A. 'VOOR SOMMIGE SPELERS IS EEN WEEKJE VRIJ GENOEG, ANDEREN RAKEN JUIST IN EEN ZWART GAT' WK en miljoenenverlies staan continuïteit in de weg 'DRUPPEL OP EEN GLOEIENDE PLAAT' ajaxlife Ajax was voor het WK nog de gedoodverfde favoriet voor de titel dit jaar. Met het aanstaande vertrek van Gregory van der Wiel en de vermeende interesse voor Luis Suarez en Maarten Stekelenburg, slaat de twijfel weer toe. Ajax moet zich herpakken. lo>iee\êeWo«wnét Blessuregolf WK levert Ajax ruim vier ton op Het WK mag de voorbereiding van Ajax op het nieuwe seizoen in de war gooien, het levert Ajax ook iets op. De Amsterdammers ontvangen binnenkort een bedrag van 445.000 euro van de Fifa. ANALYSE 23-07-2010 Herpakken en hopen DOOR MIKE VAN DAMME Een dag na de WK-huldiging zond SBS op een van haar zenders de film Dreamgirls uit. De musical, met onder meer Jamie Foxx en Beyoncé Knowles in de hoofdrol gaat over drie zangeressen die proberen door te breken in de muziekindustrie. Filmregisseur Bill Condon reduceerde de periode tussen het eerste televisieoptreden en het moment van wereldfaam tot een zwart beeld, niet langer durend dan een fractie van een seconde. De technische staf van Ajax zou ongetwijfeld graag hetzelfde trucje willen gebruiken voor de maand die volgt. Sla de voorbereiding en de voorronden van de Champions League maar over, en laat de film over dit seizoen verder gaan in de groepsfase van het kampioenenbal. Met een aangesterkte selectie. Eind goed, al goed. In werkelijkheid moet Ajax de komende zenuwslopende weken voor het oog van miljoenen volgers doorkomen. In tegenstelling tot de lx Stekelenburg 47 dagen: 75.20°^ 1X 06 ZeeUW^75 200 47 dagen: lx van der Wie' 9 47 dagen: 75.200 lx Suarez t 73 600 46 dagen: lx Lodeiro t 73 600 46 dagen: lx Eriksen 30 dagen: $48.000 lx Rommedahl 30 dagen: $48-000 Enoh t 48.000 30 dagen: 40 lx Pantel ie ■t 46.400 29 dagen. w ntaaV 563.2.0° «0.000 Jol: 'Het is saneren, en proberen te presteren.' film lijkt de Amsterdamse club de regie echter zelf steeds minder in handen te hebben. Gregory van der Wiel is (gevoelsmatig) al vertrokken, en het is de vraag of spelers als Maarten Stekelenburg en Luis Suarez - die zich dankzij een goed WK in de kijker van de Europese top speelden - nog te behouden zijn. En wat doen zij als de voorronden van de Champions League daadwerkelijk beginnen, en er concrete belangstelling is vanuit het buitenland? Spelers die tegen PAOK Saloniki uitkomen, mogen alleen voor een andere club in de groepsfase van het kampioenenbal spelen als Ajax in een van de voorronden sneuvelt. Het is een doemscenario: of ze spelen niet of zijn voor hun directe toekomst gebaat bij een uitschakeling. AZ liet al in een vroeg stadium weten geen beroep te doen in de voorronden van de Europa League op het mogelijke vertrekkende duo Mounir El Hamdaoui en Moussa Dembélé. Na FC Horst - Ajax liet Jol weten dat hij niemand wilde sparen. "Wij laten niemand thuis." Tijdens het trainingskamp in Oostenrijk biechtte de trainer echter op over deze kwestie te piekeren. "Zeg dat de WK-gangers nog een week kunnen trainen en dat ze bezig zijn met een andere club zonder dat wij dat weten. Het is in het verleden wel eens gebeurd dat een speler dan ineens pijntjes krijgt. Ik kan me herinneren dat Khalid Boulahrouz ervan werd verdacht bij HSV, toen hij in een warming-up afhaakte. Toen ging hij uiteindelijk ook naar Chelsea." Het WK gooit het script aardig in de war voor Ajax. En niet alleen door de dreigende transfers. De belangrijkste WK-gangers sloten zich pas afgelopen woensdag weer aan bij de selectie, waar komende woensdag Jol dan ook vroeg in de voorbereiding. "Clubs die niet veel minder zijn wij, zoals