11 De staat van Feyenoord FEYENOORD AANGEWEZEN OP DE JEUGD PLEZIER STAAT VOOROP BIJ BEEN Bij winst in de klassieker kan Feyenoord Ajax naderen op de ranglijst. Maar mochten de Amsterdammers een maatje te groot blijken, dan vinden de beleidsmakers in Rotterdam-Zuid dat prima. Zolang ze maar Europees voetbal halen. ajaxlife Hoe wordt bij Feyenoord teruggekeken op de eerste seizoenshelft? Waar ligt de kracht van Feyenoord? Wat is het grootste pro bleem in de ploeg van Been? En Roy Makaay dan? Heeft dat te maken met de invloed van Mario Been? Wat kan er van Feyenoord verwacht worden in de tweede seizoenshelft? FEYENOORD 22-01-2010 Eyong Enoh houdt Diego Biseswar tegen. Best of the rest DOOR BAS ABRESCH Trainer Mario Been is tevreden met het puntenaantal van 37 uit achttien wedstrijden. Het enige waarvan hij baalt is de 2-1 nederlaag bij Sparta Rotterdam, die mede door domme rode kaarten van Sekou Cissé en Jon Dahl Tomasson tot stand kwam. Volgens de coach zijn dat de enige punten die zijn ploeg onnodig heeft laten liggen. Bij Feyenoord hebben ze realistisch geconstateerd dat de top vooralsnog te hoog gegrepen is. De ploeg verloor kansloos van PSV (1-3) en Ajax (5-1). FC Twente werd het in De Kuip wel moeilijk gemaakt, maar uiteindelijk mocht Feyenoord niet klagen over het 1-1 gelijkspel, dat in blessuretijd tot stand kwam. Met de puntendelingen tegen AZ (1-1) en FC Utrecht (0-0) kan Been ook leven. Achterin. De verdediging van de Rotterdammers hield al elf keer de nul in achttien duels. Dat heeft vooral te maken met de terugkeer van Ron Vlaar, die na twee jaar van knieblessureleed iedereen heeft verbaasd met zijn sterke spel. Het centrale duo Vlaar-André Bahia blijkt betrouwbaar, terwijl aan de linkerkant Giovanni van Bronckhorst de laatste weken voor de winterstop weer in vorm kwam. Op het doel staat met Darley een groot talent. De keren dat hij door blessures ontbrak, stond de ervaren Rob van Dijk zijn mannetje. De rechtsbackpositie is het zorgenkindje. Dani Fernandez en Keivin Leerdam zijn geblesseerd, waardoor de jonge Bart Schenkeveld (18) en Stefan de Vrij (17) moeten uitmaken wie er rechts achterin speelt. Het ontbreken van een echte goalget- ter. Waar Luis Suarez er in zijn eentje al achttien maakte, vond Feyenoord in totaal slechts 29 keer het net. Bui tenspelers als Diego Biseswar, Sekou Cissé, Andwélé Slory en Georginio Wijnaldum zijn geen uitgesproken goalgetters. Jon Dahl Tomasson is topscorer met zeven goals, maar ook hij is geen echte killer. Die stond altijd bekend als een doelpuntenmachine, maar heeft er dit seizoen pas twee in liggen. Been verwacht meer van een spits dan alleen afwachten en scoren. Al na twee duels zette hij Makaay op de bank. De 34-jarige aanvaller mocht daarna nog wel een aantal keren opdraven als invaller of basisspeler, maar kon ook daarin niet de twijfels wegnemen. Klagen doet Het Fantoom overigens niet, net als de andere ervaren wisselspelers Tim de Cler en Kevin Hofland. Zeker weten. Been kan als geen ander met mensen omgaan en is een meester in het managen van een groep spelers. Plezier staat bij hem voorop, dan moeten de prestaties volgens Been vanzelf volgen. Spelers kunnen met hem lachen, maar weten ook wat de grenzen zijn. Overschrijden ze die, dan hebben ze een verkeerde aan de oud-speler van de club. Tot nu toe is Been erin geslaagd een hecht collectief te smeden, dat voor elkaar door het vuur gaat. Maar, zo weet de coach zelf ook, dat heeft ook met de goede resultaten te maken. Verliest Feyenoord een paar keer, dan gaan wisselspelers zich wellicht wat meer roeren. De doelstelling blijft ongewijzigd: zo ver mogelijk komen in de beker en Europees voetbal halen. In de beker heeft de club een lastige uitwedstrijd tegen PSV, maar in de competitie moet de ploeg in staat zijn minimaal vierde te worden. Daarvoor heeft Feyenoord voldoende kwaliteit, zeker als het niet tegen al te veel blessures en schorsingen oploopt. In de eerste seizoenshelft speelde Feyenoord moeizamer toen jongens als Tomasson, Cissé en Jonathan de Guzman ontbraken. De selectie is niet breed genoeg om de afwezigheid van een aantal bepalende spelers op te vangen. Maar desondanks hoeft de vierde plaats daardoor niet in gevaar te komen. 17 april 2005 Feyenoord - Ajax 2-3 5 februari 2006 Feyenoord - Ajax 3-2 22 oktober 2006 Feyenoord - Ajax 0-4 11 november 2007 Feyenoord - Ajax 2-2 21 september 2008 Feyenoord - Ajax 2-2 ivirft 9 gelijk verlies Met Diego Biseswar, Leroy Fer, Keivin Leerdam en Georginio Wljnaldum braken de afgelopen jaren al diverse jeugdspelers definitief door bij Feyenoord. Door de torenhoge miljoenenschuld is de club de komende jaren nog meer aangewezen op de jeugdopleiding en de ontwikkeling van de huidige jonge spelers. In de zomer van 2007 besloot Feyenoord in te zetten op het halen van ervaren spelers, maar uiteindelijk is dat een misgreep gebleken, die meer geld heeft gekost dan opgeleverd. De bestaande contracten van de grootverdieners worden gerespecteerd, maar in de toekomst kan Feyenoord het zich niet veroorloven om zulke hoge salarissen te betalen aan spelers. Voor de komende transferperiodes zal het vooral neerkomen op creativiteit van technisch directeur Leo Beenhakker. Ook de verkoop van een aantal spelers kan helpen de financiële druk enigszins te verlichten.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 9