Zdenek Grygera even terug in Amsterdam 'DANKZIJ GALASEK HEB IK ME GOED WETEN AAN TE PASSEN' Voor Zdenek Grygera betekent het Europa League-duel met Ajax een terugkeer op bekend terrein. De Tsjech speelde vier seizoenen in Amsterdam en is inmiddels bezig aan zijn derde jaar bij Juventus. Ajax is een belangrijke stap in mijn carrière geweest.' ajaxlife IV HOLt* Coupe Visum INTERVIEW 18-02-2010 'We zijn op dit moment gelijkwaardig' DOOR DAVID KUIPERS Zijn neus is gebroken, zijn ploeg kent een vormcrisis, maar Zdenek Grygera laat zijn humeur er niet door beïnvloeden. "Hallo, hallo, hoe iest?" klinkt de Tsjech in een opperbeste bui tussen twee trainingen door op het trainingscomplex in Vinovo, een klein plaatsje aan de rand van Turijn. Uit de hartelijke begroeting blijkt bovendien dat vier jaar Nederlandse les zijn uitwerking niet heeft gemist, al worden woorden als verdediger en publiek inmiddels geregeld verwisseld door hun Italiaanse broertjes difensore en tifosi. "Ik spreek nu misschien nog maar één keer per maand Nederlands," verdedigt de verdediger zijn mix van Nederlands en Italiaans. "Af en toe met mijn zaakwaarnemer en met de mensen van de ABN Amro. Ik heb daar nog een rekening en ik moet toch een beetje in de gaten houden hoe het gaat." Met de centen zit het wel goed en het leven lacht Grygera toe. Hij is pasgeleden voor de tweede keer vader geworden en leeft zijn droom in Italië. Als kleine jongen ging hij al op vakantie in de laars van Europa en raakte hij verzot op het land. Bij Ajax was Grygera ook de enige speler op Italiaanse voetbalschoenen. De zwarte Diadora's met het felgele logo waren een stille liefdesverklaring aan de geboortegrond van de pizza en de pasta. "Ik ben hier nu bijna drie jaar en het is mijn droomland. Het goede weer, de cultuur, het lekkere eten en natuurlijk de vino hè." De zorgen beginnen voor Grygera pas als hij zijn voetbalschoenen, inmiddels Adidas, aantrekt. Juventus was van plan dit seizoen een coupe te plegen op Inter, dat de laatste jaren domineert in de Serie A. De opzet mislukte en een reeks van negen nederlagen in twaalf wedstrijden kostte trainer Ciro Ferrara vorige maand de kop. "We kennen nu een mindere periode en die serie nederlagen past niet bij een club als Juventus," zegt de 29-jarige basiskracht. "We draaiden lange tijd best goed, maar de uitschakeling in de Champions League na de 4-1 nederlaag tegen Bayern München was voor ons een harde klap. Ferrrara moest uiteindelijk vertrekken, maar de slechte resultaten lagen niet alleen aan hem. Hij was misschien onervaren, maar we zijn met zijn allen verantwoordelijk." Ferrara was voor zijn periode als hoofdcoach bij Juventus alleen assistent-bondscoach van Italië geweest. Om het tij in Turijn te keren, is nu de door de wol geverfde Alberto Zaccheroni aangesteld. "Een aparte man," zegt Grygera over zijn nieuwe trainer. "Hij heeft een speciale manier van werken waarbij veel aandacht is voor het tactische gedeelte. Zowel voor de spelers individueel als in teamverband. In Italië is sowieso meer aandacht voor tactiek en er wordt veel meer op getraind dan in Nederland. Het voetbal is daardoor voor de fans niet altijd even leuk om te zien. In Nederland wordt veel meer aangevallen, in Italië is het af en toe net schaken en is het resultaat alles. Een 1-0 overwinning is altijd goed." Grygera vertrok in de zomer van 2007 naar Juventus, maar de interesse vanuit Turijn dateert al van langer geleden. Als speler van Sparta Praag had hij al eens gesprekken met de beruchte directeur Luciano Moggi, die in 2006 vertrok bij Juventus nadat hij een hoofdrol bleek te spelen in het Italiaanse omkoopschandaal. "Het was toen moeilijk om nee te zeggen tegen Juventus, maar vanwege mijn visum kon ik niet naar Italië. Tsjechië zat nog niet bij de EU en daarom kon ik maar kiezen tussen vier of vijf landen. Uiteindelijk werd het Nederland en ik ben altijd blij geweest dat ik die keuze heb gemaakt." Na aankomst in Amsterdam kon Grygera niet meteen overtuigen en hij moest wennen aan zijn nieuwe leefomgeving. De taal was hem vreemd, net als de Nederlandse voetbalcultuur. InTsjechië luisterden de jonkies braaf naar de oudjes, in Nederland bleken de jonkies minder bang om hun mondje te roeren. "Dankzij Tomas Galasek heb ik me goed weten aan te passen en van hem heb ik veel geleerd. Later kwam ik naast Jaap Stam te staan en hij was heel belangrijk voor mij. Hij was een voorbeeld en is een grote persoonlijkheid. Bij Ajax heb ik veel ervaring opgedaan en het is een belangrijke stap geweest in mijn Dankzij de Europa League is Grygera voor even terug in Amsterdam en de verdediger kijkt uit naar het weerzien met oude bekenden. "Het is voor mij de eerste keer dat ik terug ben in Nederland en ik wil binnen de club verschillende mensen wel even gaan opzoeken om bij te praten." Op het veld wil de Tsjech alleen winnen, ook als dat ten koste gaat van Ajax. "Maar ik volg Ajax nog wel een beetje en het is een goede ploeg. Het zal lastig worden, ook omdat wij in een moeilijke periode zitten. We zijn op dit moment ongeveer gelijkwaardig." Grygera zelf kampt met een extra handicap. Bij een kopduel in de wed strijd tegen Chievo Verona brak hij zijn neus en sindsdien speelt hij met een masker. "Ik weet niet of ik die tegen Ajax ook nog op moet, maar ik hoop het niet. Je ziet veel minder met zo'n ding op, al kunnen de fans me dan wel gemakkelijk herkennen."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 9