13 BESCHADIGD KRAAKBEEN I Talent van toen 'IK BEN MISSCHIEN EEN BEETJE TE BESCHEIDEN' Stibbe stipt aan ajaxlife De jeugdopleiding van Ajax is meer dan alleen een voetbalschool. Wat hebben voormalige talenten die niet doorbraken nu nog aan hun tijd op Voorland of De Toekomst? In deel 4: kunstschilder Peter Vaz Nunes. Werkvoetbal vrije tijd af en toe mee met Lucky i jax. Peter Vaz Nunes kon bij Ajax Jbjaak Swart niet uit de basis spelen en stopte op zijn negentiende abrupt met voetbal. FC Twente en De Graafschap hadden wel interesse, maar boden te weinig. Geeft les Engels aan de Hogeschool Inholland en is kunstschilder. Henk Wisman was prof voor FC Amsterdam en SC Amersfoort Bescheiden Otto Stibbe was van 1982 tot 1987 clubarts bij Ajax, en is tegenwoordig werkzaam als orthopedisch chirurg in de Orthopedie Kliniek te Amsterdam en Meander Medisch Centrum (Baarn). Dit seizoen behandelt hij in Ajax Life typische voetbalblessures. In deel 4: kraakbeenletsel. DEEL 4 IN AJAX LIFE 5: KWETSBARE HAMSTRING LIJF LEVEN 24-09-2010 'Een trainer hoeft niet alles precies uit te leggen' DOOR MIKE VAN DAMME "Ik noem mezelf geen kunstenaar, maar ambachtelijk portretschilder. Het gaat in mijn schilderijen niet om het verhaal erachter. Ik maak vooral portretten, in opdracht. Tot een paar jaar geleden was het een hobby, nu verdien ik er deels mijn boterham mee. Ik heb twee jaar schilderles gehad van een expert als het gaat om zeventiende-eeuwse schilders, zoals Rembrandt van Rijn." "Nee, het jeugdcontract dat ik ooit bij Ajax kreeg, was niet het eerste wat ik tekende. Ik was als kleine jongen al in de weer met potloden en krijt. Nu heb ik een atelier op de Bloemgracht. Het grappige is dat Rembrandt daar ook ooit een atelier had. Hij liep langs dezelfde gracht als ik dat nu doe. Mooi toch?" "Als voetballer was ik ook altijd op zoek naar creatieve oplossingen. Het zal je niet verbazen. Ik moest het echt van mijn techniek Peter Vaz Nunes (55) speelde van 1966 tot 1974 bij Ajax. hebben. Op mijn negentiende ben ik uiteindelijk ontslagen bij Ajax. Hans Kraay werd de nieuwe hoofdtrainer en hij wilde echt werkvoetbal gaan spelen. Alle technische jongens uit mijn lichting moesten vertrekken. Alleen Simon Tahamata niet. Ik kon wel ^cnugsucuiijx en speen, ui z,iju bij FC Twente of De Graafschap terecht, maar die betaalden destijds lang niet zo goed als Ajax dat deed. Ik heb daarom voor een maatschappelijke carrière gekozen." "Of ik daar spijt van heb? Het was toen een moeilijke beslissing, maar achteraf gezien was ik waarschijnlijk ook niet goed genoeg geweest om via een andere weg de top te halen. Als jongetje droomde ik van een topcontract in Italië, en een mooi huis in de bergen. Dat zat er niet in. Maar ik kan nu wel gewoon anoniem over straat lopen. Wesley Sneijder heeft hier een huis in de buurt. Ik heb de paparazzi vaak genoeg voor de deur zien liggen. Vreselijk lijkt me dat." "Ik geef nog twee dagen per week Engelse les op de hogeschool in Alkmaar. Ik sta nu in totaal bijna 25 jaar voor de klas. Ik ben heel erg voorstander van de Socratische methode. Dus niet alles voorkauwen, maar de leerlingen vragen stellen, zodat ze zelf met de kennis komen. Ik had er vroeger een hekel aan als een trainer mij precies ging uitleggen wat ik moest doen. Misschien ben ik daarom wel docent geworden; om te laten zien dat het ook anders kan." "Ik heb nu nog maar weinig met Ajax. Ik ga niet naar wedstrijden, bekijk de uitslagen op internet of in de krant. Maar echt los van Ajax kom je nooit meer, ook al zou je willen. Niet dat ik dat wil, hoor. De leus 'Eens Ajacied, altijd Ajacied' klopt dus wel. Ik heb er nooit mee te koop gelopen dat ik bij Ajax speelde, ook als kleine jongen niet. Laatst kwam er toch een leerling naar me toe, die mijn naam had zien staan in Ajax Life. 