ANONIEM AJAX KAMPIOENENKOORTS IN NEUSTIFT ■^1 REPORTAGE K ajaxlife 23-07-2010 Gillende kinderen en handtekeningenjagers bepalen vaak het beeld tijdens de seizoensvoorbereiding van Ajax. In Neustift kwam echter slechts af en toe de plaatselijke bevolking, getooid in zwemkleding, kijken bij de trainingen. Het had de veertigste keer moeten worden dat Ajax zich in De Lutte ging voorbereiden op het seizoen. De Amsterdammers verkozen uiteindelijk het Oostenrijkse Stubaital boven het Hollandse platteland. Het hoofdveld van SV Neustift - voor een week trainingsveld van Ajax - ligt direct aan een meertje, waar de plaatselijke bevolking in de zomerse weekeinden verkoeling zoekt. Een bezoekje aan de training van Ajax vormt voor veel mensen een korte onderbreking van zwemmen en zonnen. Op de koelere werkdagen is de animo voor de Amsterdammers helemaal gering. "Je bent hier wat minder onder de mensen," concludeert Urby Emanuelson dan ook na vier dagen in Neustift. De middenvelder was de drukte van De Lutte gewend, een schril contrast met het rustige dorpje in het Stubaital. Op de wedstrijddagen is de animo voor het water ook groter dan die voor het voetbal. De ligweiden van de naastgelegen zwembaden worden beter bezocht dan de tribunes van de stadionnetjes in Kufstein en Wattens. Slechts een handjevol vaste Ajaxvolgers is aanwezig bij de duels met Al- Ahly en Rapid Boekarest. In Wattens komt ook de negentienjarige Jorinde van Slooten langs. Ze woont al zeven jaar in een van de dorpen rondom Innsbruck. Ze werd door een Ajaxfan getipt op haar werk, bij de Swarovski Kristallwelten. "Ik kreeg meteen vrij van mijn baas. Mijn vader was een echte Ajaxfan, ik krijg van vrienden ook wel altijd de uitslagen te horen als we bellen. Extra leuk dus dat ik nu de kans krijg een wedstrijd te bezoeken." Dat Ajax niet heel populair is in Oostenrijk blijkt uit de kennis van Jorinde. "De enige spelers van Ajax die ik ken, zijn op het WK. In Oostenrijk is voetbal niet populair. Voor de Nederlandse competitie is helemaal geen aandacht." De spelers vinden het allemaal niet erg. Minder gillende kinderen en minder handtekeningenjagers. Het is eens wat anders. Wat rustiger. Emanuelson en Vertonghen zijn twee van de weinige basisspelers die zijn meegereisd naar Oostenrijk. Voor hen is het ook een vreemde gewaarwording om met zoveel jonge spelers op pad te zijn, slechts enkele weken voordat de cruciale wedstrij den in de Champions League op het programma staan. "Het is lastig dat er zoveel bepalende spelers niet zijn, maar voor die jonge spelers is het een ultieme kans zich te bewijzen," stelt Emanuelson al een dag voor het persmoment, vlak na een training. "De oudere spelers kunnen op deze manier ook aan hun leiderscapacitei ten werken." Vertonghen beaamt dat, achter de tafel in hotel Jagdhof. Hij is aan voerder bij afwezigheid van Suarez. "Het maakt voor mij niet zoveel uit of ik die band om heb of niet. Ik probeerde vorig jaar ook al de rol die Luis in de aanval heeft op mij te nemen in de verdediging. Ik heb vanuit mijn positie toch een ander overzicht dan hij. Ik ben dit trai ningskamp zeker aanwezig. Ik wil die jonge jongens helpen waar nodig is." Topfit De wedstrijd op zaterdagavond tegen Rapid Boekarest (1-1) is er een om snel te vergeten. Scheidsrech ter Markus Freund ziet als enige de noodzaak keihard in te grijpen tijdens het redelijk harde duel, en is weinig vindingrijk. Negen gele kaarten en rode kaarten (waaronder één voor Rasmus Lindgren) ontsie ren wat een vriendschappelijk duel moet zijn. "Die Roemenen haalden ook alle trucs uit de