens. En die geest is soms ondoorgrondelijk. Waar focussen voor Enoh de normaalste zaak van de wereld is, hebben andere spelers meer moeite met zich richten op een doel. Of om zichzelf weg te cijferen. Het is een les die hij tijdens het WK leerde. Kameroen pakte geen punt in de groepsfase. De Ontembare Leeuwen hadden meer weg van een uiteengedreven kudde makke schapen. De ervaren spelers zorgden voor tweespalt in plaats van eenheid. Enoh kan er niet bij, getuige zijn reactie. Waar hij goed uit zijn woorden komt over de dood van zijn vader, begint hij te mompelen als het over het WK gaat. "Ik heb na onze uitschakeling geen wedstrijd meer gezien, tot de halve finales. Ik vond dat ik mijn teamgenoten wel aan het werk moest zien. Voor die andere wedstrijden had ik geen motivatie. Het WK was één grote teleurstelling. Het zal me in de toekomst vast helpen. Als ik een ervaren speler ben, zal ik het anders doen." Enoh moet zijn lessen van het WK zoeken op langere termijn. Op korte termijn heeft hij vooral veranderingen gezien bij zijn teamgenoten. "Ik merk dat de WK-gangers mentaal zijn gegroeid, meer zelfvertrouwen hebben. Helemaal de spelers die ver zijn gekomen in het toernooi. Zij weten dat ze zich staande kunnen houden op het allerhoogste niveau. Kijk naar Maarten (Stekelenburg, red.): hij stopt een strafschop tegen Paok Saloniki, sleept ons er tegen Dinamo Kiev doorheen. Luis (Suarez, red.) scoort tegen allebei belangrijke doelpunten. We hebben daardoor dit seizoen meer persoonlijkheid als team." Dan valt het woord focus weer. "We moeten kampioen worden, ons daarop focussen. We gaan vooruit, ondanks de nederlaag bij Real Madrid. Vorig jaar was het verschil in de competitie maar één punt met kampioen FC Twente. Daardoor beseffen we ons dat dit seizoen alle wedstrijden finales zijn. We mogen geen punt laten liggen. We krijgen steeds meer ervaring, juist ook door de Champions League. Let maar op, aan het einde van het seizoen vliegen we." Eyong Enoh heeft een contract bü Ajax tot medio 2012. In maart kwam het bericht naar buiten dat de Kameroener met de club aan het praten was over een mogelijke verlenging. Sindsdien is het stil rondom contractbesprekingen. "We zijn daar nu niet echt intensief over aan het praten," laat Enoh weten. "De status is momenteel dat ik nog een contract voor twee jaar heb. Ik richt me nu op mijn spel, wil kampioen worden met deze ploeg. Contractverlenging is voor mij momenteel niet belangrijk."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 14