10 2*01-2010 jfc Zowel AZ als Feyenoord verloor dit seizoen met grote cijfers van Ajax. Beide ploegen azen op revanche. Hoe staan de teams van Dick Advocaat en Mario Been er nu voor? Voor David Mendes da Silva valt met AZ dit seizoen weinig eer meer te behalen. De middenvelder hoopt stiekem op een klein wonder met wat hulp van bovenaf, maar is vooralsnog niet tevreden. 'We zijn te wisselvallig.' ajaxlife Dominant Aanpak Opmars van AZ en Feyenoord I "Het was een leerzame, maar ook zeer lastige periode voor mij," zegt de middenvelder over die periode. "De ploeg was in die tijd zeer succesvol en ik had jongens als Van der Vaart en Sneijder voor me. Ik kon er niet tussenkomen en moest terug naar Sparta. Die periode heeft mijn carrière wel vertraagd, want als ik was doorgebroken, was ik nu misschien wel verder geweest als speler." De man die Mendes da Silva een stage gunde bij Ajax was Koeman. Dezelfde Koeman die in Mendes da Silva begin dit seizoen ook een vervanger zag van Demy de Zeeuw. "Ik kwam inderdaad op de positie van Demy te spelen, maar ik ben een heel andere speler dan hij," aldus de 27-jarige Rotterdammer. "Ik speel veel controlerender en Demy kreeg meer ruimte om door te schuiven. Zo'n speler missen we nu wel. Demy was fantastisch en altijd bij elke gevaarlijke situatie betrokken. Dat zie je bij Ajax nu ook terug." Waar De Zeeuw in Amsterdam vrijwel wekelijks uitblinkt, daar vindt Mendes da Silva zichzelf dit seizoen nog te wisselvallig. "Nee, ik ben niet tevreden over mijn prestaties dit jaar," is de zevenvoudig international zelfkritisch. "Ik ben niet constant genoeg en niet dominant genoeg, qua spel en qua coaching. Onze teamprestatie was ook te wisselvallig en dat heeft met zelfvertrouwen te maken. Ik ben wel een positief ingestelde jongen en probeer op mijn manier een meerwaarde te hebben, maar ik ben niet het type speler dat een ploeg op sleeptouw neemt." Eén van die momenten waarop AZ dit seizoen een echte leider in het veld miste, was tegen Ajax. De 4-2 ging de boeken in als 'het duel van de wissel'. Martin Jol bracht in de rust van die wedstrijd Gabri voor Marko Pantelic en plots had Ajax alle touwtjes op het veld in handen. "Eigenlijk waren dat twee verschillende wedstrijden," zegt Mendes da Silva over het eerste treffen met Ajax dit seizoen. "In de eerste helft domineerden wij volledig op het middenveld en in de tweede helft raakten we het helemaal kwijt en kregen we vier goals tegen. Achteraf gezien hadden we op het middenveld één op één moeten gaan spelen, maar het lukte ons niet om dat aan te passen. Het was het corrigerend vermogen waar Koeman op hamerde, maar we konden het niet zelf oplossen." 10 april 2005 Ajax- AZ Alkmaar 4-2 9 april 2006 Ajax- AZ Alkmaar 1-0 10 december 2006 Ajax- AZ Alkmaar 2-2 13 januari 2008 Ajax- AZ Alkmaar 6-1 26 april 2009 Ajax- AZ Alkmaar 1-1 winst gelijk verlies De zondag geschorste Demy de Zeeuw in duel met Stijn Schaars, in de eerste ontmoeting dit seizoen. 'We missen een type als Demy' DOOR DAVID KUIPERS Voorafgaand aan iedere wedstrijd die David Mendes da Silva speelt, neemt hij thuis een slokje water. Niet uit de kraan, maar uit Lourdes, het katholieke bedevaartsoord in Frankrijk. Zijn moeder neemt het twee keer per jaar mee en de middenvelder van AZ bewaart het thuis in een kannetje. "Het is mijn geloof en het geeft me kracht," zegt Mendes da Silva over het vaste ritueel, dat hem en zijn ploeg dit seizoen nog weinig geluk brengt. "Klopt, ik heb er ook wel eens over gedacht om twee slokjes te gaan nemen, want we kunnen alle hulp gebruiken." De hulp van hogere machten zou in Alkmaar inderdaad meer dan welkom zijn, want dat AZ een moeilijk jaar beleeft mag duidelijk zijn. Zelden kwakte een landskampioen zo hard van het erepodium. In de aanloop naar het huidige seizoen vertrok oppergezaghebber Louis van Gaal naar Bayern München en langzaam werden de scheuren zichtbaar in het eens zo machtige imperium van ex-voorzitter Dirk Scheringa. Ronald Koeman kreeg de boel op het veld niet meer aan de praat en wist de opgaande lijn waarmee AZ vorig jaar de top van Nederland bestormde niet door te zetten. Mendes da Silva vindt dat Koeman geen eerlijke kans heeft gekregen, maar merkte ook dat de aanpak van Sneeuwvlokje niet goed paste in Alkmaar. "Onder Koeman was het van twee kanten wennen, maar hij heeft heel weinig tijd gehad. In het half jaar dat hij hier was, hadden we ook nauwelijks tijd om te trainen, want we speelden vaak drie wedstrijden per week. Wel gaf Koeman ons meer vrijheid en daar zijn we als groep niet goed mee omgegaan. Onder Dick Advocaat is meer duidelijkheid en hij zit er korter op dan Koeman. Dat was onder Van Gaal ook zo en blijkbaar hebben we die aanpak nodig. We gaan nu terug naar de basis." Met Advocaat probeert AZ dit seizoen alsnog een ticket voor de Europa League veilig te stellen en de Hagenaar zou zijn functie bij de Belgische bond best willen inruilen voor een vast contract in Noord-Holland, zo liet hij tijdens het trainingskamp in het Spaanse Estepona doorschemeren. Mendes da Silva zou Advocaat er graag langer bij hebben. "De samenwerking tussen de spelers en hem is goed en je merkt dat hij veel ervaring heeft. En niet onbelangrijk, hij is een goed persoon." Ooit was Mendes da Silva speler van Ajax. Zeven jaar geleden kwam hij voor een half jaar over van Sparta en mocht hij proberen een contract te verdienen. Het Amsterdamse avontuur eindigde in een sof. Het toen twintigjarige broekie had moeite om aan te haken bij het hogere niveau en raakte geblesseerd.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 8