'Hopen dat Boilesen z even snel ontwikkelt' •r\ Christian Eriksen 'HIJ HEEFT ZICH ENORM ONTWIKKELD' Christian Eriksen (17) lijkt sinds het trainingskamp het nieuwe wonderkind van Ajax. De pas zeventienjarige Deen maakte zondag zelfs zijn debuut tegen NAC Breda. Hij blijft zelf nuchter onder zijn ontwikkeling. Als een van de weinigen. ajaxlife Nuchter Garanties INTERVIEW 4 W 22-01-2010 X Opgehemeld, maar met beide benen op de grond fotograaf laat Ajax Life eind 2009 weten dat Eriksen in Denemarken de nieuwe Michael Laudrup wordt genoemd. Volgens de Deense Ajax-scout John Steen Olsen is dat echter te hoog gegrepen. "Michael Laudrup is van de buitencategorie," zegt hij. "Eriksen is een van de grootste talenten van Denemarken, maar buiten de voetbalwereld is hij nog niet heel bekend." Steen Olsen zorgt daarmee voor een relativerend geluid. De druk op Eriksen is al groot genoeg, zonder het predicaat van de nieuwe Michael Laudrup opgespeld te krijgen. Ajax gaat zich meer en meer op de eigen opleiding richten voor ver sterkingen, en Eriksen is de eerste die na die boodschap de kans krijgt. Een succesvol entree van de Deen doet het geloof binnen de club, dat de juiste koers is ingezet, alleen maar toenemen. Steen Olsen relativeert, maar kan ook niet lang zijn enthousiasme onderdrukken. "Christian is een fan tastische jongen. Pienter, sociaal. En hij heeft zich enorm ontwikkeld in een jaar Ajax. Hij is geen kleine jon gen meer. Ik had laatst een gesprek met Morten Olsen (bondscoach Denemarken, red.) en zijn assistent trainer. Ze hadden allebei nog nooit iemand negatief over Christian horen praten." Steen Olsen sprak vorig jaar namens Ajax meerdere malen met het talent en zijn ouders. Als zestienjarige had hij zijn schoolopleiding al tijdelijk stopgezet, om met het eerste elftal van Odense BK mee te trainen. "Barcelona, Chelsea, AC Milan, eigenlijk alle grote clubs wilden hem hebben. De hele familie Eriksen heeft beide benen op de grond. Zijn ouders wisten ook dat de opleiding bij Ajax een jonge speler sneller de kans gaf. In Engeland kon hij veel meer verdienen, maar ze zien in dat hij die kans later ook nog wel krijgt." Of een talent daadwerkelijk door breekt of niet, staat en valt vaak bij het aanpassingsvermogen. Op de diverse voetbal velden in Albufeira, waar Ajax gedurende het trai ningskamp traint, toont Eriksen dat ook dat aspect wel in orde is. Hij spreekt na een jaar in Amsterdam al vloeiend Nederlands. Schrijven en lezen gaat nog beter, zegt hij. Hij heeft wellicht zware benen na elke training, maar conditioneel behoort hij al tot de beteren: bij de duur- lopen houdt hij de sterkste lopers (Dennis Rommedahl, Ismail Ais- sati) lange tijd met groot gemak bij. Dat hij tijdens het trainingskamp stand houdt is niet heel opmerkelijk, maar ook tegen NAC Breda is hij zeker geen dissonant. Hij verstopt zich niet, maar laat ook geen onuitwisbare indruk achter. Zijn optreden belooft veel voor de toekomst. Maar garanties kan zelfs de nuchtere Eriksen niet geven. DOOR MIKE VAN DAMME Hij heeft reden genoeg om te glunderen, om trots te zijn, of in superlatieven te praten. Op je zeventiende debuteren bij Ajax 1 is immers voor een select groepje weggelegd. Dat het op het hoofdveld van een Portugese ama teurclub is, in een onof ficiële wedstrijd tegen de zaterdagamateurs van Ajax zelf, doet daar geen afbreuk aan. "Het ging wel rede lijk, het kan beter," is echter het ontnuchte rende antwoord van Christian Eriksen op de vraag hoe zijn eerste duel voor Ajax 1 verliep. De zeventienjarige Deen staat er ontspannen bij, en deelt in goed Neder lands zijn eerste ervaringen met de meegereisde media. "Het ging allemaal sneller dan ik gewend ben, maar dat heb ik tijdens de trainingen ook al gemerkt." Hij had graag gescoord, of een assist gege ven. "Maar dat zat er niet in." Geen medium dat de laatste week geen aandacht aan de aanvallende middenvelder heeft besteed. Het is het lot dat alle grote Ajax- talenten moeten ondergaan. De hoge verwachtingen snellen hun prestaties vaak mijlenver vooruit. De één maakt het waar (Rafael van der Vaart, Wesley Sneijder), de ander gaat eraan onderdoor (Dennis Schulp, Brutil Hosé). Garanties dat Eriksen bij de eerstgenoemden hoort, zijn er niet. Maar het is moeilijk de verwachtingen te temperen als zelfs de relativerende Martin Jol zijn loftrompet al aan het oppoetsen is. De trainer lijkt in een week tijd verkocht. Na de eerste trainingen in Portugal wil hij slechts loslaten dat Eriksen wellicht vaker gaat meetrainen, enkele dagen later stelt hij dat de Deen over twee jaar 'goed, heel goed of een hele grote' kan zijn. Na Ajax - FC Groningen (1-1), een dag voor vertrek naar Nederland, laat Jol zelfs weten dat Eriksen bij de selectie zit voor het duel met NAC Breda. Hij begint dat duel zelfs in de basis. "Hij is een oude ziel, speelt als iemand van 23 jaar," kenschetst Jol het talent. "Hij is dynamisch, heeft overzicht. Hij doet altijd iets functioneels met de bal. Hij ziet meer dan de meeste anderen. Dat zijn kwaliteiten die we kunnen gebruiken. Als ik nog drie Sneijders of Van der Vaarts in mijn selectie heb, had ik nog een tijdje gewacht. Maar die heb ik niet." Het vergelijkingsmateriaal is genoemd: Sneijder, Van der Vaart. Zij zijn de twee laatste exceptionele talenten van De Toekomst. Een Deense Christian Eriksen is niet het enige Deense talent bij Ajax. De Amsterdammers contracteerden afgelopen maand ook jeugdspeler Nicolai Boilesen (17). De linksback zit bij hetzelfde gastgezin als Eriksen. Boilesen, jeugdinternational, wordt ook als een van de grootste Deense talenten gezien, aldus Ajax-scout John Steen Olsen. "Als hij zich net zo sterk ontwikkelt als Eriksen, kan Ajax nog veel plezier aan hem beleven." Boilesen werd net als Eriksen door meerdere internationale clubs begeerd. Hij is afkomstig van Brondby IF.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2010 | | pagina 13