PSV, versterken zich wel. Het is saneren, en toch proberen te presteren." Het zijn geen woorden die een grote mate van zelfverzekerdheid uitstralen. Aan het structurele verlies wordt hard gewerkt. Van spelers met hoge salarissen en weinig speeltijd, als Gabri en Kennedy, werd het De wereldvoetbalbond vergoedt de clubs die spelers moesten afstaan voor de mondiale strijd, met 1600 dollar per speler per dag. De teller begon vijftien dagen voor het WK te lopen en eindigde een dag na de uitschakeling. De Ajacieden die in Zuid-Afrika verbleven speelden zo ruim vier ton voor Ajax bij elkaar (zie graphic). Een financiële meevaller wil algemeen directeur Rik van den Boog het bedrag echter niet noemen. "We hadden al een deel van het bedrag gebudgetteerd. Wat betreft publiciteit was het WK wel een succes. Er is veel gezegd en geschreven over de jeugdopleiding. De jongste deelnemer was onze Deen Christian Eriksen, en we waren hofleverancier voor Oranje. Maar sportief gezien is het niet iets waar we als club op zitten te wachten. Tijdens de voorbereiding missen we belangrijke spelers, die vervolgens nauwelijks vakantie hebben." Ajax is overigens niet alleen aan het WK veel spelers kwijt, meent Van den Boog. "Je ziet het door de hele club. Zo zijn we nu negen spelers van de jeugd en Jong Ajax kwijt vanwege het EK onder negentien jaar in Frankrijk. Laatst zag ik dat we de internationals van onze B-junioren afgelopen seizoen vijftig dagen hebben moeten missen in verband met interlandverplichtingen. Zo'n vergoeding voor het WK is dus een druppel op een gloeiende plaat." al de eerste officiële wedstrijd op het programma staat. In Voetbal International waarschuwde clubarts Edwin Goedhart al voor een blessuregolf in november of december, vanwege de korte vakanties. Conditietrainer Michael Lindeman uit ook zijn zorgen, maar dan op de korte termijn. "Conditioneel zullen de jongens die op het WK hebben gespeeld, fit zijn. Ze hebben in Zuid-Afrika gewoon doorgetraind. Het is alleen lastiger om te zeggen hoe ze mentaal zijn als ze terugkeren. Voor sommige spelers is een weekje vrij genoeg, anders raken juist in een zwart gat, en daar zijn ze dan niet uit als ze zich weer moeten melden." Dat vereist een individuele aanpak, stelt Lindeman. En dat juist in een week dat het collectief moet prevaleren. Het missen van de Champions League zou nog niet catastrofaal zijn, maar wel weer een enorm gat in de begroting betekenen. Ajax maakt structureel twintig miljoen euro verlies zonder Champions League en zonder transferinkomsten. "We kunnen niet veel doen," concludeerde contract ontbonden. De directie ging niet akkoord met een tweejarig contract voor de transfervrije Dennis Rommedahl, die op zijn beurt naar Olympiakos vertrok. Ajax nam ook al afscheid van Marko Pantelic. Het zijn scènes waar Jol de regie in elk geval niet in handen had. Zo toonde hij zich na FC Horst - Ajax teleurgesteld met het vertrek van Rommedahl. "Ze (directie, red.) zeiden dat het goed zou komen, maar dat is dus niet zo." Ook Kennedy hoefde van hem niet weg. "Hij stond niet bovenaan mijn lijstje van spelers die mochten vertrekken." En een opvolger voor Pantelic, door Jol zelf gehaald, is nog niet gevonden. "Dat heeft wel prioriteit." De continuïteit die na vorig seizoen gewaarborgd leek, met het aanblijven van Jol, is daardoor weer in gevaar gekomen. Vooral in de breedte heeft Ajax een jasje uitgedaan. En het is afwachten of het basiselftal nog volgt. Doorspoelen naar het moment dat het allemaal goed is gekomen, kan helaas niet. De hobbelige weg waarop Ajax zich moet herpakken, moet helemaal uitgezeten worden.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 3