15 Dagboek van een Ajacied in Madrid Bealmadrid Na vijf seizoenen afwezigheid maakte Ajax tegen Real Madrid zijn rentree in de Champions League. Onze eigen re(sup)porter was in Bernabéu en hield een dagboek bij. ajaxlife Donderdag; 16 september Dinsdag; 14 september Woensdag: 15 september FANZONE 24-09-2010 Welkom terug in de Champions League t v-vcy g$ amstJ verprutst, maar na 31 minuten is het duel alsnog beslist als Real op voorsprong komt. De Ajaxfans klappen nog maar één keer: als Maarten Stekelenburg na afloop het uitvak dankt voor de steun. Onze doelman voorkomt een megascore voor Real. Een applaus is dan het minste dat hij verdient. Dankzij Stekelenburg blijft het bij 2-0. We duiken na het verlaten van Bernabéu wederom het nachtleven van Madrid in en beleven net zo'n kansloze avond als Ajax, maar hebben er wel veel meer plezier van. In de metro achterhalen we in ons beste Spaans een pijnlijke kop in de krant 20minutos: Real benut slechts twee van de 36 doelpogingen. Daarboven staat een foto van juichende spelers. Het doet ons opnieuw beseffen dat het allemaal nog veel erger had kunnen zijn. Misschien is dat de reden dat we amper nog over de wedstrijd praten. Gelukkig vouwt de Spaanse haar krant snel weer op. We ontbijten in de stad en drinken een kop koffie op een terras terwijl we bijkomen van een korte nacht. Na een flinke regenbui 's ochtends breekt in Madrid toch nog even de zon door. Hopelijk geldt voor Ajax later in de groepsfase hetzelfde. Met de gedachte dat vijftien punten uit zes duels alsnog genoeg is om door te gaan in de Champions League, stappen we in het vliegtuig terug naar Amsterdam. Dit sarcasme houdt Ajacieden in tijden van tegenspoed op de been. Want als Ajax toch wordt afgedroogd, dan liever in Bernabéu dan in het Gelredome of Abe Lenstra Stadion, zoals we twee seizoenen terug nog mochten ervaren. DOOR KEVIN VAN NUNEN Een pluspunt van het spelen van Champions League is dat Ajax grote steden aandoet. We hoeven niet op de kaart te zoeken naar Timisoara, maar reizen af naar Madrid. Daar komt bij dat wij door direct te boeken na bekendmaking van de speeldata vanaf Schiphol vertrekken en niet eerst midden in de nacht naar Dortmund of Keulen hoeven te rijden voor een betaalbare vlucht. We kunnen net even die twee belangrijke extra uurtjes slapen. Rond 7.30 uur druppelen we binnen op Schiphol. We zijn in eerste instantie met z'n vieren, woensdag komen er nog eens drie Ajacieden van onze groep richting Spanje. Het is aan ons de stad vast te verkennen. Naast foto's maken op hét plein in Madrid, Plaza Mayor, mogen we exact twee minuten kijken in het stadion van Rayo Vallecano. Die avond zijn we tijdens de training van Ajax alvast in het stadion waar we écht voor komen: El Estadio Santiago Bernabéu. De tribunes zijn steil en over zes lagen verdeeld. Snel pakken we onze fotocamera's. De training is verder niet heel spannend, maar er zijn tweehonderd Ajacieden die de moeite nemen te komen kijken. Dat zijn al De meeste Ajaxsupporters verzamelden zich in het hart van Madrid, Sol. op na een paar slechte passes van Demy de Zeeuw. Reden tot 'lachen' hebben we slechts als Cristiano Ronaldo weer eens een grote kans De twaalfhonderd Ajaxsupporters wachten nog vol hoop op de aftrap van Real Madrid - Ajax. meer supporters dan tijdens de wedstrijden tegen Paok Saloniki en Dinamo Kiev in het uitvak. Er hangt een melige sfeer op de tribune, zeker als een knappe tv-presentatrice wordt gespot. De blondine trekt zich van het gefluit verder weinig aan. Na een halfuurtje geloven we het wel en verlaten we Bernabéu weer. We gaan tapas eten, de tweede helft van Barcelona - Panathinaikos kijken en wagen ons in een discotheek. We worden wakker om een uur of negen en er is vrijwel direct telefoon. Paniek. Op het vliegticket van Menno staat niet zijn doopnaam Menhard, maar zijn roepnaam en Ryanair laat hem niet toe op de vlucht van Brussel naar Spanje. Het overkomt nog vier andere Ajacieden. Uiteindelijk weet Menno een ticket te regelen bij Iberia en vliegt hij alsnog vanuit Amsterdam naar Madrid. Hetzelfde geldt voor twee andere supporters die in België zijn geweigerd. De overige Ajacieden hebben daar geen weet van en verzamelen zich op Plaza Mayor en Sol, het hart van Madrid. Er wordt gevoetbald en meer dan eens eindigt de bal in de fontein. Twee uur voor de wedstrijd schudden we Menno de hand terwijl we ons te goed doen aan voetbalgroenten bij de McDonald's. Vrijwel direct daarna vertrekken we richting het stadion. Wedstrijdspanning is amper voelbaar, ook niet als we in de metro de haltes naar Santiago Bernabéu aftellen. Onze voorspellingen - 0-0, 1-1 en'alles is mogelijk' worden genoemd - zijn stiekem een beetje optimistisch. We weten al dat Ajax zonder Luis Suarez en Jan Vertonghen voor een vrijwel onmogelijke opgave staat. Ook op het vak neemt de spanning niet echt toe. We hopen slechts dat Ajax de nul houdt. Een kwartier, of beter nog: een halfuur. Wat is mogelijk als Real voor rust niet scoort? Ondertussen klappen we als tennisser en Realfan Rafael Nadal wordt gehuldigd na het winnen van de US Open. Dan volgt de opkomst van de spelers en het moment waar iedereen zo naar uitkijkt. De een neuriet mee, de ander fluit of sist. De hymne van de Champions League hoorden we al voor de wedstrijden tegen Kiev, maar nu klinken de violen voor het echie. Opnieuw klappen de ruim twaalfhonderd meegereisde fans. Dit keer niet uit beleefdheid voor Real en Nadal, maar van blijdschap, trots en opluchting: Ajax is terug in de Champions League! Die opluchting is rap verdwenen als Real ons met de werkelijkheid confronteert. Ajax staat vanaf de eerste minuut met de rug tegen de muur. Het uitvak windt zich

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 12