(INTERNATIONAAL 'VAN BASTEN WAS DAPPER' 'HET BLIJKT LASTIG OM TALENT DOOR TE LATEN CREATIEF STROMEN ajaxlife Martin Jol laat op persconferenties geregeld blijken dat hij vraagtekens zet bij beslissingen van de KNVB. Zo speelt Ajax in zijn ogen erg vaak zware en/of verre uitwedstrijden na een Europese wedstrijd. Oordeel zelf na onderstaand lijstje. Erfenis EUROPEES: OPVOLGENDE COMPETITIEWEDSTRIJD: Toby Alderweireld heeft Oleguer uit de basis gespeeld. 'We kozen bewust voor de jeugd.' INTERVIEW 4 4 24-12-2009 XX proces moet ergens beginnen. Ik wil dat ze stappen gaan maken. Individueel. Ik wil niet wachten. Het gaat er niet om dat ze elders in het eerste komen. Kom op, deze spelers moeten goed genoeg worden voor Ajax 1." Figuurlijk verkleinde Jol de afstand tussen De Toekomst en de Arena door een behoorlijke investering (naar verluidt enkele tonnen) in de transformatie van het jeugdcomplex. Zo traint de A-selectie nu dagelijks tussen jeugdspelers en niet op een kil veld naast een metrostation. "Dit werd snel concreet omdat ik voelde dat iedereen er nu ook achter stond. Deze investering betaalt zichzelf terug en voor het clubgevoel is het fantastisch. Op het laatst ken ik die jonge gastjes allemaal en zij mij ook. Zo zien ze dat de symbolische stap naar het eerste maar klein is. Had je niets veranderd, dan weten die gasten na drie maanden nog steeds niet wie wie is. Maar we moeten nog steeds veel kleine stapjes maken en alle niveaus opkrikken." Wie Jol hoort praten en daarbij beseft dat hij een driejarig contract heeft, ontkomt niet aan de gedachte dat straks vooral zijn opvolger van de voordelen profiteert. "Dat zit me wel dwars, ja. Gelukkig gaan de ontwikkelingen in een rap tempo, al kan ik nooit ver vooruit kijken. De laatste twee keer werd Ajax kampioen in een jaar zonder veel Europese verplichtingen, maar eigenlijk moeten we kampioen worden én Europees meetellen, zoals PSV met Guus Hiddink deed. Ik hoop niet dat 'dat' pas na mijn periode gebeurt. Ik ben een idealist, maar heb mijn grens. Ik wil prijzen winnen, plezier in mijn werk hebben en wil niet het gevoel krijgen dat ik aan een dood paard trek, wat hier in het verleden wel eens het geval was. Als ik zie wat er nu links en rechts gebeurt, kan iedereen alleen maar tevreden zijn. Er zit rek in, maar we moeten snel gezond worden." De realiteit leert dat Jol vooralsnog machteloos staat op de aanstaande transferperiode in januari. Wat dat betreft draagt hij de erfenis van het commissierapport-Coronel met zich mee. Spelers werden ongelimiteerd aangetrokken voor basis (of uiteindelijk breedte), waardoor Ajax nu kampt met een immense selectie en een torenhoog salarishuis. "Daar kunnen we heel eerlijk over zijn. Bovendien hebben we een financieel tekort, waardoor we geen spelers kunnen halen, zelfs al zouden we spelers verkopen. Daar word ik niet blij van. Zelfs als er nu spelers vertrekken, is het nog maar de vraag of hun nieuwe werkgever het volledige salaris wil betalen." Er zijn nog andere erfenissen waar Jol mee te kampen heeft, al wil hij er liever niet al te diep op ingaan. "Je mag nooit over erfenissen praten, maar Ajax' eerste erfenis was het Bosman arrest. Morten Olsen haalde daarna tien of twaalf nieuwe spelers van buiten, waardoor er geen enkele echte Ajacied meer op de bank zat. Volgens insiders - laat Johan Cruijff er een van zijn - gokten we niet meer op de jeugdopleiding. Dat kan ook niet als je allemaal gasten van buitenaf haalt! In Engeland hebben ze een mooie omschrijving voor onze huidige situatie. Necessity is the mother of invention. Nood breekt wetten. Daarom staan we nu met zeven en soms acht jongens uit de eigen opleiding in het eerste te ballen. Mooi hè?" In navolging van commercieel directeur Henri van der Aat heeft Jol zo zijn eigen Chinese vergelijkingen. "Ken je het Chinese leger? Als er daar eentje omviel, stond er meteen weer een ander op. Zij waren onverslaanbaar. Zo moet het ook bij Ajax. Als er een speler verkocht wordt, staat er een ander op die beter is. Als je dat weet te bereiken, gaat het alleen nog maar om kwaliteit. Wij moeten op ieder gebied de beste zijn. Het is een cliché, maar als ik op iedere positie de beste speler heb, zijn wij de beste. Ajax heeft nu drie Nederlandse internationals. Greg, Demy en Steek. Ik vind dat straks alle Nederlandse Ajacieden in Oranje moeten spelen." "De beste zijn. Daar gaat het om," vervolgt Jol fanatiek. "Ook qua opleiding en scouting. De nieuwe Suarez