HET IS SANEREN, EN TOCH PROBEREN TE PRESTEREN ENTRADA LIVRE 'DRUPPEL OP EEN GLOEIENDE PLAAT' E5TADI0 00 BESSA ajaxlife Ajax kiest met het vertrek van Martin Jol voor een gewaagd beleid, waarbij de door de club gewenste continuïteit onder druk komt te staan. WK levert Ajax ruim vier ton op Het WK mag de voorbereiding van Ajax op het nieuwe seizoen in de war gooien, het levert Ajax - naast de toptransfer van Gregory van der Wiel - ook iets op. De Amsterdammers ontvangen binnenkort een bedrag van 445.000 euro van de Fifa. PÏRTO JulhO 21-24 WWAUfiflTÏJIDUPJ'l RUGBY SEVENS 2010 ANALYSE 23-07-2010 Continuïteit bij Ajax steeds meer utopie lijkt DOOR SANDER ZELDENRIJK 'Het doel heiligt de middelen', schreef de Florentijns staatsfilosoof Niccolo Macchiavelli (1469-1527) in zijn politieke manifest II Principe. Voor we ons afvragen of het vertrek van Martin Jol de juiste manier is het doel te bereiken, rijst de belangrijkste vraag: wat is het doel van Ajax eigenlijk? "Wij moeten ieder jaar tot het laatst meespelen om het kampioenschap", konden we in het verleden al geregeld optekenen uit de mond van algemeen directeur Rik van den Boog. Dat ging vorig jaar - met name na de winterstop - uitzonderlijk goed. Een prestatie waar de selectie en technische staf onder leiding van Jol zichzelf best een compliment voor mag geven. Hoofdsponsor Aegon verwoordt het in zijn advertenties wat directer dan Ajax' algemeen directeur: 'Het doel is kampioen worden!'. Om dat te bereiken wil Jol de beste spelers in de Nederlandse competitie bij Ajax hebben en de selectie naar zijn hand kunnen zetten, om nog maar te zwijgen van alle andere verbeterpunten die hij intern op het oog heeft. En hier komen we op de I 20(1 yjh 41 1 Ij, smru T& I, mdrJrfl da jen r 30 ji ftlD^ J» 0.WI» t, it.Md Zl diqeh- 1 Top overleg op het vliegveld van Porto. Voorzitter Uri Coronel in gesprek met de twijfelende Martin Jol. middelen waar Machiavelli het over had. Jols middelen worden voor zijn gevoel verder ingeperkt door het beleid van de directie. De Scheveninger kwam naar Ajax om landskampioen te worden, maar uiteindelijk strandde het avontuur op een beleidskeuze. Enerzijds is het begrijpelijk dat Ajax de broekriem strak trekt, anderzijds wordt het op die manier moeilijk als trainer de boel naar je hand te zetten. Dat Jols keuze op Fulham viel, was niet verbazingwekkend. De Engelsen hadden in een eerder stadium al kenbaar gemaakt gecharmeerd te zijn. Daarnaast heeft Jol voor zijn gevoel nog iets recht te zetten in Engeland. Samenvattend verdwijnt er weer een Ajaxtrainer van het podium, amper een jaar na zijn eerste werkdag. Kent u het commissierapport Coronel nog? Dat verscheen half februari 2008. Ajax, de weg naar winst was een rapport van de onderzoekscommissie geleid door Uri Coronel en belichtte tien jaar beleid bij Ajax. De ondertitel? De goede clubgeest zal ons schragen, d' eendracht maakt ons hecht en sterk. De twee aanbevelingen voor het voetbaltechnisch beleid waren duidelijk. Kies als club voor een sterke trainer die kan sparren met een algemeen directeur met voetbalachtergrond of kies voor een sterke technisch directeur die de baas is van een goede trainer. Met het aanstellen van Marco van Basten maar vooral Martin Jol koos Ajax voor de eerste optie. Wijzen alle beschuldigende vingers naar de directie? Nee, Jol wist wel degelijk waaraan hij begon. Dat maakte Ajax hem ook duidelijk. Hij paste precies in de profielschets van 'ontwikkelaar'. Natuurlijk had Jol meer budget gehad, maar hij kampte met een erfenis van zijn voorganger. Desondanks kende Ajax een uitstekend seizoen. Het 'kapitaal op het veld' steeg, Ajax pakte de beker en miste de landstitel op een haar na. De problemen ontstaan pas echt als de directie Dennis Rommedahl interne discussies een einde maakte aan zijn verbintenis met HSV. Hoe nu verder op korte termijn? Het WK gooit het script aardig in de war. En niet alleen door de dreigende transfers. De toernooigangers sloten zich pas afgelopen woensdag aan bij de selectie, waar komende woensdag al de eerste officiële wedstrijd op het programma staat. Het missen van de Champions League zou nog niet catastrofaal zijn, maar wel weer een enorm gat in de begroting betekenen. Ajax maakt De wereldvoetbalbond vergoedt de clubs die spelers moesten afstaan voor de mondiale strjjd, met 1600 dollar per speler per dag. De teller begon vjjftien dagen voor het WK te lopen en eindigde een dag na de uitschakeling. De Ajacieden die in Zuid-Afrika verbleven speelden zo ruim vier ton voor Ajax b(j elkaar (zie graphic). Een financiële meevaller wil algemeen directeur Rik van den Boog het bedrag echter niet noemen. "We hadden al een deel van het bedrag gebudgetteerd. Wat betreft pr was het WK wel een succes. Er is veel gezegd en geschreven over de jeugdopleiding. De jongste deelnemer was onze Deen Christian Eriksen, en we waren hofleverancier voor Oranje. Maar sportief gezien is het niet iets waar we als club op zitten te wachten. Tjjdens de voorbereiding missen we belangrijke spelers, die vervolgens nauwelijks vakantie hebben." Ajax is overigens niet alleen aan het WK veel spelers kwijt, meent Van den Boog. "Je ziet het door de hele club. Zo zijn we nu negen spelers van de jeugd en Jong Ajax kwijt vanwege het EK onder negentien jaar in Frankrijk. Laatst zag ik dat we de internationals van onze B-junioren afgelopen seizoen vijftig dagen hebben moeten missen in verband met interlandverplichtingen. Zo'n vergoeding voor het WK is dus een druppel op een gloeiende plaat." en Marko Pantelic laat vertrekken. Verder kreeg Jol te horen dat er eerst spelers verkocht moeten worden, wil hij versterkingen kunnen halen. Saneren en presteren gaan in zijn visie niet geheel samen. De Ajax directie wist dat het de verhoudingen met dit beleid op scherp zou zetten. Aangezien Jol afgelopen zomer vanwege dezelfde structureel twintig miljoen euro verlies zonder Champions League en zonder transferinkomsten. "We kunnen niet veel doen. Clubs die niet veel minder zijn wij, zoals PSV, versterken zich wel. Het is saneren, en toch proberen te presteren." Het valt nog maar te bezien wie die handschoen binnen de club succesvol oppakt. Martin Jol verlaat voor het laatst het veld als Ajax trainer.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 18