Erelid Sjaak Swart Het zijn mooie en drukke weken voor Sjaak Swart. Naast het uitbrengen van zijn biografie werd hij twee weken geleden benoemd tot erelid van Ajax. Ajax Life liep een dag met Mister Ajax mee. •f REPORTAGE J*"' Xrx 05-02-2010 ajaxlife Trots Sjaak Swart is bijna elke dag op De Toekomst te vinden Geen tijd om oud te worden 'Sjaak Swart is van top tot teen liefhebber. Met maar één probleem: hij kan niet tegen zijn verlies.' - Johan Cruijff in Mister Ajax. "Je moet wel kunnen voetballen. Anders mag je niet meedoen." De digitale klok in de BMW X5 slaat naar 12:37, als Sjaak Swart afremt om een fietser voorrang te geven. Hij is laat vandaag. Normaal zorgt hij ervoor dat hij op maandag en donderdag rond half één bij Zee- burgia is. "Ik heb de sleutel van de kleedkamer, de ballen en pylonen." Zolang Swart er niet is, wordt er niet gevoetbald. Het is al 35 jaar vaste prik op deze dagen: Swart rijdt naar de sport velden bij de Jaap Edenbaan, waar hij met een groepje liefhebbers gaat voetballen. Elke maandag. Elke donderdag. "Vroeger waren dat partijtjes, nu vooral rondootjes. Maandag heb ben we ruim twee uur getraind. En alleen maar één keer raken. Heerlijk. Ronald Koeman en Guus Hiddink waren er ook." Het trainingsgroepje van Swart bestaat uit een gemêleerd gezel schap. Er is slechts één vereiste: je moet kunnen voetballen. Anders mag je dus niet meedoen. "Er is wel eens een buitenlandse jon gen geweest, die zei dat hij aardig een balletje kon trappen. Na een kwartier heb ik gezegd dat hij maar rondjes moest gaan lopen. Ik heb hem nooit meer gezien." Het mag hard klinken, maar het kan meedogenlozer. In de biografie van Swart valt te lezen dat de 71-jarige Amsterdammer zijn eigen kleinkind Robin niet laat meevoetballen op het strand in Riccione. Hij is niet goed genoeg. Swart lacht als hij wordt herinnerd aan deze passage. "Hij wil vaak zelf al niet meedoen. Hij is geen voetballer, maar wel een goede ijshockeyer. Hij speelt zelfs in het nationale team onder achttien jaar." Swart is trots op zijn vier klein kinderen. Als hij 's ochtends op kantoor - bij Essel Sports Management, het spelerbegeleiders- bureau van Soren Lerby - zit, krijgt hij een sms van kleindochter Ruby. Swart slaat een tijdschrift dicht, en legt die naast de computer, die nog uit staat. "Ze wil weten of ze met haar vriendinnetjes naar Ajax - Juventus kan," verklapt hij de inhoud. De rust wordt dan ingeruild voor een discussie. Berry Sneijder, vader van Wesley en net als Swart werkzaam bij Essel Sports, is net binnengekomen. De wedstrijd tegen NEC zorgt voor wat kritische noten. Zoveel mensen, zoveel meningen, helemaal binnen een kantoor vol met voetballiefhebbers. Ook Kaj Lerby mengt zich in het gesprek. Swart probeert zijn club zo goed mogelijk te verdedigen, maar heeft het moeilijk. "Laten we maar gaan. Ik heb geen zin om met die mensen te praten," grapt hij, terwijl hij zijn agenda pakt en richting de deur loopt. Hij is al laat vandaag. DOOR MIKE VAN DAMME De spieren zijn losgemaakt. Swart is 71 jaar, maar zijn lichaam voelt nog een stuk jonger.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 11