International Demy de Zeeuw 'IK HEB BIJ AJAX VOORAL BETER LEREN COACHEN' Demy de Zeeuw is een van de vier Ajacieden in de selectie van het Nederlands elftal. Na een seizoen bij Ajax is een basisplaats in Oranje dichterbij gekomen. ajaxlife Interlands Inschatten 4 WK ZUID -AFRIKA 12-05-2010 Demy de Zeeuw is de Schot Shaun Maloney te snel af. 'Ik voel me nu meer serieus genomen bij Oranje' DOOR MIKE VAN DAMME Demy de Zeeuw loopt niet op Duracell-batterijen. De bijna 27-jarige middenvelder van Ajax kan na een lang seizoen altijd wel een rustperiode gebruiken. Beetje op het strand luieren, het lichaam opladen en het hoofd juist leegmaken. "Tijdens het seizoen probeer ik mijn rustmomenten te pakken, maar het is ook belangrijk om even echt vakantie te hebben, om even helemaal niets te doen. Dat is goed voor elke speler," meent hij. Voor veel internationals zit een vakantie er deze zomer amper in. Het WK in Zuid-Afrika is naast een hoogtepunt voor veel spelers ook een periode waarin ze hun reserves moeten aanspreken. En wat te denken van de Ajacieden die ver komen tijdens het mondiale toernooi? Zij zullen zich pas in juli melden bij Ajax, als de voorbereiding op het nieuwe seizoen al in volle gang is. Op 27 of 28 juli beginnen voor de Amsterdammers de voorronden van de Champions League. De week vakantie die De Zeeuw zou hebben na het seizoen, ging ook al niet door, omdat de tweede (ingelaste) wedstrijd van de bekerfinale pas donderdag werd gespeeld. De Ajacied wordt donderdag (13 mei) alweer in Hoenderloo verwacht bij het eerste trainingskamp van het Nederlands elftal. "Het is een lange zomer, maar wel een mooie. Een WK, daar doe je het toch voor." De Zeeuw debuteerde in Oranje op 28 maart 2007, in de uitwedstrijd tegen Slovenië (1-0 zege). Ruim drie jaar later staat de teller op 23. Tussen november 2008 en augustus 2009 speelde hij geen enkele interland. Bondscoach Bert van Marwijk deed echter wel drie keer een beroep op hem sinds hij bij Ajax speelt. Is het toeval of heeft de verandering van club daar iets mee te maken? De Zeeuw ervaart vooral het laatste. "Ik heb wel het gevoel dat ik anders word benaderd, serieuzer word genomen. Ik benader de andere spelers nu ook anders omdat ik bij een grote club speel, en niet meer bij AZ. Ik merk ook wel dat als je het bij Ajax goed doet, dat de bondscoach eerder een beroep op je doet. Ik weet niet of het echt zo is, maar dat gevoel heb ik wel." heel Nederland heeft een mening over je. Dat is bij Oranje ook zo." "Ik heb bij Ajax vooral beter leren coachen," vervolgt hij. "Dat moet nu bij het Nederlands elftal ook gebeuren, ondanks dat daar jongens rondlopen die in de Europese top spelen. Je hebt elkaar nodig. We moeten als team spelen, daar hamert de bondscoach heel erg op." Al te veel vooruitblikken op het WK wil De Zeeuw nog niet. Over de kansen van Oranje wil hij nog wel wat kwijt ('als we allemaal fit blijven, meer moeten onderscheiden dan de laatste maanden bij Ajax. Hij had zijn aandeel, maar was minder aanwezig dan aan het begin van het seizoen. Dat beseft hij. "Na mijn amandeloperatie in november is het fysiek slecht gegaan. Mijn hoofd zat helemaal vol met snot. Daar heb ik echt maanden mee doorgelopen. Ik begon of ziek of vermoeid aan de wedstrijden. Daardoor kon ik mijn stempel niet meer op de ploeg drukken. Dat was heel irritant. Het herstelt de laatste weken weer aardig." Voor een basisplaats heeft De Zeeuw nog wel concurrentie van Nigel de Jong en Mark van Bommel, maar oud teamgenoot Stijn Schaars lijkt hij nu te zijn gepasseerd in de pikorde. Zijn komst naar Ajax heeft daardoor opgeleverd wat hij in Amsterdam mede wilde bereiken: een plek bij de WK-selectie. "Bij Ajax heb ik me ontwikkeld als persoon. Bij AZ draait het vooral om het team, bij Ajax ben je voor de buitenwereld meer een individu. Je wordt gezien als icoon, hebben we een heel goed team'), over zijn kansen op speelminuten gaat hij liever niet in. "Bij het EK dacht ik ook dat ik zou spelen, maar toen mocht ik alleen tegen Roemenië in actie komen, een wedstrijd die nergens om ging. Het is moeilijk om in te schatten. Als ik mag spelen, moet ik laten zien dat ik er klaar voor ben." Om daadwerkelijk veelvuldig in actie te komen, zal De Zeeuw zich Sportief succes mag ook als een wonderdokter worden gezien. Wat dat betreft werkt het winnen van de beker voor de middenvelder ook helend. De teleurstelling van het mislopen van de titel is daarnaast niet al te groot. "Het is zuur dat je op één punt geen kampioen wordt, maar het is niet zo teleurstellend als toen met AZ, toen we voor de laatste speeldag nog eerste stonden. We hebben het als ploeg dit seizoen goed gedaan. Ik denk dat het publiek weer een herkenbaar Ajax heeft gezien, vooral de laatste maanden. Als je helemaal geen prijs wint na zo'n seizoen, ga je teleurgesteld naar Oranje. Nu overheerst toch een positief gevoel."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 14