moeten wij zelf scouten, eventueel buiten de opleiding. Waarom miste Ajax in het verleden bijvoorbeeld een speler als Dries Mertens van FC Utrecht? Met de beste scouting krijg je de grootste Nederlandse talenten. Die kosten dan twee ton en niet acht miljoen!" Jol bevindt zich midden in de grootscheepse reanimatie van Ajax. Ondanks de beperkingen waar hij tegenaan loopt, beseft hij als geen ander dat hij eindelijk zijn droombaan heeft. "Dit is de mooiste job in het Nederlands voetbal. Ajax is de grootste en eigenlijk ook de beste club. Kijk naar begroting, fanbase en faciliteiten. HSV had 80.000 geregistreerde fans. Hier, in een veel kleiner land, heeft de Supportersvereniging Ajax alleen al 85.000 officiële leden. Dat is fantastisch." "Qua merk behoort Ajax tot de Europese toptien. Tottenham Hotspur kent ook iedereen, maar het is geen Ajax! Dit is een club met een grote traditie. Soms kan dat wel een last om je nek worden. Daar wil Ajax vanaf. Ajax moet ook in de toekomst blijven leven. Dan moet je ook in Europa meetellen. Het lukt Werder Bremen toch ook? Als wij niet net zoals Werder kunnen zijn, dan houdt het op." Ajax - Slovan Bratislava (5-0) Slovan Bratislava - Ajax (1-2) Ajax - Timisoara (0-0) Anderlecht - Ajax (1-1) Ajax - Dinamo Zagreb (2-1) Dinamo Zagreb - Ajax (0-2) Timisoara - Ajax (1-2) Ajax - Anderlecht (1-3) Ajax - Juventus Juventus - Ajax KNVB Jol verklaart de puntenachterstand deels door het competitieprogramma, waarin Ajax na midweekse wedstrijden uit speelde tegen PSV, AZ, FC Twente, Roda JC en FC Utrecht. Het duel bij NAC Breda werd afgelast. "Ik ben ervan overtuigd dat we nu bovenaan hadden gestaan als we al deze duels eerst thuis hadden gespeeld. Of klinkt dat gek? Bovendien spelen we zeven zware uitwedstrijden na zeven Europa Leagueduels (zie kader, red.). Voor het seizoen weet de KNVB precies wanneer de Europese duels geprogrammeerd staan, want daar moeten ze hun programma omheen plannen. Daarom meld ik dit op persconferenties. Een Ajacied hoort zijn jasje niet uit te trekken, maar wij trekken wel ons jasje uit en gaan er tegenin. Ik laat me door niemand afbluffen." Het gat met FC Twente en PSV is volgens Jol niet zorgwekkend. "Ajax is op dit moment in potentie verder Ajax - Sparta (0-0) Heracles Almelo - Ajax (0-3) VVV - Ajax (0-4) Roda JC - Ajax (2-2) AZ - Ajax (2-4) FC Twente - Ajax (1-0) FC Utrecht - Ajax (2-0) NAC - Ajax (afgelast) Ajax - Vitesse Ajax - FC Utrecht dan FC Twente. Wij kunnen alleen onszelf in de weg zitten. Vergeet niet dat we in 2007, in het laatste jaar van Henk ten Cate, met Edgar Davids, Jaap Stam, Sneijder, Huntelaar, Thomas Vermaelen en John Heitinga ook geen kampioen werden. Zij vertrokken en hun opvolgers spelen niet. We zijn dus terug bij het moment waarop Marco (van Basten, red.) net aan zijn klus begon. Kun je nagaan hoever we nu zijn." En wat als het toch tegenvalt? Als Jol meer tijd nodig heeft dan de drie jaar die hij nu heeft? Is Danny Blind dan zijn logische vervanger? "Ik plan nooit ver vooruit. Als je naar de continuïteit van de club kijkt, moet je na drie jaar niet alles totaal gaan omgooien. Als de mensen om mij heen vinden dat Danny dat kan, dan moet hij dat doen. Ik ga er namelijk vanuit dat ik geen invloed meer heb op een club als Ajax als ik verkas." De door Ajax-scouting gemiste Dries Mertens, in duel met Enoh Jol kreeg 'geen blij gevoel' van de manier waarop Marco van Basten vorig seizoen op het trainingsveld en bij de slagboom werd benaderd door een klein deel van de achterban. "In Engeland hoefje niet uit een bus te stappen om verantwoording af te leggen. Een trainer - in dit geval een levende clublegende - moet niet worden opgeofferd aan dit soort kritiek. Ik kan me ook goed voorstellen datje na zo'n situatie geneigd bent het bijltje er bij neer te gooien. Een club moet zijn trainer afschermen, ledereen binnen Ajax vindt dat dit niet nog eens moet gebeuren. Ik sta de supporters te woord via de pers. Net als nu vanachter een bureau. En ik bezoek wel eens supportersavonden. Ik was ook bij het 10-jarige bestaan van de AFCA Supportersclub en het Ajax Life Supportersfeest in Zaandam. Het is trouwens nooit alleen de schuld van een trainer. Wat dat betreft heeft Marco zich heel dapper en stijlvol opgesteld. Hü was amper kritisch naar zijn spelers. Ook niet naar de jongens die hij zelf haalde, terwijl hü best had kunnen zeggen: 'Zo sterk zün we nog niet.'"

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 9