=1 Honderd jaar Ajax-trainers 'DE SPELERS KREGEN EEN HAND EN BLEVEN VERBIJSTERD ACHTER' ODD J Deze zomer is het honderd jaar geleden dat Ajax zijn eerste hoofdtrainer aanstelde. Ajax Life blikt terug op het rijke en soms turbulente verleden in de dug out. Het laatste hoofdstuk: Marco van Basten en Martin Jol. ajaxlife Herkenbaarheid Positief 1910 1920 1930 1940 1950 1960 1970 1980 1990 2000 2010 HISTORIE 12-05-2010 Van mislukte rentree tot hoopvolle toekomst ring te gooien. Een schuldbewuste Van Basten op de persconferentie: "Ajax verdient beter dan dat ik heb laten zien." De Telegraaf resumeert als volgt: 'Het afscheid van zijn spelers vertelde het verhaal van het ene jaar van Marco van Basten bij Ajax. De trainer liet de Ajacieden, die 's ochtends gewoon hadden getraind en daarna de lunch nuttigden, om kwart over twee in de kleedkamer komen en vertelde in nog geen tien minuten dat hij komend jaar niet meer voor de groep staat. De spelers kregen een hand en bleven verbijsterd achter. Nooit was er een klik tussen het merendeel van de voetballers en trainer." Marco van Basten kon Ajax niet op weg helpen... DOOR MICHIEL BOUWMAN "We hebben voor vier jaar getekend, maar het is duidelijk dat we direct willen presteren. Ik weet dat iedere coach dat hier zegt. Dat hoort gewoon bij de maatstaven van Ajax." Het zijn duidelijke en mooie woorden die Marco van Basten uitspreekt bij zijn presentatie als nieuwe trainer van Ajax. San Marco neemt vanaf juli 2008 het werk over van Adrie Koster, die als interim-trainer het seizoen heeft afgemaakt na het vertrek van Henk ten Cate. Onder Van Basten komt een lading nieuwe spelers naar de Arena: Ismaïl Aissati (PSV), Dario Cvitanich (Banfield), Eyong Enoh (Ajax CT), Oleguer (FC Barcelona), Evander Sno (Celtic), Miralem Sulejmani (sc Heerenveen) en - in de winterstop - Rob Wielaert (FC Twente) Van Basten laat zijn spelers in de voorbereiding flink zweten. Zo zegt Maarten Stekelenburg tijdens het traditionele trainingskamp in De Lutte: "We trainen langer en intensiever dan onder Ten Cate en Blind. Zo hoort een trainingskamp ook te zijn. We moeten voor het seizoen topfit zijn." Ajax mag topfit zijn aan het begin van de eredivisie, de eerste wedstrijd gaat wel verloren: Willem II is met 2-1 te sterk. Het is voor het eerst sinds 1988 dat Ajax de eerste wedstrijd verliest. Ajax' seizoenstart is sowieso uiterst matig. Na vijf wedstrijden heeft de ploeg pas zeven punten. De kritiek op Van Basten houdt vooral in dat hij te onduidelijk is, zowel communicatief Van Basten in discussie gaat en de gemoederen sust. Het fraaie tweeluik tegen Fiorentina komt dan ook als geroepen. Ajax schakelt La Viola uit (1-0-zege uit, 1-1 thuis) maar in de achtste finales is Olympique Marseille nipt te sterk. Doordat Ajax als derde eindigt in de reguliere competitie, sluit het de jaargang 2008/2009 in mineur af. Na de ontluisterende 4-0-nederlaag tegen Sparta, in speelronde 33, heeft de oud-bondscoach al te kennen gegeven de handdoek in de als tactisch. Zelden is Ajax te bespeuren op herkenbaar voetbal. In de uitwedstrijd tegen sc Heeren veen (5-2) keert het Ajax-publiek zich tegen de trainer. Liedjes als 'zij krijgen voetballes' en 'oh, wat zijn ze slecht' zijn afkomstig uit het vak met Ajax-fans. De