'POSITIEWISSELING BLIJFT MOEILIJK' 'IK BEN IN MEZELF GAAN GELOVEN' Urby Emanuelson (23) beleeft zijn beste seizoen bij Ajax. Veel succes levert het nog niet op. Het kampioenschap is ver weg, contractverlenging ook. 'Dat is jammer, want ik kan me nog steeds bij Ajax ontwikkelen.' Geloven Prullenbak Ervaring; DOOR MIKE VAN DAMME Voetbal wordt geregeerd door statistieken. De publieke opinie vormt zich vooral door het aantal treffers dat een speler maakt, hoeveel assists hij achter zijn naam heeft staan, of hoe vaak hij de nul houdt. De statistieken van Urby Emanuelson dit seizoen zijn voor een aanvallende middenvelder niet geweldig te noemen. Drie treffers en één assist in zestien competitiewedstrijden, lepelt hij zelf zijn 'score' over de eerste seizoenshelft op. Hij vergeet daarbij zijn twee treffers tegen Dordrecht '90, waardoor Ajax nog in het bekertoer nooi zit. Ondanks de weinig verbluffende statistieken mag Emanuelson dit seizoen lovende kritieken aanhoren. Hij is een steeds meer stabiele factor in een elftal dat nog gekenmerkt wordt door wisselvalligheden. "Ik ben dwingender aanwezig dan de laatste jaren," stelt Emanuelson. "Daar ben ik blij mee. Eindelijk komt het er een keer uit. De afgelopen jaren deed ik het ook wel redelijk, maar ging het meer met ups en downs. Ik ben dit seizoen constanter." Een duidelijk omslagpunt kan de 23-jarige Amsterdammer niet noemen. Hij heeft nu profijt van veranderingen die de laatste jaren zijn ingezet. Het vaderschap heeft hem een gevoel van verantwoordelijkheid meegegeven die hij ook naar het veld meeneemt. Het ontslag van Marco van Basten dwong de spelers, en dus ook Emanuelson, eens goed in de spiegel te kijken. De belangrijkste reden zoekt Emanuelson echter bij zichzelf. "Ik ben in mezelf gaan geloven. Ik ben veel bezig geweest met de vraag waarom die wisselvalligheid er was. Ik ben wedstrijden gaan terugkijken, heb er over gesproken met familie, vrienden, mijn zaakwaarnemer. Zelfs met mijn vriendin. Dat was goed, want zij bekijkt dingen soms van een wat positievere kant." Emanuelson laat ook het woord 'vertrouwen' vallen. Van zijn teamgenoten, maar ook van de clubleiding, die hem, zo zegt hij, altijd het gevoel heeft gegeven dat hij een belangrijke speler is. Het is een opmerkelijke uitspraak, slechts weken nadat Ajax hem een teleurstellende contractaanbieding deed. "Het is niet zo gegaan zoals ik had gehoopt," zegt de Amsterdammer over de onderhandelingen, waarbij hem twee opties werden geboden: één met een hoog jaarsalaris en één met een lager salaris, maar met hoge premies. "Ik begrijp het aanbod niet. Maar ik wil er nu niet te veel over kwijt. De besprekingen staan op een laag pitje. We zullen na het seizoen wel verder praten. Ik probeer het achter me te laten, en me te richten op de tweede seizoenshelft." Die tweede seizoenshelft begint met een zwaar programma. Zondag wacht AZ in de Arena, een week later moet Ajax naar Feyenoord. In februari wachten onder andere FC Twente en Juventus. Het is leven tussen hoop en vrees, vooral in de competitie. Als FC Twente en PSV amper punten verspelen, kan elke nederlaag van Ajax cruciaal zijn in de jacht naar de bovenste twee plekken. "Als we nu slecht beginnen, hebben we eigenlijk helemaal niets meer aan de eerste seizoenshelft gehad. Dan kun je alles in de prullenbak gooien. We moeten er dus gewoon staan, proberen alles te winnen. Mocht het alsnog niet lukken, dan hebben we er in ieder geval alles aan gedaan." Door de achterstand op de concurrentie bestempelt Emanuelson de eerste seizoenhelft als een periode met twee kanten. "We zijn als ploeg een stuk verder dan vorig jaar rond deze tijd. We zijn meer een team, spelen beter voetbal. Alleen staan we wel negen punten achter op FC Twente en zeven op PSV. Dat is vervelend. In de wedstrijden die we verloren, is duidelijk te zien wat er nog verbeterd moet worden. Wij moeten een ploeg worden die op de nul kan spelen. De trainer geeft nu ook aan dat 0-0 soms ook goed is. De meeste spelers kijken daar toch anders tegenaan, willen nog te graag een overwinning forceren. Daardoor geven we te veel ruimte weg. We hebben een ploeg die ook in de laatste minuut nog een treffer kan maken, daar moeten we soms meer op vertrouwen." Het bewaren van de rust binnen de ploeg is een taak waarvoor naar Emanuelson gekeken mag worden. Ondanks zijn 23 jaar is hij een van de meest ervaren spelers bij Ajax, met vijf jaar als selectiespeler achter zich. Zijn ervaring en leeftijd werpt een tegenstrijdigheid op, waar hij moeite mee heeft. "Ik ben zelf nog jong. Ik kan moeilijk tegen jongens als Mitchell (Donald, red.) en Vurnon (Anita, red.) zeggen dat zij de ballenzakken moeten tillen. Je weet niet hoe die jongens daarop reageren. Dat ging vroeger anders. Toen had je spelers als Tomas Galasek die bepaalden wie wat mee moest meenemen, en dat je als jonkie bij de rondo in het midden moest gaan staan." De bewustwording dat hij zo'n rol nog niet aankan, houdt hem voorlopig nog bij Ajax. Hij hoeft van zichzelf zijn geluk nog niet in het buitenland te beproeven. Ook niet nu de contractbesprekingen op niets zijn uitgelopen. "Het buitenland kriebelt wel, maar je moet er echt klaar voor zijn. Ik heb de laatste jaren de kans gehad. Ook nu zou ik er goed over nadenken. Ik kan me nog steeds bij Ajax ontwikkelen. Ik wil dan ook graag blijven. Het buitenland zal ooit nog wel komen, het hoeft van mij niet per se nu." INTERVIEW 'Ik ben nog niet klaar voor het buitenland' Emanuelson heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hü liever op het middenveld speelt dan in de verdediging. Zijn rode kaart tegen Roda JC heeft hem, achteraf gezien, geholpen. Tot dat duel stond hij in de verdediging, sindsdien mag hij zich meer met aanvallen bezighouden. Vurnon Anita openbaarde zich tijdens zijn schorsing als linksback. "Ik kan nu weer meer vooruit spelen. Dat is prettig. Vurnon en ik voelen elkaar ook goed aan. Als hij het moeilijk heeft, roept hij. Ik probeer hem zo veel mogelijk te helpen. Ik weet hoe moeilijk het kan zijn als linksback." Emanuelson rekent zich echter niet al te rijk. Tijdens het trainingskamp in Portugal stond hü weer een halve wedstrijd linksback. "Het kan elke wedstrijd weer anders zijn. Ik heb in het verleden ook goede wedstrijden op het middenveld gespeeld, stond ik een week later ook weer linksachter. Dat is moeilijk. Ik probeer het positief te zien: ik speel in elk geval wel altijd."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 7