'ALS PSV MAAR GEEN CHAMPIONS LEAGUE HAALT' 'MIJN HANDELINGSSNELHEID MOET NOG BETER' Siem de Jong broertje Luuk. 'Wij zien het niet als broederstrijd.' Het jaar 2010 brengt vooralsnog veel goeds voor Siem de Jong. Hij heeft een basisplaats, en mag nog hopen op het kampioenschap. Dat moet dan wel ten koste gaan van ajaxlife Kansen - INTERVIEW -| W 26-03-2010 X Siem de Jong is de laatste weken trefzeker voor Ajax. DOOR MIKE VAN DAMME Ze sturen sms'jes, met kleine pesterijen. 'Ik hoop dat jullie niet winnen', dat soort onschuldige broederlijke plagerijtjes. De leukste sms'jes zullen de laatste weken wel van Siem de Jong komen. De 21-jarige Ajacied heeft met zijn ploeg acht keer op rij gewonnen, en scoorde de laatste drie wedstrijden. Broertje Luuk (19) verspeelde met FC Twente twee punten bij PSV, en begint de druk van Ajax te voelen. Het gat tussen de koploper en de nieuwe nummer twee is nog vier punten. De titelstrijd is weer helemaal open, en ontpopt zich langzaam tot een broedertwist. De NOS maakte vorige week al een item over Siem en Luuk, de middenvelder van Ajax en spits van FC Twente. Spannend was het filmpje niet, vooral omdat de broers uiterst nuchter zijn en zich geen prikkelende uitspraak laten ontlokken. "We zijn er zelf ook niet zo mee bezig," erkent de Ajacied. "Ik stuur hem wel eens een sms met de hoop dat Twente een keer punten verliest, maar meer niet. We praten ook niet over hoe het bij beide clubs er aan toe gaat. Een broederstrijd? Zo ervaren wij dat niet. De media zijn daar mee bezig, wij niet." De Jong richt zich op Ajax, en op zijn eigen ontwikkeling. De Amsterdammers zijn bezig met een indrukwekkende inhaalrace. Maar de acht overwinningen zijn slechts een begin. Wil Ajax kans maken op de titel, moeten eigenlijk ook uit de komende zes wedstrijden achttien punten worden gehaald. Een reeks van veertien zeges komt echter weinig voor. Het record bij Ajax staat op negentien zeges op rij, in 1995. "Het zijn niet de moeilijkste tegenstanders die we nog krijgen," stelt De Jong. "We hebben dit seizoen ook al wel punten laten liggen tegen laaggeklasseerde ploegen, maar we zitten nu wel in een fase dat het erg goed gaat. Ik denk dat we het wel vol kunnen houden." Die goede fase loopt parallel aan de persoonlijke ontwikkeling van De Jong. Na Feyenoord - Ajax is hij niet meer uit de basis weg te denken. Na de wedstrijd in De Kuip begon ook de zegereeks. Trainer Martin Jol liet zich vorige week in Voetbal International lovend uit over de nummer tien. "Siem heeft een gevaarlijk schot, kan goed koppen, hij bezit voetbalintelligentie en heeft paardenlongen," aldus Jol, die tevens stelde dat hij 'vanaf het begin al plannen met hem' had gehad. Dat De Jong juist vlak na de winterstop zijn kans kreeg, was voor de middenvelder zelf een verrassing. "De concurrentie was al groot, en met Christian Eriksen en Nicolas Lodeiro kreeg ik er in de winterstop nog twee concurrenten bij. Het was dus even moeilijk om te zeggen waar ik stond. Ik heb wel even nagedacht over verhuur, maar vond het uiteindelijk de beste keuze om te blijven. Ik voelde dat ik tegen een basisplaats aan zat. Ik heb het er met de trainer over gehad, en hij vond het ook beter dat ik zou blijven." Dat Jol hem over twee jaar in Oranje ziet, zegt De Jong nog niet zoveel. Daar is de inmiddels wel vaste waarde van Jong Oranje nog helemaal niet mee bezig. Hij wil eerst het EK met Jong Oranje halen. Daarnaast weet hij dat een goede periode niets zegt als er geen vervolg aan wordt gegeven. Twee jaar geleden dacht de middenvelder ook aan een doorbraak. Hij kreeg geregeld speeltijd van interim trainer Adrie Koster, en hield op een gegeven moment zelfs Kenneth Perez op de bank. Vorig seizoen kwam hij echter niet verder dan tien competitiewedstrijden. "Ik heb de laatste twee jaar redelijk wat wedstrijden gespeeld, maar was niet echt een vaste basiskracht. Dat was lastig, want ik had geen zekerheid. Dat heb je wel nodig voor je vertrouwen. Je speelt lekkerder als je een paar wedstrijden achter elkaar in actie komt." Dat vertrouwen krijgt hij nu wel van Jol. En dat betaalt zich uit. De Jong scoort de laatste weken veel (vijf keer in zes competitieduels), en toont zich fysiek sterk. Hij ziet echter nog genoeg verbeterpunten: "Mijn handelingssnelheid moet beter. Het is moeilijk om daar snel stappen in te maken. Daarvoor moet ik nog meer spelen op een hoog niveau." Krijgt hij de kans om volgend seizoen in de Champions League te spelen, een garantie die alleen de kampioen krijgt? Of wordt het toch zijn broertje? "Het is goed dat FC Twente niet van PSV heeft gewonnen," stelt de middenvelder. "Twente moet nog twee keer punten verspelen. Het is nog niet beslist." Broedertwist nog niet beslist Het zijn spannende tijden bij de familie De Jong. Waar Siem hoopt op een indrukwekkende inhaalrace, maakt broer Luuk, spits bij FC Twente, misschien wel het meeste aanspraak op het kampioenschap. De ouders van de voetballende broers zitten daarmee in een lastig pakket. Vragen wie zij het liefst kampioen zien worden, is eigenlijk vragen welke zoon ze het meest lief hebben. "We hebben thuis de slogan: als PSV maar geen Champions League haalt. Dan is het voor ons goed," geeft vader George de Jong aan. In dat geval zouden Ajax en FC Twente de bovenste twee plekken bezetten. "Het leuke is dat FC Twente en Ajax altijd al onze favoriete ploegen waren," aldus vader De Jong. "Ik kom zelf uit de buurt van Enschede, en onze zoons liepen toen ze vijf en zes waren al in een Ajax-shirt rond." Het feest in huize De Jong kan helemaal compleet worden als De Graafschap promoveert. George de Jong is commissaris bjj De Superboeren, momenteel de onbedreigde koploper in de eerste divisie.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 14