gevoel is weg EEN HELFT WENNEN, TWEE KEER SCOREN K Ajax wacht nog op eerste overwinning ajaxlife Zonder te winnen van Paok Saloniki, haalde Ajax de play-offs van de Champions League. Zondag werden in Groningen de eerste punten in de eredivisie gemorst. Het goede gevoel ontbreekt nog. Toumbastadion Van streek Mounir El Hamdaoui luisterde zijn debuut voor Ajax op met twee treffers. 'Mooie doelpunten, maar jammer dat we niet hebben gewonnen.' TERUGBLIK 13-08-2010 'Het onoverwinnelijke maar kenden sportief goede resultaten met een finaleplaats voor Oranje en de vierde plaats voor Uruguay. Daarnaast is er aan de formule spelers/trainer weinig tot niets veranderd ten opzichte van vorig seizoen. Natuurlijk was de voorbereiding op zijn zachtst gezegd erg rommelig, en was aanvoerder Luis Suarez met zijn gedachten bij zijn vaderschap, dat 5 augustus inging met de geboorte van dochtertje Delfina. "Het spel ziet er op zich goed uit," merkte verdediger Toby Alderweireld zondag in Euroborg op. "We grijpen alleen op bepaalde momenten niet goed genoeg in. Het waren dom weggegeven doelpunten." Teleurstelling na het gelijkspel in Groningen. DOOR MIKE VAN DAMME "We hebben een hele andere basis, en een andere bank." Het had heel goed het commentaar van Ajaxtrainer Martin Jol kunnen zijn na de wedstrijd tegen FC Groningen. Voor de seizoensouverture miste Ajax immers de geschorsten Jan Vertonghen en Luis Suarez, en de geblesseerden Rasmus Lindgren en Eyong Enoh. Daarnaast zat Miralem Sulejmani in Londen voor contractbesprekingen met West Ham United. Jol zag zich in de dug-out tevens geflankeerd door tieners als Johan Kappelhof, Roly Bonevacia en Florian Jozefeoon, spelers die nog wachten op hun officiële debuut in Ajax 1De onwennigheid op het veld alsmede op de bank had dus als reden kunnen worden aangevoerd waarom Ajax na een 2-0-voorsprong - door twee treffers van debutant Mounir El Hamdaoui - slechts met een punt richting Amsterdam ging (2-2). Er was te weinig vastigheid en te weinig lengte om FC Groningen van het lijf te houden. Jol sprak de woorden echter niet in Groningen, maar vier dagen eerder in Thessaloniki. Ajax had net dankzij het gelijkspel tegen Paok Saloniki (3-3) de play-offs van de Champions League gehaald, toen de oefenmeester zich meldde in een benauwende perskeet. Demy de Zeeuw had vlak daarvoor zijn zegje al gedaan en geconstateerd dat 'het onoverwinnelijke gevoel van vorig jaar weg was'. De ploeg had weliswaar over twee duels Paok verslagen, maar in beide duels gaf Ajax te gemakkelijk een voorsprong weg. In Amsterdam werd het 1-1, dankzij één kans aan Griekse zijde die meteen werd benut, in het Toumbastadion verspeelde Ajax een 3-1-voorsprong. "We hebben een hele andere basis, en een andere bank," stelde Jol, nadat hij werd geconfronteerd met de woorden van De Zeeuw. Het was een opmerkelijk citaat. In Griekenland begonnen bij Ajax immers negen spelers die eind vorig seizoen ook deel uitmaakten van het basiselftal dat de ene na de andere zege boekte. Jol kon tegen Paok Saloniki alleen niet beschikken over de vertrokken Marko Pantelic en de geblesseerde Eyong Enoh. Spelers die al een heel seizoen met elkaar samenspelen, leken elkaar ook in fasen van de wedstrijd niet meer te begrijpen. Ajax wankelde, en was het aan doelman Maarten Stekelenburg te danken - hij stopte een strafschop van Vladan Ivic en een uitgelezen kans van Dimitris Salpingidis - dat Ajax uiteindelijk vrijdagmiddag bij de loting aan Dinamo Kiev werd gekoppeld. De psyche van Ajax lijkt een beetje van streek, en het is slechts gissen naar de oorzaken. DeWK-gangers zijn wellicht niet helemaal fris, Na een gelijk opgaande eerste helft, leek er na de twee treffers van El Hamdaoui inderdaad weinig aan de hand voor de Amsterdammers. Totdat FC Groningen een slotoffensief begon, aangewakkerd door een supporter die het veld oprende. De jacht naar twee treffers slaagde, zoals vier dagen eerder de jacht van Paok ook redelijk succesvol was. Het gevoel van onoverwinnelijkheid liep daarmee in Amsterdam weer deukjes op. Ajax heeft nu vier officiële wedstrijden gespeeld in het prille seizoen, en heeft nog niet weten te winnen. Naast de gelijke spelen tegen Paok Saloniki (1-1, 3-3) en FC Groningen (2-2) verloor de ploeg in de strijd om de Johan Cruijff-schaal van FCTwente (0-1). Komende zondag, in de eerste thuiswedstrijd van de eredivisie, wacht Vitesse. "Het is vervelend dat er nog interlands worden gespeeld doordeweeks," aldus Alderweireld. "Dan is er weer niet veel tijd om samen te trainen. Dat is een domper." Misschien ligt het geheim niet in de trainingen, maar in die ene zege; het startschot van hernieuwde onoverwinnelijkheid. Veel getraind had El Hamdaoui nog niet voordat hij met zijn nieuwe ploeg tegen FC Groningen uitkwam. De Marokkaanse spits tekende op vrijdag 30 juli een vierjarig contract in Amsterdam, kwam een dag later niet in actie in de strijd om de Johan Cruijff-schaal en reisde ook niet met zijn teamgenoten mee naar Griekenland voor de return tegen Paok Saloniki. El Hamdaoui was niet speelgerechtigd. Na een moeizame eerste helft in Groningen, liet de voormalige spits van AZ zijn potentie zien. Met twee bekeken afstandsschoten verschalkte hij keeper Luciano da Silva. "Het Eén duel, twee goals: El Hamdaoui bewijst meteen zijn waarde. waren mooie treffers, maar jammer dat we niet hebben gewonnen," was het korte commentaar van de spits na afloop. "Het is wel wennen, je moet kijken wie waar loopt. Als ik de bal niet krijg, ga ik 'm normaal gesproken halen op het middenveld. Ik moet bij Ajax meer voorin blijven. Dat snap ik wel." Pas op dinsdag 17 augustus zal El Hamdaoui voor het eerst een spitsenduo vormen met Luis Suarez. Ajax' aanvoerder werd na zijn rode kaart tegen FC Twente voor twee duels geschorst. "Ik hoop dat we een koningskoppel worden," aldus El Hamdaoui. "We zijn beiden spelers die graag bewegen. Ik denk wel dat het goed komt." (MvD) Tegen Paok knokte Ajax zich naar de play-offs.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 3