5 Honderd jaar Ajax-trainers Komende zomer is het honderd jaar geleden dat Ajax zijn eerste hoofdtrainer aanstelde. Ajax Life blikt terug op het rijke en soms turbulente verleden in de dug-out. Dit keer Co Adriaanse. ajaxlife Beterschap 2000 2010 HISTORIE 26-03-2010 Adriaanse uniek, op een pijnlijke manier DOOR MICHIEL BOUWMAN En dat blijkt, want Adriaanse is de enige trainer in de historie die direct na een overwinning zijn biezen moet pakken. George Knobel werd in 1974 vier dagen na een 4-1 overwinning op MVV ontslagen, maar meer door kritiek die de trainer uitte in de media. Het resultaat van de wedstrijd tegen FC Twente had al geen invloed meer op het ontslag van Adriaanse, zo stelden Van Eijden en technisch directeur Leo Beenhakker op de persconferentie. Het bevestigt het gevoel dat Boeve had: "Toen ik de dag voor het ontslag naar huis reed, had ik al wel gezien hoe het water stroomde. Ik zag dingen, en mijn ogen logen niet. Namen kan ik niet noemen, want dan beschadig ik de club en dat wil ik niet. Ik verwijt Van Eijden en Beenhakker niets. Zij voerden hun beleid, we hebben nog altijd respect voor elkaar. De criteria waar we aan moesten voldoen hadden we echter bereikt. Er was alleen te weinig geduld. Achteraf gezien hadden we meer open en transparant kunnen zijn. De relatie met de media had beter gekund, daar dien je mee om te gaan." Boeve krijgt uiteindelijk gelijk over de titelkansen met Adriaanse. Onder opvolger Ronald Koeman pakt Ajax aan het einde van het seizoen de titel. Boeve: "Ik vind het mooi dat Ajax Adriaanse jaren later nog gepolst heeft om terug te keren. Een teken dat ze het toch fout zagen destijds." Een nieuw millennium, een nieuwe trainer. Al tijdens het seizoen 1999/2000 wordt Co Adriaanse door Ajax voor het volgende seizoen vastgelegd. Algemeen directeur Frank Kales heeft een groot vertrouwen in Adriaanse, de succescoach die Willem II een jaar eerder naar de Champions League leidde. Hij moet Ajax weer successen bezorgen na de 'magere' jaren onder Morten Olsen en Jan Wouters. "Co Adriaanse zal het echte Ajax- gevoel terugbrengen, daarvan ben ik overtuigd," stelt Kales. In zijn eerste jaar slaat Adriaanse aan het 'doorselecteren': spelers als Jan van Halst, Dani, Frank Verlaat en Brian Laudrup dienen Ajax te verlaten en in hun plaats komen talenten uit de eigen jeugd (Van der Vaart, Heitinga,Van der Gun) en spelers van buitenaf. "Alle spelers die toen gehaald zijn, waren voltreffers. Dat is daarna nooit meer gebeurd. Ajax is altijd al slecht in kopen geweest, met uitzondering van onze periode," zegt Peter Boeve, destijds assistent-trainer van Adriaanse. "Ik had ook bij Willem II met Co gewerkt, en hij vroeg me om mee te gaan naar Ajax. Daar was de Co Adriaanse is vooralsnog de enige trainer van Ajax die direct na een overwinning opdracht om de boel naar boven te stuwen. Geen gemakkelijke opgave. Maar de spelers die onder Co zijn aangetrokken en doorgebroken, hebben de club veel geld opgeleverd. Dat wordt nog vaak vergeten." Spelers als Cristian Chivu, Maxwell en Zlatan Ibrahimovic blijken inderdaad schoten in de roos en worden jaren later met grote winst verkocht aan Europese grootmachten. De eerste training van het seizoen 2001/2002: Adriaanse legt uit, Boeve verdeelt de hesjes. In dat eerste jaar eindigt Ajax als derde, achter PSV en Feyenoord. Adriaanse zette in op een eindklasse ring tussen de 'eerste en vijfde plaats', waaraan hij dan ook voldoet. Toch doet het pijn om de landskampioen van 1998 op die plaats te zien. "Bij Ajax is een tweede of derde plaats altijd teleurstellend," zegt Shota Arveladze, Ajax' topscorer dat seizoen, met achttien treffers. "Er kwamen een heleboel nieuwe spelers, onder wie Chivu, Zlatan en Maxwell. Dat waren toen talenten, ze hadden veel potentie. En het kostte nu eenmaal tijd om het team op elkaar ingespeeld te laten raken. Voor het seizoen erop verwachtte iedereen dat het beter zou gaan." De verwachtingen voor dat tweede jaar (2001/2002) zijn dan ook groot, maar al in het begin van het seizoen zijn de eerste scheuren waarneembaar. Algemeen directeur Arie van Eijden, opvolger van de tegelijk met Wouters opgestapte Kales, is tijdens een infor mele persborrel iets te loslippig. Van Eijden is geen fan van Adri aanse en wil zo snel moge lijk Frank Rijkaard - dan nog werkzaam bij Sparta Rotterdam - naar de Arena halen. Bovendien laat Adriaanse zich kritisch is ontslagen. uit over clubheid Marco van Basten (over diens nakende trainerschap: 'een goed paard maakt nog geen goede ruiter') waardoor het publiek zich langzaam tegen Adriaanse keert. Als Celtic in de voorronde van de Champions League te sterk is voor de Amsterdammers en enkele weken later FC Kopenhagen Ajax uit het Uefa-Cuptoernooi wipt, lijkt het vonnis geveld. Boeve ziet dat echter anders: "Er was één groot nadeel: de uitschakeling voor de Uefa Cup. Dat is het hele verhaal. Maar juist daardoor ging het daarna beter. Er was geen geld, dus kwam de jeugd bovendrijven. Van der Vaart speelde, net als Heitinga. En die jongens deden het goed. Je weet nooit hoe het afgelopen zou zijn, maar het lag in de lijn der verwachting dat we kampioen zouden worden. We stonden tweede en waren in de race om het kampioenschap." Uniek De midweekse speelronde op 28 november 2001 blijkt de laatste van Adriaanse en Boeve. Na een kwartier staat het bezoekende FC Twente met 2-0 voor door toedoen van Jack de Gier. "Die wedstrijd was uniek," zegt Boeve. "We stonden 2-0 achter bij rust, en speelden met tien man na de rode kaart voor Mido. Toch wonnen we door goals van Van der Meyde, Van der Vaart enWamberto met 3-2. Vlak erna lagen we er buiten. Nog unieker." 2000 t/m november 2001 Co Adriaanse In Ajax Life 18: Ouderwets succes onder Ronald Koeman.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 6