Ajax treft ingespeeld Dinamo Kiev Met hakken over de sloot heeft Ajax de play-offs van de Champions League gehaald. Dinamo Kiev is de laatste horde richting de groepsfase. "I O CHAMPIONS LEAGUE F~ ±.\J 13-08-2010 ajaxlife Stabiel c 'Het wordt een loodzware opgave' DOOR MIKE VAN DAMME EN MARTIJN MOOIWEER Opluchting wint het van de euforie. "We doen nog mee," is het korte eerste commentaar van Demy de Zeeuw na het tweede duel met Paok Saloniki. Ajax heeft net met 3-3 gelijkgespeeld in het Toumbastadion, als de middenvelder in een warm pershokje zijn verhaal doet. "We hebben het aardig spannend gemaakt." Ajax speelde in de Griekse havenstad een van de meest bizarre wedstrijden van de laatste seizoenen, wetende dat een week eerder slechts met 1-1 werd gelijkgespeeld in Amsterdam. Na een 1-0-achterstand bij rust, stond in de 55ste minuut alsnog een tussenstand van 1-3 op het scorebord. Treffers van Luis Suarez, Siem de Jong en Rasmus Lindgren zetten Ajax plotsklaps in een zetel. Alsnog kwamen de Amsterdammers op een wankele klapstoel terecht, en had de ploeg van Martin Jol geluk dat Vladan Ivic een strafschop miste, en Dimitris Salpingidis oog in oog met Maarten Stekelenburg faalde. Het commentaar van De Zeeuw liegt er na een korte douchebeurt niet om, kritisch als hij zich altijd toont. "Dit is bijna amateuristisch, terwijl het om de Champions League gaat. Zoiets mag niet gebeuren. De volgende tegenstander zal nog beter zijn." En de volgende tegenstander is inderdaad een stuk beter, blijkt anderhalve dag later. De poort van de Champions League wordt voorlopig nog geblokkeerd door Dinamo Kiev. Ajax treft daarmee op papier misschien wel de beste tegenstander. Het is in elk geval de opponent die trainer Martin Jol had willen vermijden. "Vooral de scouts vinden het vervelend om heel ver weg te reizen," doet hij het vervelende lot af met een grapje. "Dat moeten ze nu." Dinamo Kiev versloeg in de derde voorronde AA Gent met speels gemak. In Kiev werd het 3-0 voor de Oekraïners, de return in België werd met 3-1 gewonnen. De grote ster van het elftal van trainer Valery Gazzaev is aanvoerder Andrej Shevchenko (zie kader). Een goede bekende voor veel Ajacieden is Goran Popov, de verdediger die dit seizoen de overstap maakte van SC Heerenveen. Maar wie denkt dat Popov symbool staat voor het niveau van de Oekraïense ploeg, komt bedrogen uit. Dat stelt Jan Streuer, voormalig directeur scouting en huidig adviseur bij Shakhtar Donetsk, de grote aartsrivaal van Dinamo Kiev. "In Nederland springt de Oekraïense competitie misschien niet zo in het oog, maar vergis je niet in de financiële mogelijkheden hier. Net als Shakhtar is Dinamo in staat zomaar tien miljoen euro voor een speler neer te leggen. Er wordt vooral gezocht naar talent op de Zuid- Amerikaanse markt. Popov staat wat mij betreft niet symbool voor de kracht van de selectie." De oud- Heerenvener staat ook niet in de basis. Volgens Streuer moet Ajax vooral letten op Shevchenko en Artem Milevsky, een gemakkelijk scorende spits. "De defensie van Ajax kan aan de bak. De kracht van Dinamo is ook dat achter dit tweetal een goed georganiseerd team staat, dat al lang bij elkaar is. Het vormt een erg stabiel geheel. De Oekraïense competitie is alweer een tijdje aan de gang, terwijl Ajax nog op zoek is naar de juiste opstelling. Dat kan wel eens een probleem worden. Ik denk dat Ajax voor een loodzware opgave staat." De Amsterdammers lopen na de gelijke spelen tegen Paok Saloniki en FC Groningen nog niet over van het zelfvertrouwen. En juist de verde diging heeft het moeilijk. De lange Toby Alderweireld en Jan Vertong- hen toonden in Griekenland aan moeite te hebben met het aangaan van kopduels rondom het straf schopgebied. Ook in Groningen kreeg Ajax beide treffers tegen uit standaardsituaties. "Vorig jaar wisten we te voorkomen dat die crosspass werd gegeven," aldus Jol in het Toumbastadion. "Dat lukt ons momenteel niet. Het is eigen lijk erg dat we zelf drie keer scoren en Maarten (Stekelenburg, red.) nodig hebben om ons op de been te houden." In Dinamo Kiev treft Ajax wederom een fysiek sterke tegenstander. Streuer omschrijft de Oekraïners als een atletische karakterploeg. Het is een typering die uiteindelijk ook voor Ajax kan gelden, als de Amsterdammers de vorm hervinden. De meeste spelers staan fysiek hun mannetje, en met de komst van Mounir El Hamdaoui heeft de voorhoede weer een sterk aanspeelpunt in zijn midden. De Marokkaan is speelgerechtigd voor de play-offs. Ajax speelt op dinsdag 17 augustus eerst uit, op woensdag 25 augustus volgt de return in de Amsterdam Arena. Waar Amsterdam hoopt op de eerste deelname aan de groepsfase sinds het seizoen 2005/2006, verwacht men in de Oekraïne dat Dinamo Kiev gewoon weer van de partij is. Of zoals Steuer het verwoordt: "Als Ajax dit overleeft, is dat echt heel knap." LU CQ N LU Ln 3

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 8