Honderd jaar Ajax-trainers l J 'BESLUIT ONTSLAG BLIND WAS TE VROEG GENOMEN' DQDi. Komende zomer is het honderd jaar geleden dat Ajax zijn eerste hoofdtrainer aanstelde. Ajax Life blikt terug op het rijke en soms turbulente verleden in de dug-out. Dit keer Danny Blind en Henk ten Cate. HISTORIE K ajaxlife 23-04-2010 Geruchten 1910 1920 1930 1940 1950 1960 1970 1980 1990 I 2000 2010 Geen kampioen, wel cupfighter DOOR MICHIEL BOUWMAN Als Danny Blind half maart 2005 het roer overneemt van de vertrokken Ronald Koeman, maakt hij een valse start. Zijn eerste wedstrijd als hoofdtrainer gaat met 4-0 verloren tegen PSV, de grootste officiële thuisnederlaag ooit in de historie van de Amsterdamse club. Ook de tweede wedstrijd, tegen sc Heerenveen, bijt Ajax in het stof (2-1). Daarna gaat het beter. De laatste acht wedstrijden van de competitie worden allemaal gewonnen, en doordat AZ veel punten morst, eindigt Ajax op de tweede plaats achter kampioen PSV. Het eerste succes voor Blind is bereikt: (voorronde) Champions League. Doordat Ajax het Deense Brondby IF uitschakelt in die voorronde (2-2 uit, 3-1 thuis) komt de ploeg in het seizoen 2005/2006 in de poulefase terecht bij Arsenal, Sparta Praag en FCThun. De Amsterdammers komen een ronde verder, waarin het loot tegen Internazionale. De Italianen zijn over twee wedstrijden net te sterk. Inmiddels hebben Blind en consorten niet stilgezeten op de transfermarkt en onder meer de ervaren Olaf Lindenbergh van AZ aangetrokken. "Danny Blind belde me rechtstreeks," zegt Lindenbergh. "Hij zocht een ervaren en controlerende middenvelder. Met Henk ten Cate toont de nationale beker, AZ hadden we een goed seizoen gedraaid. Zo haalden we de halve finales van het Uefa-Cuptoernooi. En zelf speelde ik ook lekker. Zodoende kwamen ze bij mij uit." Ondanks de komst van Lindenbergh draait Ajax een teleurstellende eerste seizoenshelft en vindt zichzelf na achttien wedstrijden terug op de vierde plaats, twaalf punten achter koploper PSV. "Voor de winterstop zat alles tegen, na de winterstop was het eigenlijk andersom," blikt Lindenbergh terug. Bovendien zorgt de komst van Klaas-Jan Huntelaar van sc Heerenveen voor nieuw elan in de ploeg. Voor Blind lijkt Danny Blind moet weg bij Ajax, ook al pakt hij een prijs. na de zege op AZ. de wederopstanding echter te laat te komen. Geruchten dat hij aan het einde van het het seizoen moet vertrekken, worden met de week sterker. Ajax eindigt uiteindelijk op de vierde plaats, wat recht geeft op deelname aan de play-offs voor de voorronde van de Champions League. Door achtereenvolgens Feyenoord en FC Groningen te verslaan, plaatst Ajax zich wederom voor de voorronde van het miljoenenbal. Bovendien zijn de hoofdstedelingen in de race om de Gatorade Cup. In de halve finales wordt Roda JC (met moeite) verslagen, mede dankzij de omhaal van Huntelaar in blessuretijd. In de finale wacht PSV. Wederom is Huntelaar de gevierde man, met twee treffers. Toch wordt de bekerwinst een wrang feestje: Blind moet tegen de wil van de spelersgroep vertrekken. Lindenbergh: "Er was al eerder besloten om niet met Blind verder te gaan. Na de finale hoorden we al geruchten dat hij ontslagen zou worden. Zonde, want na de winterstop draaiden we goed. Dat besluit was te vroeg genomen." Direct na de bekerfinale meldt SBS6 dat Henk ten Cate de opvolger van Blind wordt. Voorzitter John Jaakke ontkent dat deze al getekend heeft. "Eerst feestvieren," zijn de woorden van de preses. Ten Cate tekent twee weken later, nadat hij met Barcelona de Champions League-finale tegen Arsenal heeft gewonnen. Met Ten Cate haalt Ajax echter geen totaal andere trainer dan Blind binnen, vindt Lindenbergh. "Beide trainers waren veel met de bal bezig en probeerden op de Ajax-manier te voetballen. Zeker Danny Blind, omdat hij met drie spitsen speelde. Ten Cate speelde ook nog wel een 4-4-2. Voor mij maakte dat niet zoveel uit, aangezien ik een speler voor het middenveld of de verdediging was." Zelden zal het mineur zo groot zijn geweest als na afloop van het seizoen 2006/2007. De ploeg van Ten Cate komt één doelpuntje tekort voor de landstitel, die wederom naar PSV gaat. Maar veel tijd om te treuren is er niet, want een week na de teleurstelling moet Ajax wederom de finale van de KNVB- beker spelen. Die finale wordt zonder veel moeite bereikt. In De Kuip is AZ, de andere schlemiel in de kampioensrace, de tegenstander. Uiteindelijk moeten strafschoppen de winnaar bepalen. "Ik viel vlak voor het einde van de verlenging in, want Ten Cate wilde dat ik een strafschop zou nemen," legt Lindenbergh uit. "Dat vond maart 2005 t/m 2006 Danny Blind KNVB-beker 2006 Johan Cruijff Schaal 2005 2006 t/m oktober 2007 Henk ten Cate- KNVB-beker 2007 Johan Cruijff Schaal 2006, 2007 ik geen probleem. Alleen wilde er maar niemand missen in die reeks..." Uiteindelijk is de stand is 7-7 als Ryan Donk aanlegt. Zijn inzet is te zwak en wordt gekeerd door Maarten Stekelenburg, waarna Edgar Davids Ajax de beker bezorgt. De huldiging die volgt, mag die naam eigenlijk niet hebben. Van Ajax had het eigenlijk niet gehoeven, maar de gemeente komt ermee op de proppen. Voor de supporters gaat Ajax toch op de uitnodiging in, maar in gedachten zit de ploeg al bij de play-offwedstrijden tegen sc Heerenveen van de volgende dag. Lindenbergh: "We gingen dat seizoen voor de dubbel, dus het was een fikse teleurstelling dat we het kampioenschap misliepen. De bekerwinst heeft het toch nog een beetje goedgemaakt. Bovendien kwamen we juist door die finale in een goede flow terecht en wonnen we weer de play-offs." Die play-offs leveren uiteindelijk niets op. In de voorronde van de Champions League verliest Ajax verrassend van Slavia Praag, en ook de eerste ronde in het Uefa- Cuptoernooi wordt niet overleefd. Dinamo Zagreb is over twee wedstrijden te sterk. Na een 2-2 gelijkspel tegen Sparta in de competitie keert het publiek zich tegen Ten Cate. De trainer besluit in oktober in te gaan op een aanbod van Chelsea, om assistent trainer te worden. Ajax laat hem gaan. Adrie Koster, dan trainer van Jong Ajax, neemt de taken tot het eind van het seizoen over. Na het WK in Duitsland keert een oude bekende terug naar de Arena: Marco van Basten. In Ajax Life 20: Van Basten rommelt, Jol ruimt op.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 5