Honderd jaar Ajax-trainers =1 T. 'IK WERD DOOR DE TELEGRAAF OP DE HOOGTE GEHOUDEN' DDODHkH Volgend jaar zomer is het honderd jaar geleden dat Ajax zijn eerste hoofdtrainer aanstelde. Ajax Life blikt terug op het rijke en soms turbulente verleden in de dug-out. Dit keer Aad de Mos en Kurt Linder. ajaxlife Deense problemen Piepjong 1910 1920 1930 I 1940 1950 1960 1970 1980 1990 2000 2010 HISTORIE 22-01-2010 Aad de Mos wint en verliest door Cruijff DOOR DAVID KUIPERS Als Aad de Mos de deur van de bestuurskamer openzwaait, komt een dikke sigarenrookwolk hem tegemoet. Topoverleg bij Ajax is begin jaren tachtig onmogelijk zonder een goede sigaar, zeker niet als Leo Beenhakker aanschuift. Enkele uren eerder krijgt De Mos al een telefoontje van Don Leo, waarin hij vertelt te stoppen als hoofdtrainer. En of De Mos zich in de loop van de avond kan melden bij De Meer. Eenmaal aangekomen wordt de dan 33-jarige jeugdtrainer gevraagd om de taken van Beenhakker voor de rest van het seizoen over te nemen. Een lastige klus, want Ajax staat op dat moment zevende en draait niet lekker. Toch twijfelt De Mos geen moment. De Hagenaar kent de selectie al, omdat hij Beenhakker samen met Bobby Haarms assisteert tijdens de trainingen. Maar als trainer van de Al en het tweede elftal weet De Mos ook wat voor een geweldige lichting er aan zit te komen. In de rokerige bestuurskamer wordt besloten dat De Mos het seizoen 1980/1981 afmaakt, het is dan begin maart, als tussenpaus. Het volgende seizoen zal hij assistent worden van een ervaren coach om later alsnog een kans te krijgen als hoofdtrainer van Ajax. toen ik werd aangesteld, waren ze opeens weer fit," herinnert De Mos zich. "De terugkeer van die jongens - Soren Lerby, Frank Arnesen en Henning Jensen - zorgde voor een belangrijke kwaliteitsimpuls, waardoor het meteen beter ging. We haalden de bekerfinale nog, maar verloren van het toen onverslaanbare AZ, dat ook kampioen werd." In de aanloop naar het seizoen 1981/1982 wordt Kurt Linder aangesteld als nieuwe hoofdtrainer, met De Mos als zijn rechterhand. Linder blijkt een Duitser van de oude stempel. Peter Boeve, in die periode de linksback van Ajax, typeert hem als 'een vreemde vogel'. "We kregen ook totaal geen hoogte van hem. Op voetbaltechnisch gebied heeft hij ons weinig bijgebracht. Hij had het altijd over 'pass-pass-spiel'. We bleven passen. Linder was in zijn trainingsmethoden heel ouderwets, De Mos juist vernieuwend." Kurt Linder (I) en zijn assistent Aad de Mos maken Ajax kampioen in 1982. Zo gezegd, zo gedaan. "Onder Beenhakker waren er wat problemen ontstaan met een paar van de Deense spelers. Die waren geblesseerd, maar De aanpak van Linder en De Mos blijkt wel te werken, want de ploeg begint steeds beter te draaien. Bovendien maakt Johan Cruijff halverwege het seizoen zijn rentree bij Ajax na een Amerikaans avontuur. "Iedereen keek ontzettend tegen Johan op," zegt Piet Schrijvers over de terugkeer van De Verlosser. "Hij was eigenlijk ook geen speler toen hij terugkwam, hij was speler/ trainer. Johan was constant bezig met coachen en praten, vooral tegen de jongeren." Soms gaat dat er hard aan toe. "Ik heb Van Basten huilend op het veld zien staan," herinnert De Mos zich. Tijdens wedstrijden blijkt Cruijff nog altijd buitencategorie en Ajax wordt kampioen. Linder vertrekt evenwel en De Mos neemt het stokje weer over. "Aad was misschien onervaren, maar hij deed het slim," zegt Schrijvers over de aanpak van De Mos. "Hij overlegde veel en luisterde goed naar de ervaren jongens. Hij wist ook: 'Als ik met Cruijff en Schrijvers door één deur kan, dan zit ik goed.'" Toch is De Mos niet bang om harde beslissingen te nemen. Vanaf Voorland dient een stoet ongelofelijke talenten zich aan en er moet worden doorgeselecteerd. Gerald Vanenburg, Wim Kieft, Marco van Basten, John Bosman, John van 't Schip, Frank Rijkaard, Sonny Silooy en Stanley Menzo breken in die periode allemaal door. In zijn eerste volledige seizoen als hoofdtrainer van een profclub wint De Mos meteen de landstitel en het bekertoernooi. Toch eindigt het jaar met een rel, want Cruijff moet weg. Het bestuur van Ajax ziet het niet meer zitten in de man die een groot aandeel had in de laatste twee kampioenschappen. Een gepikeerde Cruijff vertrekt naar Feyenoord en haalt een lange neus richting Amsterdam door de aartsrivalen aan de landstitel te helpen. De Mos blijft achter met een piepjonge selectie, die zonder Cruijff wel honderd keer weet te scoren in het seizoen 1983/1984, maar niet verder komt dan de derde plaats. Diezelfde Cruijff aast een jaar later op de functie van De Mos, maar de Hagenaar doet het nog altijd prima. "Ik wist wat er speelde, omdat de mensen van De Telegraaf mij op de hoogte hielden," zegt De Mos over die roerige periode. "Cruijff wilde absoluut trainer worden en Van Basten en Van 't Schip gingen regelmatig bij hem langs. Er werd campagne tegen mij gevoerd, maar een trainer die kampioen wordt, kun je niet ontslaan. Ik heb Van Basten en Van 't Schip er toen naast gezet en iedereen was het daarmee eens. Alleen werkt zoiets tot het moment dat je een keer verliest. Ze zochten een stok om mee te slaan." In de voorbereiding op de wedstrijd tegen Haarlem gaat het mis. De Mos is ziek en wil de verantwoordelijkheid overlaten aan Hassie van Wijk. "Hij wilde Van Basten en Van 't Schip er weer in zetten," aldus De Mos. "Ik ben toen toch op de bank gaan zitten, want dit was ondermijning van het gezag." Ajax verliest met 1-0. Een dag later legt De Mos zijn hoofd op het hakblok. "We zijn bij elkaar gekomen in het spelershome en ik heb de spelers gevraagd om een stemming te houden." De Mos wordt ontslagen, Ajax wordt een maand later kampioen en Cruijff neemt het over. Het is 5 mei 1985 als Ajax met 1-0 verliest bij Haarlem. Een dag later staat De Mos op straat. 1981 t/m 1982, juli t/m september 1988 - Kurt Linder Landskampioen 1982 1982 t/m 1985 - Aad de Mos Landskampioen 1983, 1985 KNVB-beker 1983 In Ajax Life 14: Kan De Verlosser Ajax nog een keer verlossen?

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 5