kast," typeert Toby Alderweireld het spel van de tegenstander. "Dat lijkt me in zo'n wedstrijd niet helemaal nodig." Op het scherp van de snede spelen, hoeft van Alderweireld nog niet. Dat komt wel tegen Porto en Chelsea, als de selectie weer nagenoeg compleet is. "Het is lastig dat we nog veel spe lers missen, maar de eerste weken ben je toch vooral bezig om zelf top fit te geraken. En het elftal staat. Als je een nieuwe trainer hebt en heel veel nieuwe spelers, begin je op nul. Wij beginnen op vijftig procent. Dat merkte je ook op de eerste training. Er was weinig publiek, omdat er geen nieuwe spelers waren. Eigen lijk voelt dit niet als een zomerstop, maar als een winterstop. Ik vind het prima." 21-1 Eenmaal terug in Amsterdam scheidt het kaf zich van het koren. De spelers van Jong Ajax, zoals Tom Overtoom en Johan Kappel- hof, melden zich weer bij hun eigen ploeg. Aras Özbiliz blijft echter bij de A-selectie, en speelt tegen FC Horst, op woensdagavond, mee. Hij scoort twee keer. Siem de Jong is zevenmaal trefzeker tegen de eerste klasser. Ajax wint met 21-1. Het beste nieuws voor trainer Jol is echter de terugkeer van Eyong Enoh en Christian Eriksen. De twee WK- gangers meldden zich op maandag weer bij de selectie, en ogen de eerste dagen gretig. Automatismen die in Oostenrijk niet zichtbaar zijn, komen terug. Als Jol wederom wordt gevraagd wat het nut van zo'n voorbereiding is, bijt de trainer van zich af. "We kunnen ook stoppen." Daarna zegt hij nog een keer dat hij er het beste van moet maken. Het blijkt een boodschap met een ondertoon. Niet alleen de afwezig heid van de WK-gangers zorgen voor een noodzaak prikkelend te reageren, ook het uitblijven van versterking zorgt daarvoor. Voor de oefenwedstrijd tegen FC Porto neemt Jol slechts zeventien spelers mee. De geblesseerde Sulejmani en Aissati ontbreken, maar spelers als Jan-Arie van der Heijden en Darko Bodul worden door de trainer - die zelf met een vertrek naar Fulham in verband wordt gebracht - thuisge- laten. De boodschap van de trainer is duidelijk: de inventiviteit van Jol kent ook zijn grenzen. Ajax verliest met 1-0 door een blun- dertje van keeper Kenneth Vermeer. De WK-gangers worden duidelijk gemist. Maar zij keren op woensdag weer terug. De voorbereiding van de voorbereiding wordt daarmee afgesloten. Christian Eriksen kan net als Eyong Enoh tegen Horst en Porto (foto) weer meedoen. In het Stubaital kan Ajax in alle rust trainen. "Ik had graag naar De Lutte gegaan, maar het paste niet in het programma," zei trainer Martin Jol, eenmaal aangekomen in Neustift. "Ik had graag twee trainingskampen gehad: een aan het begin van de voorbereiding en een halverwege. Maar daar hebben we geen tijd voor. We moeten eind juli al aan de bak." Met het oog op de wedstrijden in de voorronden van de Champions League, hadden de Amsterdammers geen betere locatie kunnen hebben dan Neustift. Er heerst een soort van kampioenenkoorts in het dorp. Twee jaar geleden had de Spaanse nationale ploeg tijdens het EK in Oostenrijk en Zwitserland zijn basiskamp in Neustift. De Spanjaarden wonnen de Europese titel. Sindsdien mag Neustift vaker voetbalploegen verwelkomen, waaronder Anderlecht. De Belgen werden vorig seizoen na hun voorbereiding in het Stubaital met overmacht landskampioen, en keerden voor het aanstaande seizoen weer terug. Deze zomer hebben overigens ook het Zuid-Koreense nationale team (voorbereiding WK) en Spartak Moskou hun tenten in het Stubaital opgeslagen. Net als Genoa, dat al jaren naar Neustift komt.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 5