trainer is ziedend op zijn ploeg. "We moeten ons schamen. Op deze manier krijg je bevestiging over waarom ze 'mooiweervoetballers' worden genoemd. Ik miste de absolute wil om te winnen. Zo zijn de spelers blijkbaar opgeleid." Na het debacle in Friesland gaat het beter. Ajax wint zes wedstrijden op rij en staat na speelronde elf op de eerste plaats. Ook in het Uefa-Cuptoernooi gaat het naar behoren. Ajax overleeft redelijk eenvoudig de poulefase. Enig smetje is de uitschakeling tegen FC Volendam in het KNVB- bekertoernooi. De winterstop doet Ajax geen goed. Het gat met winterkampioen AZ groeit na de slechte resultaten tegen FC Groningen (1-0 verlies), sc Heerenveen (1-0 verlies), Heracles Almelo (2-2) en Vitesse (4-1 verlies). Supporters uiten hun frustratie door het trainingsveld te betreden, waarna De opvolger van Van Basten heet Martin Jol. Hij komt van het Duitse Hamburger SV en was daarvoor werkzaam bij Tottenham Hotspur. Enthousiasme heerst in Amsterdam, want Jol, ooit 'te dikkig' bevonden door voormalig Feyenoord-preses Jorien van den Herik, staat erom bekend ploegen beter te laten voetballen én resultaat te boeken. "Hij benadert iedereen positief," zegt Demy de Zeeuw. "Hij laat ons vanuit onze eigen kracht voetballen. Bij Louis van Gaal (bij AZ, red.) was ik gewend dat het heel strikt was geregeld. Het is niet minder, maar anders. Onder Van Gaal moesten we om kwart voor één aan tafel zitten. Nu gaat het wat relaxter, wat gemakkelijker." Dat relaxte komt Ajax ten goede. Het seizoen begint redelijk en Ajax overleeft de poulefase van de Europa League. Vlak voor de winterstop kent de ploeg echter een mindere fase, waarin het verliest van FC Twente (1-0) en FC Utrecht (2-0). Het is geen reden voor Jol om dingen te wijzigen: "Hij bleef ons op dezelfde manier benaderen," legt De Zeeuw uit. "Als hij wat zegt, is het meteen raak. Hij is tegen ons hetzelfde als hij tegen de pers is. Hij zegt niet heel veel, maar wat hij zegt komt wel over. Op een goede manier. Ook kritiek geeft hij op een goede manier. Je voelt je niet gekwetst." Nadat Juventus te sterk is gebleken voor de Amsterdammers in de zes tiende finales van de Europa League, kan Ajax het vizier volledig richten op het bekertoernooi en de competitie. Het gat met FC Twente en - in min dere mate - PSV is nog te overbrug gen. Na een winning streak van dertien wedstrijden vindt Ajax zich voor de laatste speeldag terug op de tweede plaats. "We zijn in principe het hele sei zoen van onze eigen kracht uitgegaan. We hebben overal onze eigen speelstijl gespeeld, zijn overal gaan aanvallen. Dat resulteert ook in die vele doelpun ten," zegt De Zeeuw. Op speeldag 33 overschrijdt Ajax de grens van honderd doelpunten, waarmee het gemiddeld drie goals per wedstrijd maakt. Het is echter niet genoeg voor de titel. Die gaat naar FC Twente. Desondanks speelt Ajax wel voorronde Champions League en biedt het goede spel in - met name - de tweede seizoenshelft hoop voor de toekomst. Daarnaast pakt Ajax de KNVB-beker na een tweeluik met Feyenoord. Beginnen onder Jol weer de vette jaren voor Ajax? .Martin Jol lijkt het wel te gaan lukken. 2008 t/m 2009 Marco van Basten I 2009 tot heden Martin Jol KNVB-beker 2010

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 5