Honderd jaar Ajax-trainers 'WE STRAALDEN ECHT ONOVERWINNELIJKHEID UIT' Komende zomer is het honderd jaar geleden dat Ajax zijn eerste hoofdtrainer aanstelde. Ajax Life blikt terug op het rijke en soms turbulente verleden in de dug-out. Dit keer Louis van Gaal. HISTORIE K ajaxlife 18-02-2010 Osasuna Het grote succes 1910 1920 1930 1940 1950 1960 XNW-fcrier mi 2000 2010 mi'' De besten van Rotterdam, Eindhoven, Europa en de wereld DOOR MICHIEL BOUWMAN "Ik ben eerlijk, hard en consequent." Was getekend: Louis van Gaal, de opvolger van de naar Real Madrid vertrokken Leo Beenhakker. Het is september 1991 als Van Gaal aan het roer komt te staan bij Ajax, nadat hij eerder assistent- en jeugdtrainer bij AZ en Ajax is geweest. Onder zijn leiding, belooft hij, gaat Ajax ieder jaar een grote prijs winnen. Een voorspelling die lacherig ontvangen wordt in de media en in Nederland. Maar in 1997, als Van Gaal zijn contract heeft uitgediend en naar Barcelona vertrekt, heeft hij nog bijna gelijk gekregen ook: alleen in zijn laatste jaar pakt Van Gaal geen prijs met Ajax. In de jaren daarvoor wint hij elk jaar wel een prijs (zie graphic). De trainer werkt vanaf zijn aantreden toe naar het bereiken van de absolute wereldtop. Dat doet hij met een hele jonge ploeg, die grotendeels bestaat uit jongens uit de eigen jeugdopleiding. Frank de Boer is een van hen. Hij debuteert daags na het ontslag van Kurt Linder in 1988, speelt vervolgens onder Spitz Kohn en Leo Beenhakker, waarna Van Gaal aantreedt. "Toen was ik nog erg jong (21 jaar, red.). Dat Van Gaal trainer werd, maakte me niet zoveel uit. Ik was al blij dat ik erbij zat. Al had ik wel het gevoel dat ik tegen een basisplaats aanzat. Hij stond voor een bepaalde visie en week daar niet vanaf. Het was altijd herhalen, herhalen, herhalen." Toch scheelt het niet veel of Van Gaal houdt het nog geen seizoen vol bij Ajax. In De godenzonen van Ajax - tien jaar later zegt hij dat het bestuur in 1992 op het punt stond hem te ontslaan. 'Toen ik het overnam van Beenhakker was het rendement dramatisch. In de Uefa- Cupwedstrijd tegen Osasuna was het erop of eronder voor mij. Ik zette Dennis Bergkamp valse spits, iets dat hij overigens niet wilde. Maar hij scoorde en we wonnen.' De rest is geschiedenis. Van Gaal mag blijven, Louis van Gaal is van het herhalen, herhalen, herhalen. Ajax verslaat uiteindelijk Torino in de finale (2-2 uit, 0-0 thuis), en het begin van een periode vol dominantie breekt aan. De successen ten spijt heeft Van Gaal een moeizame relatie met de pers. Zoals zijn beroemde uitval tegen toenmalig Vl-journalist Ted van Leeuwen. 'Ben ik nou degene die zo slim is, of ben jij nou zo dom?'. "Dat is altijd wel zijn minpunt gebleven," stelt De Boer. "Als spelersgroep vonden we het hilarisch, al had-ie vaak wél gelijk. Hij kwam nou eenmaal voor zijn spelers op, hij beschermde ons." "Je zag dat er iets ontstond," legt Wim Jonk uit. De middenvelder speelt twee jaar onder Van Gaal, waarna hij in 1993 met Dennis Bergkamp naar Internazionale vertrekt. "Hij liet je nadenken over situaties. Elke opmerking bevatte een boodschap. Na de training, in de auto, dacht je er over na. En dan kwam je de volgende dag terug om er weer op door te gaan. Dat, en het feit dat hij alles doorhad, maakte hem een hele complete trainer." Hét jaar in het tijdperk-Van Gaal is 1995. Eerst wordt AC Milan in de Champions League-finale verslagen (1-0), waarna in Tokyo de Wereldbeker wordt gewonnen 1991 t/m 1997 Louis van Gaal ljurfrkaripotn Ijnj. 199J, Nederlands* Supenvp I99J 1994. JWSggq tfrfj Cup mi Chümpröflf irtijur J'?ïï Suf.ii'iii.fi JWS In Ajax Life 16: Van Gaals erfenis in handen van Olsen en Jan Wouters. officiële wedstrijd in De Meer. Bovendien verlaten Edgar Davids, Reiziger (beiden AC Milan), Finidi George (Real Betis Sevilla), Nwankwo Kanu (Internazionale) en Sonny Silooy (Arminia Bielefeld) de succesploeg, nadat Clarence Seedorf (Sampdoria) een seizoen eerder al afscheid heeft genomen. Ajax wordt in het seizoen 1996/1997 teleurstellend vierde, achter PSV, Feyenoord en FC Twente. Van Gaal vertrekt in de zomer naar FC Barcelona, waar hij uiteindelijk weer samenkomt met Bogarde, Reiziger, Kluivert, Frank en Ronald de Boer, Jari Litmanen en Mare Overmars. Ajax stelt de Deen Morten Olsen aan als zijn opvolger. door Grêmio te verslaan. "Dat was het mooiste," blikt De Boer terug. "Op dat moment ben je de beste van de wereld. De tegenstanders waren bang voor ons. Toen straalden we echt onoverwinnelijkheid uit, dat gevoel hadden we ook." Die onoverwinnelijkheid komt ook in cijfers tot uiting. Van mei 1994 tot januari 1996 (52 competitiewedstrijden lang) verliest Ajax niet. Michael Reiziger, Winston Bogarde en Patrick Kluivert hebben namens Ajax zelfs nog nooit een eredivisiewedstrijd verloren, totdat Willem II op een januarizondag in Tilburg met 1-0 wint. "Toch was er geen man overboord," zegt De Boer. "Er was helemaal geen paniek. Uiteindelijk werden we dat seizoen (1995/96) toch weer kampioen." Het is het derde landskampioenschap op rij voor Van Gaal en zijn pupillen, maar ook het begin van het einde van een tijdperk. De kampioenswedstrijd van dat seizoen, uitgerekend thuis tegen Willem II, is Ajax' laatste Elk jaar een grote prijs...het lukt Van Gaal bijna. Hoogtepunt: de Wereldbeker in 1995.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 5