M I 'Angsten moeten worden weggenomen' 3 'DE BASIS VAN JUVE HEEFT EEN STERKE BEWIJSDRANG' F Is Juventus klaar voor Ajax? - L- Koningen [ff onder elkaar I HET SUPPORTERSPANEL SPREEKT ajaxlife COLUMN Een teleurstellende zesde plaats in de Serie A, een onoverbrugbare achterstand op koploper Internazionale en een ontslagen trainer. Juventus verkeert duidelijk niet in goeden doen. Is de Turijnse ploeg klaar voor Ajax? 'AJAX KLAAR VOOR JUVENTUS?' 'BOULAHROUZ NIET NAAR AJAX...' Na een reeks goede resultaten lijkt Ajax klaar voor Juventus. Maar is de kwakkelende Oude Dame ook klaar voor Ajax? Het supporterspanel spreekt. OPINIE 18-02-2010 Voor ons (ons? Ja, ons Ajacie- den) was het de vierde keer in vijfjaar dat 'we' in de Europacupfinale stonden. De derde achtereenvolgende keer en de voorgaande twee hadden we gewonnen. Dus, geloof me of niet, was het zowat gewoon om daar te staan: na een avontuurlijke tocht van louter knock-out-rondes in de finale. Gewoon, dat klinkt ietwat blasé. En dat was het verdomme ook! Beetje blasé. Vanzelfsprekend wilden we die finale winnen, wilden we weer Koning van Europa zijn. Maar het was vooraf alsof dat een kwestie van afwassen, afdrogen en opruimen was. Een formaliteit waarbij je niet te veel vuile handen moest maken. We waren aan zilver gewend- Voor hen (de Juventini) was dat compleet anders. Voor zwart-wit Italië, Juventus uit Turijn, was het de allereerste keer dat zij de eindstrijd van het enige echte Europa Cup-toernooi bereikten. En santa madonna, wat hadden ze daar naar verlangd. Juventus, de meest Koninklijke van de clubs in Italië, dat Milan en Inter voor moeten laten gaan als Cupwinnaars en nu konden ze dat 'onrecht' goed maken. Europacupfinale... het tintelde in hun bloed, het zweepte de hartslag op, het maakte het zwart-witte dagelijks leven nerveus, weken lang. Het respect voor Ajax was immens. De Hollandse school was rood wit gekleurd en de Ajacieden werden zeer respectvol 'lancieri' genoemd, lansridders, vanwege een verkeerde maar aardige interpretatie van het symbool: man met helm. Winnen van Ajax, van die lancieri zou het summum zijn. Winnen van 'Croe-iffe, van 'Ka-iserr', van 'Oelsj-offe', van 'Ness-kens'...Dan zou Juventus niet alleen Koning van Europa zijn, het zou dat ook zijn geworden door de Koning van Europa te hebben verslagen! Het liep anders daar in zwoel Belgrado. Zes minuten gespeeld, voorzet van Blankenburg, Reo wint in de lucht van Longobucco, de bal boogt in de tegengestelde hoek achter Zoff. Hoe Juve in de volgende 83 minuten ook probeerde, de regerende Koning van Europa handelde het duel als een notaris af. Na afloop was de frustratie bij Juventus even groot als de bewondering voor de tegenstander. Want op die wijze een tegenstander verslaan, kansloos laten, dat sprak de Italianen echt wel aan. Ajax was machtig. Te machtig. Roberto Bettega, later directeur van De Oude Dame en toen een jong talent, verbeet zijn tranen en herinnert zich tot op de dag van vandaag met een onveranderd bitter gevoel hoe de 'lancieri', zoals hij het zei "de prachtigste beker als een schooltas onder de arm mee naar de kleedkamer nam... ach, hoe zouden wij die Cup gezoend, geknuffeld, gekoesterd hebben..." Sindsdien hebben beide koningen elkaar regelmatig ontmoet, de nobele degens gekruist. Juventus groeide tot een internationale grootheid, vergelijkbaar met ons Ajax. En zwart-wit nam zijn revanche, vele jaren later, op die allerakeligste avond in 1996 in Rome. Maar steeds was er respect. Over en weer. Zoals dat hoort onder koningen met waarlijk nobel bloed. Nu opnieuw. Nieuwe tijden maar steeds dat vorstelijke rood en wit en dat meesterlijke zwart en wit, klaar voor een Europese Koningsklassieker. 't Is waar, niet op de hoogste transen van Europa maar onveranderd fascinerend met als onverwoestbare basis die zwoelzilveren nacht van Belgrado. David Endt Teammanager Ajax DOOR MICHIEL BOUWMAN Wim Jonk, oud-speler van Ajax en Internazionale: "Juventus is niet meer het Juventus van weleer, maar het blijft wel een gevaarlijke tegenstander. Vanuit mijn tijd bij Inter weet ik dat het een hele degelijke, stugge ploeg is met twee sluipmoordenaars voorin. En die heb je nu nog, met David Trezeguet en Alessandro del Piero. Juventus zal ongetwijfeld de wedstrijd van Ajax tegen FC Twente bekeken hebben, toen hebben ze kunnen zien dat Ajax op bepaalde plaatsen