Koreaanse cultheld in Amsterdam 'ALLES VALT EN STAAT MET ZIJN AFRONDING' olJtas ajaxlife Hyun Jun Suk is pas een paar maanden Ajacied en toch al hard op weg een fenomeen te worden. Het publiek heeft in de Zuid-Koreaan een cultheld gevonden, maar de vraag is of hij ook de toekomstige eerste spits van Ajax is. 'We moeten niet te lacherig doen over deze jongen.' Sticker met tafel Cynische ondertoon PROFIEL Q 26-03-2010 Ajax en Suk moeten aan elkaar wennen DOOR DAVID KUIPERS Ajax is eind februari bezig om Vitesse vakkundig op te rollen als zich langs de zijlijn een mooi tafereeltje afspeelt. Suk trekt zijn sprintjes om warm te worden en het publiek scandeert zijn naam. Na iedere aanzet bedankt de aanvaller de fans met een applausje. En dat gaat zo een minuut of twintig door. De Arena vindt het allemaal fantastisch, de bank van Ajax is minder blij dat Suk de hele tijd met het publiek in de weer is. "Meneer Jol heeft daar toen iets van gezegd, want op zo'n moment moet je geconcentreerd bezig zijn met de wedstrijd," vertelt Jae Chang, de tolk en begeleider van Ajax' eerste Aziaat. "Suk vindt alle aandacht van de fans fantastisch, maar hij is het niet gewend dat tienduizenden mensen zijn naam scanderen. Hij moet overal nog aan wennen." De taal, de cultuur, het eten, het voetbal, de aandacht. Het is allemaal nieuw voor de Koreaan van 1.90 meter. Zelfs een simpel autoritje is een avontuur. Als we Chang bellen zit hij bij Suk in de auto en afgaande op enkele gilletjes en wat zenuwachtig klinkende Koreaanse termen is het erg spannend om bij de aanvaller in te stappen. "Suk heeft pas in november zijn rijbewijs gehaald in Korea," aldus Chang. "De verkeersregels in Nederland zijn grotendeels hetzelfde, maar er zijn ook verschillen. Bijvoorbeeld als het om fietsers gaat. Daarom mag hij van zijn vader en mij nog geen grote afstanden alleen rijden. En als hij straks Nederlands spreekt, ga ik nog wat rijlessen voor hem regelen." De Nederlandse lessen staan momenteel wel op een laag pitje. Het lesschema van Suk was opge steld met het idee dat hij zou aan sluiten bij Jong Ajax, maar sneller dan verwacht heeft de aanvaller de stap naar het eerste gezet. "Hij volgde de Nederlandse lessen van het eerste en het tweede elftal en dat viel hem zwaar, 's Ochtends om half acht werd hij opgepikt en om acht uur zat hij al in de klas." Om het Nederlands toch steeds beter onder de knie te krijgen, is het huis van Suks gastgezin bezaaid met stickers. Op de deur zit een sticker waar 'deur' op staat, op de tafel een sticker met 'tafel'. Als Suk moet invallen en Jol wil zijn aanvaller nog wat aanwijzingen meegeven, dan kan de taalbarrière een probleem vormen. Volgens Chang valt dat echter mee. "Heel veel dingen begrijpt hij wel en het is hem duidelijk wat zijn taken zijn. We hebben met Pieter Huistra (trainer van het tweede, red.) en meneer Jol gesprekken gehad over wat zij van Suk verwachten. Verder kijkt hij veel naar Pantelic. Suk leert zo hoe hij bijvoorbeeld een bal moet vasthouden en kaatsen." Bij invalbeurten valt vooral Suks enorme drive op. Hij voetbalt constant met de turbo aan. "Daaraan zie je wel dat hij uit Azië komt," zegt Gerald Vanenburg, die drie jaar voor Jubilo Iwata in Japan speelde. "Het voetbal gaat daar constant met tweehonderd kilometer per uur, alleen is het niet allemaal even effectief. Suk loopt zichzelf nu wel eens voorbij en hij moet leren doseren. Niet achter een bal aan gaan als je weet dat je het niet gaat halen. Zonde van de energie." Vanenburg twijfelt of Suk de toekomstige eerste spits van Ajax is. "Met zijn stijl zal dat niet gemakkelijk worden. Het zal vooral ook liggen aan de mensen om hem heen. Zij moeten hem in een goede positie brengen en profiteren van zijn loopvermogen. En alles valt en staat natuurlijk met zijn afronding. Op de tribunes is Suk een hype. Zijn achtergrond en voorkomen zorgen voor veel enthousiasme, alleen is het nog wachten op beslissende momenten van de Koreaan. "Op dit moment zijn de aanmoedigingen een kruising tussen humor en waardering tegen het moderne voetbal," zegt Robin, een van de voortrekkers vanVak410. "Over zijn kwaliteiten kan ik nog niet goed oordelen, maar ik heb wel respect voor hem en het feit dat dit tegenwoordig nog kan. Gewoon met een rugzak om en een videoband onder je arm bij Ajax terechtkomen. Suk is nu zeker een cultfiguur aan het worden, maar op de lange termijn wordt meer verwacht. Als je geen pepernoot raakt, red je het niet." In de commentaren op Suk weerklinkt inmiddels af en toe ook een cynische ondertoon. De eerste lichtkritische geluiden komen ook bij het kamp Suk binnen. "Door alle steun van het publiek voelt Suk dat er bepaalde verwachtingen zijn en hij weet dat mensen af en toe zeggen: 'Wat doet-ie nou?'," zegt Chang. "Maar daar houdt hij zich Hyun Jun Suk leert nu vooral Nederlands via stickers. verder niet echt mee bezig. Zijn doel was om dit seizoen geregeld te spelen bij het tweede en het is allemaal veel sneller gegaan. Je mag niet vergeten dat hij pas drie maanden in Nederland is en moet wennen aan het systeem van Ajax. In Zuid-Korea wordt 4-4-2 gespeeld en op tactisch gebied zit Suk nog niet op niveau." John Bosman, goed voor 77 goals in 126 competitieduels bij Ajax, vindt Suk een interessante speler. De oud- spits zag zijn Koreaanse opvolger aan het werk tijdens de invalbeurten bij het eerste, maar ook tijdens Jong Ajax-Jong Heerenveen. "Hij is heel snel op de eerste meters, sterk en erg atletisch," somt Bosman de voornaamste kwaliteiten van Suk op. "Hij is alleen onstuimig. Hij wil veel doen, maar moet juist doen waar hij goed in is en meer in de zestien blijven. Daar komt hij het beste tot zijn recht en dat hij kan scoren liet hij tegen Jong Heerenveen ook zien. Er wordt af en toe wat lacherig over Suk gedaan, maar deze jongen heeft echt meer in zijn mars."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 8