10 P L tf Ajax' strijd voor passie 'IK ZIE NOG GEEN VERSCHIL' V Ajax moet met passie en strijd de aanval op FC Twente en PSV openen. Een hele week - tussen de wedstrijden tegen AZ en Feyenoord - stond de mentale weerbaarheid van de Amsterdammers centraal. Ajax Life volgde het van nabij. ajaxlife ACHTERGROND 05-02-2010 At* Luis Suarez en Jan Vertonghen lopen voorop als het om strijd gaat. 'In de spelerstunnel hoor je wel veel spelers schreeuwen' DOOR MIKE VAN DAMME Zaterdag 23 januari Luis Suarez blijft nog een jaar. Althans, dat mag aangenomen worden als Ajax bekendmaakt dat de aanvoerder zijn contract heeft verlengd tot 2013. Het persbericht is nog niet uitgelezen of het volgende bericht van Ajax zit in de mailbox. Nicolas Lodeiro, landgenoot van Suarez, komt naar Ajax. Voor 2,5 jaar. Ajax heeft daarmee binnenkort weer twee spelers in de selectie met 'garra charrüa', het toverwoord voor succes in Uruguay. 'Garra' betekent lef, 'Charrüa' is de naam van een volk dat eeuwen geleden in Uruguay leefde en zich niet wilde overgeven aan het nieuwe bewind. In de voetbalwereld betekent de term dat je met je hart speelt. "Je geeft alles, desnoods je leven. Voor je land, voor je ploeg," zei Suarez al eens in Ajax Life. Zo voetbalt de aanvoerder elke week. Zelfs tijdens het trainingskamp in Portugal, in een wedstrijd tegen een amateurploeg, kan Suarez zich boos maken als een actie niet lukt. Hij kan zijn gedrevenheid niet uitschakelen. Met Lodeiro krijgt Ajax nog een speler met een intense passie, belooft Suarez voor de camera van de NOS. "Hij heeft veel ambitie." Zondag 24 januari De opluchting is van zijn gezicht te lezen. Ajax heeft net met 1-0 gewonnen van AZ als trainer Martin Jol in de perskamer achter de microfoon kruipt. Hij stelt vast dat zijn ploeg in de eerste helft heeft 'gezwijnd'. Dan zegt hij: "We moeten met strijd en passie zien aan te klampen." Vastklampen aan PSV en FC Twente. Strijd en passie worden op deze zondagmiddag tot de nieuwe waarden bij Ajax verheven. De overwinning op AZ komt niet tot stand door goed voetbal en technische en tactische vernuft. In de Arena is het de uittredend landskampioen die het betere spel heeft. Maar Ajax knokt. De treffer van Gregory van der Wiel blijkt uiteindelijk genoeg. Het zorgt voor opluchting bij Jol. En tot teleurstelling bij zijn collega Dick Advocaat. "Het gaat in het voetbal om scoren. Dat heeft Ajax beter gedaan dan wij," concludeert de AZ-trainer. "Ze voetbalden na rust ook met heel veel passie." Dinsdag 26 januari "Wat telkens terug komt is de wil om te winnen. Vooral thuis mag je in zijn optiek geen punt verspelen. Moet je winnen of sterven. Zijn speeches zijn heel inspirerend. Iedereen luistert, want hij is de absolute leider." Aldus Urby Emanuelson in Sportzveek over Suarez. De aanvoerder geeft dit seizoen voor elke wedstrijd een speech in de kleedkamer. Een poging om zijn 'garra charrüa' over te brengen? "Ik wil dat jongens van 20 of 21 meer ambitie tonen. Ze moeten niet denken: het maakt mij allemaal niet uit. Zij moeten alles geven. Alles," zegt Suarez zelf in Sportzveek. Woensdag 27 januari De passie is ver te zoeken als Ajax een plek in de halve finales van het KNVB-bekertoernooi kan binnenslepen. De Amsterdammers staan tegen NEC met 1-0 voor, spelen na een rode kaart voor Jeroen Heubach tegen tien man, maar weten de klus niet binnen negentig minuten te klaren. Sterker, NEC komt in de verlenging zelfs nog op voorsprong. Met veel kunst- en vliegwerk, en dankzij een rode kaart voor NEC- huurling Jeffrey Sarpong, weet Ajax alsnog te winnen. Drie dagen na Ajax - AZ lijkt de boodschap van Jol alweer vergeten. "De eerste tien, vijftien wedstrijden van het seizoen ging het goed," stelt gelegenheidsaanvoerder Demy de Zeeuw. "Daarna kregen we te vaak in de eerste minuten van een helft doelpunten tegen. We moeten zorgen dat we er weer vanaf het begin staan." Heeft De Zeeuw ook een speech gehouden voor het duel, bij afwezigheid van de geschorste Suarez? "Ja, ik heb gezegd dat dit een wedstrijd was waarvoor je geen herkansing krijgt. We hebben gewonnen, dus hebben ze geluisterd." De passie van Suarez miste De Zeeuw echter wel. "Je moet het kunnen vertalen naar het veld. In de spelerstunnel hoor je een hoop jongens schreeuwen, maar dan zijn ze op het veld niet scherp." Dat moet zondag in De Kuip anders. Donderdag 28 januari Na een nachtje de eigen zonden te overdenken, komt de spelersgroep van Ajax bij elkaar. Zonder Jol wordt er gesproken over de instelling. In De Telegraaf geeft Jan Vertonghen

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 8