'HIJ IS EEN GROOT TALENT' Sulejmani zwijgt over ommekeer en intenties ajaxlife Twee teleurstellende seizoenen van Miralem Sulejmani hebben de verwachtingen bij het Ajax-publiek getemperd. De 21-jarige Serviër lijkt echter alle schroom van zich af te gooien. Vecht hij voor een laatste kans? Wake-up call Polonaise Mickey wil alleen zijn voeten laten spreken PROFIEL 23-07-2010 De cijfers: Club: Seizoen: wed. doelp. assist SC Heerenveen 2007-2008 34 14 10 Ajax 2008-2009 27 8 7 Ajax 2009-2010 17 2 1 wake-up call gehad? Gokt hij op een vertrek van Suarez? Of wil hij toch fit geraken om zich zo in de kijker van een andere club te spelen? Het is slechts gissen naar de werkelijke oorzaak van de ommezwaai. Sulejmani heeft besloten voorlopig niet met de media te praten. Hij laat alleen weten dat het goed gaat, en steekt desgevraagd ter ondersteuning een duim op. Het is een reflex die hij zich de laatste twee jaar heeft aangeleerd. Sulejmani is nou eenmaal geen speler die zijn hart uitstort naar de buitenwereld. Voordat hij meer uitleg geeft over zijn gemoedstoestand en zijn ogenschijnlijke wederopstanding, wil hij zijn voeten laten spreken. Zijn drie treffers tegen de zaterdagamateurs van Ajax, en zijn doelpunt tegen Al-Ahly zijn niet genoeg. Hij wil de hele voorbereiding goed presteren. Vermoeidheid staat dat in de weg tegen Rapid BoekarestSulejmani wordt uit voorzorg na een uur gewisseld. Tegen FC Horst speelt hij bijna de gehele wedstrijd, en scoort wederom twee keer. Vlak voor tijd verlaat hij het veld, en met een blok ijs om zijn hamstring loopt hij naar de bus. Het valt mee, laat hij weten. Dit keer geen duim omhoog. Aan de voeten die moeten spreken, zitten dit seizoen overigens geen felgekleurde Nike-schoenen. Het contract met het sportmerk is opgeheven. Sulejmani draagt tegenwoordig schoenen van Ajax-sponsor Adidas. Nog een verandering: hij heeft een nieuwe zaakwaarnemer, niet voor het eerst in de laatste paar jaar. Het zijn echter geen nieuwe dingen waarnaar de Serviër op zoek is, het is iets wat hij is kwijtgeraakt met zijn komst naar Amsterdam en wat ergens is weggestopt: zijn topvorm. De vorm die ruim twee jaar terug John Heitinga op een koude avond in Heerenveen nog helemaal doldraaide, en wat Ajax de bevestiging gaf de portemonnee voor hem helemaal om te keren. Jol: "Hij kan goed voetballen, anders had Ajax hem destijds niet gehaald. Hij heeft twee specifieke dingen: hij is snel en hij werkt goed af. Als hij ook in de combinatie en zonder bal goed meedoet, zoals hij nu doet, dan is hij gewoon een hele goede speler." DOOR MIKE VAN DAMME niet meer werd toegedicht. Na twee slechte seizoenen in Amsterdam was hij min of meer afgeschreven. De enige verwachting voor dit seizoen was dat hij zou vertrekken naar een andere club. Nu lijkt de pure linkspoot te vechten voor een laatste kans. Tot het duel met Chelsea is hij Ajax' eerste spits, bij afwezigheid van Luis Suarez. Hij krijgt veel speeltijd, en veel aandacht van Jol. En de nodige schouderklopjes. Wie goed doet, goed ontmoet, zeg maar. Jol: "Hij is een groot talent. Maar Mickey is gehaald als linksbuiten, terwijl hij dat niet is. Je ziet dat nu ook op de trainingen. Hij schopt ze er vanuit alle hoeken in. Als spits. Ik zie hem als onze tweede spits, achter Suarez." Maar waarom deze omslag? Heeft hij in tegenstelling tot vorig jaar bij thuiskomst in Servië nu wel de verleidingen van zijn moeders kookkunsten Jol: 'Ik denk dat Mickey wel plezier heeft.' weten te weerstaan? Heeft hij met het mislopen van het WK - hij werd uiteindelijk niet geselecteerd door bondscoach Radomir Antic - een Jol springt van de bank en steekt zijn handen in de lucht. Hij is daarmee enthousiaster dan de doelpuntenmaker zelf, die na de felicitaties van Jeffrey Sarpong met zijn hoofd gebogen richting de middenlijn loopt. Het is een beeld dat Sulejmani de laatste twee jaren vaak vertoont: hoofd omlaag, soms schuddend, alsof hij is geboren voor het ongeluk. Maar in tegenstelling tot de vorige twee jaren, oogt Sulejmani gretig tijdens wedstrijden en trainingen. Hij loopt veel, vraagt veel om de bal, met woord en gebaar. En ziet hij er na een paar weken in de voorbereiding fit uit. Geen overgewicht, geen slechte conditie. "Mickey is goed, ja. Maar hij is geen speler die als hij een paar weken niet speelt in een polonaise binnenkomt," typeert Jol de aanvaller na het duel met Al-Ahly. "Als hij scoort, loopt hij nog met zijn kop naar beneden. Dat moet je kunnen begrijpen, anders denk je dat hij ongelukkig is. Ik denk wel dat hij plezier heeft. Hij doet in elk geval enorm zijn best. Als we de bal niet hebben, doet hij goed mee. Als hij zo is, hebben we helemaal geen probleem." Herboren is een groot woord, maar Sulejmani toont tijdens de voorbereiding een vechtlust die hem Sulejmani lijkt in de voorbereiding weer hongerig naar de bal. De vrije trap gaat rakelings naast, maar een minuut later profiteert Sulejmani van een klutssituatie rond het strafschopgebied, en scoort alsnog. "Mickey, neem jij hem gewoon!" Trainer Martin Jol ziet de twijfel bij Miralem Sulejmani. Het is de negentigste minuut in het oefenduel met Al-Ahly, als Ajax vlak buiten het strafschopgebied een vrije trap mag nemen. De Serviër heeft de bal vast, maar Jan Vertonghen en Jan-Arie van der Heijden lopen met gerechte rug naar de plaats delict. Voordat Sulejmani zich kan laten overreden, grijpt zijn trainer in. Ten faveure van de Serviër.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 7