'Ik wist niet dat u voor Ajax hebt gespeeld.' Dat vond ik wel grappig." "Ik ben misschien een beetje te bescheiden. Dat vind ik een goede eigenschap, maar ik moet nu bijvoorbeeld ook mijn schilderijen aanprijzen en verkopen. Dan is bescheidenheid soms lastig. Nu je er toch bent: eind oktober heb ik een expositie tijdens de Kunst Tiendaagse, in Bergen. Zou leuk zijn als je dat nog even kunt vermelden." Paolo Simonetti wilde met alle liefde kraakbeen afstaan aan Marco van Basten. De 21-jarige fan van AC Milan kon het simpelweg niet aanzien dat zijn grote idool vroegtijdig afscheid zou moeten nemen van de voetballerij, door een ernstige vorm van slijtage van kraakbeen in zijn enkel. Simonetti werd geen donor, Van Basten stopte alsnog in 1995. De oud-speler en -trainer van Ajax werd vorige maand opnieuw geopereerd aan zijn enkel. De ontwikkelingen in kraakbeenchirurgie zijn snel gegaan sinds 1995. OfVan Basten tegenwoordig wel door zou kunnen voetballen is natuurlijk de vraag. Dat hangt van veel factoren af, stelt Otto Stibbe. De orthopedische chirurg doet zelf onderzoek naar kraakbeenafwijkingen. Eerst maar even de vraag wat voor functie kraakbeen precies heeft, beantwoorden. Omdat er tijdens het bewegen grote krachten op sommige gewrichten komen te staan (bijvoorbeeld in de knie en enkel), zijn de uiteinden van het bot in elk gewricht beschermd door middel van kraakbeen. "Een beschadiging kan al worden veroorzaakt door een verdraaiing van de knie of een val," aldus Stibbe. "Mensen voelen vaak geen pijn, omdat het meeste kraakbeen geen zenuwen bevat. Met lichamelijk onderzoek is het vaak lastig tot een diagnose te komen. Een mri-scan biedt hier veel voordelen." Het grote probleem van kraakbeenletsel is dat het minder snel geneest dan ander bindweefsel, omdat het geen bloedvaten bevat. Beschadiging van het kraakbeen kan weer leiden tot andere klachten aan het gewricht, zoals vroegtijdige slijtage van het gewricht. Stibbe: "Een beschadiging die klein begint, kan op lange termijn een voetbalcarrière ernstig beperken. Daarom is het belangrijk om vanaf het begin een goede behandeling in te stellen. We Gezond kraakbeen Beschadigd kraakbeen behandelen beschadigd kraakbeen in eerste instantie met het doen van onbelaste oefeningen als zwemmen en fietsen. Als de conservatieve behandelmethoden niet werken, zijn er enkele operatieve mogelijkheden." Er bestaan veel opties: van eenvoudige schoonmaakoperaties, het opboren van kraakbeen, tot aan zeer geavanceerd opkweken van eigen kraakbeencellen. Stibbe voert deze operaties zelf in de Orthopedie Kliniek ook uit. "Het is lastig om precies aan te geven welke behandeling individueel het beste is. Het hangt van factoren als leeftijd, omvang van de schade en stand van het been af. We zijn nu wel veel beter in staat ten opzichte van 1995 om behandelingen te verrichten, zodat verregaande schade in de toekomst beter is te voorkomen."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 11