Eredivisie Live ambitieus 'IK HOOP DAT AJAX ALSNOG INSTAPT' Aan ambities geen gebrek bij Eredivisie Live. Binnen vijf jaar wil de betaalzender zevenhonderdduizend abonnees hebben. Aan de nieuwste plannen werkt Ajax niet mee. Wat mogen de Ajax-supporters wel verwachten? ajaxlife Exclusief Tv-gelden INTERVIEW 4 W 05-02-2010 X i Eredivisie Live: bij Ajax wel langs de lijn, niet in de kleedkamer. 'Geef ons de tijd geld te genereren' DOOR MIKE VAN DAMME Maar de club heeft zich al vanaf het begin duidelijk uitgesproken over deze plannen. Het was dus geen ver rassing dat ze niet meewerken. Ajax wil de beelden zelf vermarkten. Dat goed recht heeft de club, al blijf ik het jammer vinden." Over de kleedkamerbeelden is de laatste weken genoeg gezegd en geschreven. Het heeft Eredivisie Live de nodige publiciteit opgeleverd. Een campagne waar veel geld tegenaan wordt gegooid om meer naamsbekendheid te krijgen, zou geen betere uitwerking hebben gehad. De Jong zal dan ook niet ontkennen dat de discussie goed voor de betaalzender is. Maar hij wil wel een nuance plaatsen. "Het gaat ons niet alleen om de kleedkamerbeelden. We hebben ook de interviews in de rust met de assistent-trainer en een kort interview met de aanvoerders direct na de wedstrijd op het veld geïntroduceerd, om de kijker nog meer exclusiviteit te bieden. Daar doen bijna alle club aan mee." Alleen de Ajax-supporter die naar Eredivisie Live kijkt zal Danny Blind geen analyse over de eerste helft horen geven, en ook geen reactie van aanvoerder Luis Suarez krijgen na het duel. De Jong: "Ajax wil het houden bij de afspraken die bij de oprichting van Eredivisie Live zijn gemaakt. Natuurlijk hebben we graag dat Ajax meedoet, het is toch de grootste club van Nederland. Ik hoop dat de club later alsnog instapt." Eredivisie Live heeft nu ruim vierhonderdduizend abonnees. Binnen vijf jaar wil De Jong doorgroeien naar circa zevenhonderdduizend abonnees. Een ambitieus doel, helemaal voor een zender die er voor de 'echte voetballiefhebber' is. "Weet je hoeveel mensen dat zijn? Vier miljoen, van wie er één miljoen echt diehard fan zijn. We hebben het ook doorgerekend naar het aantal huishoudens, dan kom je op ruim drie miljoen uit. Het is dus zeker geen onhaalbare kaart." De exclusiviteit moet abonnees behouden en wellicht opleveren. De Jong houdt zich daarbij ook vast aan het veranderende televisielandschap. Bijna veertig procent van de Nederlandse huishoudens heeft op dit moment nog geen digitale televisie, en kan daardoor geen Eredivisie Live ontvangen. Gezien de voortschrijdende digitalisering verwacht De Jong de komende jaren nog een stijging in het aantal abonnees. "Op termijn zal heel Nederland digitale televisie hebben, en kan iedereen ons product kopen." Het succes van Eredivisie Live is het succes van de clubs. Tv-gelden zijn een hot item in het voetbal. Wie het sportieve gat met landen als Engeland en Spanje verklaart, zal meteen roepen dat het verschil in tv-gelden te groot is. De inkomsten uit Eredivisie Live staan in schril contrast met wat de Engelse tegenhanger Sky voor de clubs verdient. De Jong: "Je kunt niet vergelijken. Sky heeft een veel grotere dekking, bestaat ook al veel langer en vraagt zo vijftig euro per maand voor een abonnement. Wij zijn goed geprijsd. We zijn zeker bezig met geld genereren, maar dat kost tijd. In de periode hiervoor hebben Talpa en Versatel forse bedragen betaald, maar de financiële situatie is nu heel anders. Geef ons de tijd." De Jong ziet ook in dat een succesvol Eredivisie Live de clubs financieel en dus uiteindelijk ook sportief kan helpen. "We zijn een van de elementen in de begroting van de clubs, een belangrijke component. De clubs hebben er dus ook belang bij dat we nog meer abonnees krijgen, en richting die zevenhonderdduizend gaan." De voetballiefhebber is echter een kritische consument. Om tot die zevenhonderdduizend abonnees te komen, zal de betaalzender nog de nodige stappen moeten maken. De Jong erkent dat, al schroomt hij niet te vertellen dat de kijkers de zender nu gemiddeld met een acht waarderen. Volgens hem zal het aantal kanalen (momenteel vier) niet snel omhoog gaan. "Er worden niet meer dan vier wedstrijden tegelijk gespeeld. We moeten juist zorgen dat de huidige kanalen beter worden ingevuld op de momenten dat er geen live eredivisievoetbal is. Zo hebben we dit seizoen de Europa League en de KNVB-beker aan ons aanbod toegevoegd". Concrete plannen kan De Jong nog niet geven. Hij wil wel loslaten dat er met Ajax wordt gesproken. "We kijken natuurlijk naar alle clubs, maar het is zo dat de beelden van Ajax goed worden bekeken. Ik heb eigenlijk elke week wel even contact met de club. We praten nu over nieuwe projecten, daar wordt binnen enkele weken meer over duidelijk. Het is te prematuur om daar nu iets over te zeggen." Hij kan een ding wel prijsgeven: als het aan De Jong ligt zal er binnen niet al te lange tijd een keer een wedstrijd met subjectief commentaar worden uitgezonden. De klassieker (Ajax-Feyenoord) is dan zeker een optie. "We kunnen dan op kanaal 1 objectief commentaar geven, op kanaal 2 geeft een Ajax-supporter commentaar en op kanaal 3 een Feyenoord-supporter. Het is niet iets dat we standaard gaan doen, maar als stunt kan het zeker." Luis Suarez neemt vermoeid nog een slok mate uit zijn thermoskan, terwijl Oleguer drie kruisjes slaat bij een Catalaans beeldje in zijn kluisje. Vurnon Anita rapt zijn laatste over winningstekst op de beat van Urby Emanuelson. Gregory van der Wiel knikt op het ritme van de muziek mee, die uit zijn eigen koptelefoon komt. Hoe het er werkelijk aan toe gaat in de kleedkamer van Ajax vlak na een wedstrijd zullen we niet weten. De club werkt niet mee met een initia tief van Eredivisie Live om na een gewonnen wedstrijd te filmen in de kleedkamer. Dertien clubs hebben wel toege zegd; naast Ajax houden ook Feyenoord, PSV, AZ en FC Twente de deur letterlijk op slot. Het is een publiek geheim dat Ajax- supporters de grootste groep abonnees van Eredivisie Live vormen. Arno de Jong, directeur marketing media bij Eredivisie Live: "Voor het kanaal zou het goed zijn als Ajax ook meedoet.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 14