nog kwetsbaar is. Ik denk dat Juventus licht favoriet is om door te gaan. Daar liggen dan weer mogelijkheden voor Ajax, dat overigens een goede naam heeft in Italië. Ze zullen, en dat is ook logisch wat betreft historie, een respectvolle behandeling krijgen." Emile Schelvis, volger Italiaans voetbal Sport 1: "Dit is een vraag die alle Juventus- supporters op dit moment bezig houdt. Beide ploegen vechten op dit moment tegen hun verleden, al is Juventus daar harder mee bezig dan Ajax. De uitsluiting naar de Serie B heeft destijds (in 2006, red.) veel impact gehad. Ajax heeft het nu beter op de rit dan Juventus, dat nu echt een dolende ploeg en club is." "De nieuwe trainer Alberto Zaccheroni is zeker geen rookie meer, maar om in korte tijd een goed draaiend elftal neer te zetten is erg moeilijk. Bovendien spreekt de naam Ajax nog altijd aan in Italië, men weet dat ze over het algemeen aanvallend voetbal spelen. Daar ligt een kans voor Juve, want zo'n aanvallende stijl ligt ze wel." "Sportief gezien is Juventus er wel klaar voor. Ik durf te zeggen dat de nummer zes van de Serie A op kan tegen de nummer drie van de eredivisie. Alleen ontbreekt het vertrouwen en daarom is Ajax zeker kansrijk. Ik schat de kans minimaal in op fiftyfifty." Alberto Zaccheroni, interim trainer van Juventus, op de website van de club, na de overwinning op Genoa (3-2): "Dit moet de eerste stap zijn. Daar zijn we laat mee en niemand vindt dat leuk, maar nu hebben we bevestiging nodig. Ik hoop dat deze overwinning onze angsten zullen wegnemen. Genoa deed ons pijn. In de eerste twintig minuten zag ik het Juventus van de laatste vijftien dagen, wat ik daarna zag, beviel me. De jongens speelden de bal snel rond, en zetten goed druk. Het resultaat is het beste medicijn." Oude tijden lijken even te herleven met de duels tegen Juventus. Maar is dit Ajax eigenlijk wel klaar om tegen de voormalig concurrent uit de Champions League te spelen? Khalid Boulahrouz wilde, Martin Jol zag het ook zitten, maar de directie en de Raad van Commissarissen van Ajax hielden de verhuur van de verdediger tegen. Wat vinden de bezoekers van ajaxlife.nl daarvan? Ja, al wordt het lastig Ja, die strijd gaan we winnen Ja, Juventus is namelijk niet klaar voor Ajax Neem die Italianen staan er toch wel Nee, nu nog niet 2558 stemmen 36% 33% 19% 9% 3% Stom, die hadden we goed kunnen gebruiken Gelukkig, is over tjjd Gelukkig, w(j z[jn geen Van Marwijk-etalage Stom, dat een RvC dat kan tegenhouden Boulawie? 2827 stemmen 45% 18% 16% 14% 7% DOOR MICHIEL BOUWMAN Elwin Schmid: "Volgens mij is de halve selectie van Juventus geblesseerd, dus als we ze ooit kunnen pakken, is het nu wel. Het is en blijft dan wel Juventus, met veel oude spelers en namen, maar ze zijn te verzwakt. Als we winnen en 'de nul houden', zou dat een mooi resultaat zijn. Als Nicolas Lodeiro meespeelt en de boel een beetje staat met de terugkeer van Eyong Enoh en Toby Alderweireld zie ik het positief in. Juventus zal gaan afwachten en mikken op de counter. Dat is typisch Italiaans voetbal, waar ik geen liefhebber van ben." Roelof Emck: "Hoewel Juventus niet meer de club van weleer is, blijft het toch De Oude Dame. Ze hebben wel wat imagoschade opgelopen door destijds teruggezet te worden naar de Serie B, maar ik dicht ze grote kansen toe om door te gaan. Spelers als Camoranesi, Del Piero en Buffon spelen er al jaren, en die ervaring kan er wel eens voor zorgen dat ze aan het langste eind gaan trekken. Wie is zo'n speler bij Ajax? Het feit dat ze nu een nieuwe trainer heb ben (Alberto Zaccheroni, red.) kan de spelers enerzijds motiveren, maar het hoeft niet automatisch beter te gaan. Kijk maar naar AZ met Dick Advo caat. Het grote gevaar voor Juve is dat ze Ajax misschien onderschatten." Alex de Mol: "Juventus is een stuk minder geworden vergeleken met de ploeg uit 1996, maar dat is Ajax ook. Nu zijn er dan veel geblesseerden, maar ik denk dat ze ook met hun reservespelers behoorlijk sterk zijn. Er zit daar genoeg kwaliteit op de bank en de spelers die nu in de basis staan, hebben natuurlijk sterke bewijsdrang. Bovendien ligt het competitieniveau van de Serie A een stuk hoger dan in de eredivisie. Het zou geen schande zijn om van Juve te verliezen, hoewel er wel een revanche op de verloren Champions League-finale mag komen."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 7