'IK BEN GEEN TOVENAAR' Bryan Roy en Albert van der Dussen Jong Ajax heeft een metamorfose ondergaan. Naast nieuwe beloften op het veld, zitten er ook twee nieuwe trainers in de dug-out: Bryan Roy en Albert van der Dussen. JONG AJAX 4 Yy ajaxlife 13-08-2010 X Spagaat Contouren Die taak rust dit seizoen op de schouders van Albert van der Dussen en Bryan Roy. Zij hebben de dagelijkse leiding over het elftal. Van der Dussen was vorig jaar nog docent bij de KNVB, Roy gaf binnen Ajax specialistische trainingen aan vleugelspelers. Op voorspraak van hoofdtrainer Martin Jol werd hij overgeheveld naar Jong Ajax. "Het is een hele eer, waar veel vertrouwen vanuit gaat," aldus Roy. "Ik heb er zin in om voor een groep te staan, al is het tweede team niet het makkelijkste elftal." Daarmee doelt Roy op de spagaat waarin de trainers soms komen te staan: selectiespelers van Ajax 1 die in het weekeinde niet hebben gespeeld, moe ten doorgaans meedoen met de beloften op maan dagavond. "De eerste-elftalspelers hebben daarin voorrang, al hangt dat af van de vorming van de jonge spelers. Voor ons is het belangrijk dat de talenten genoeg speelminu ten krijgen. Daarom zijn er korte lijnen met Martin Jol, er is altijd overleg over wie er nou wel en niet speelt." Hoewel Jol de eindverant woording draagt, maakt hij niet de opstelling van de beloften. Ajax gaf in maart van dit jaar te kennen dat het de jeugdopleiding op de schop gooit. Vijf aflopende contracten werden opgezegd en twee jeugdtrainers kregen een nieuw - eenjarig - contract. Dat alles werd doorgevoerd omdat de Amsterdammers volgens Van den Boog 'internationaal weer voorop willen lopen'. Daarom wordt De Toekomst ook uitgebreid met een sportmedisch centrum en een opleidingsinstituut voor trainers, begeleiders en scouts. Door de ontwikkelingen van de laatste tijd en de naam die de In de voorbereiding is het bijna traditie om de tenten voor een weekje op te slaan in Zeeland. Zo ook dit jaar. In de oefenwedstrijden tegen topklasser Hoek (3-2) en Oostkapelle (4-0) worden voorzichtig de eerste contouren zichtbaar. Tegen Oostkapelle maakt Tom Overtoom een gedreven indruk, laat Darko Bodul andermaal zien met een ongelukkige voorbereiding bezig te zijn en kan proefspeler Jordy Brouwer niet overtuigen. Roy: "Darko is een goede spits, maar hij moet denken in doelpunten. Dat is het enige dat telt als spits. En zolang dat er niet is.Een perfect voorbeeld: in scoringspositie besluit Bodul om achter zijn standbeen langs te schieten. Zijn poging gaat jammerlijk naast. "Tom Overtoom houdt het simpel," legt Roy daarop uit. "Of hij er klaar voor is? Hij staat nog niet bij het eerste op het veld. We zijn heel erg druk met hem bezig en we hopen dat-ie het ooit zal redden." Ook de namen van Ouasim Bouy en Nicolai Boilesen worden gefluisterd langs de kant. Hoewel de verdediging amper op de proef wordt gesteld, laat Boilesen zien zijn mannetje te staan en is niet aan Bouy af te zien dat hij nog maar eerstejaars A-junior is. Hij vervangt zolang nodig Rodney Sneijder, die met Oranje onder negentien jaar op het EK speelt. Een paar dagen later schrijven de jongelingen van Roy en Van der Dussen het Maritiem Toernooi in Den Helder op hun naam. Een O-O-gelijkspel tegen Willem II en 7-1-overwinning op het Helders elftal volstaan voor de overwinning. "Goed gedaan van de boys," zegt Roy. Jong Ajax lijkt klaar voor het begin van de competitie: 23 augustus, thuis, tegen ADO Den Haag. Jong Ajax weer in het teken van talentontwikkeling Nicolai Boilesen is een van de nieuwe beloften. DOOR MICHIEL BOUWMAN Een nieuw seizoen, dus nieuwe gezichten. Dat geldt niet alleen voor de lagere jeugdelftallen van Ajax, maar ook voor de beloften. De een stroomt door naar het eerste elftal, de ander vindt zijn onderdak bij een andere profclub of wordt verhuurd. Nicolai Boilesen, Rodney Sneijder en Marko Bizot zijn drie van de nieuwe talenten in Jong Ajax die komende seizoenen de laatste stap naar het profvoetbal willen gaan maken. Niet zozeer de veranderingen op het veld, maar die in de structuur zijn belangrijk. Jong Ajax maakt nu deel uit van de jeugdopleiding. Een soort verlengstuk van de Al, in plaats van een tweede kleedkamer van Ajax 1. Of zoals algemeen directeur Rik van den Boog vorig jaar in Ajax Life aangaf: Jong Ajax moet weer in het teken staan van talentontwikkeling. jeugdopleiding van Ajax in het verleden heeft opgebouwd, heersen er altijd verwachtingen. Wie is na Gregory van der Wiel, Jan Vertonghen en Toby Alderweireld het volgende talent dat de sprong naar de Arena maakt? Roy: "Je moet exceptioneel goed zijn als je het wilt halen. Iedere wedstrijd is een finale, waarin je moet zoeken naar de perfecte wedstrijd, want het is de laatste fase van de opleiding. Hoe dichterbij die komt, hoe groter de stap is. Ook buiten het voetbal moet je er voor leven. Ik zal alles doen om de jongens te helpen zich te ontwikkelen. Dat gaat zelfs vóór het kampioenschap. Wie de stap zou kunnen maken? Dat gaan we zien... Nee, ik voel geen druk om spelers te laten slagen. Ik ben geen tovenaar." Albert van der Dussen en Bryan Roy moeten de beloften klaarstomen voor Ajax 1

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 14