De erfenis van Martin Jol 'ERIKSEN STAAT ER GOED OP' 'IK BEN EEN IDEALIST, MAAR HEB MIJN GRENS' "I0 INTEEVIEW F" Martin Jol (53) is naar Ajax gekomen om de komende drie seizoenen prijzen te pakken. Eerst moet hij de club naar zijn hand zetten. Dat is al uitdagend genoeg. 'Nood breekt wetten.' ±.\J 24-12-2009 ajaxlife Creativiteit 'Ik laat me door niemand afbluffen' DOOR SANDER ZELDENRIJK Terugkijkend op zijn eerste half jaar erkent Jol dat hij in korte tijd een nieuwe jonge talentvolle ploeg heeft neergezet. Vorig seizoen verloor hij met HSV nog van Ajax. Van dat Amsterdamse basiselftal staan nu alleen Gregory van der Wiel, Jan Vertonghen, Eyong Enoh, Luis Suarez en Urby Emanuelson vast in de basis. Een opmerkelijk verloop binnen een club met voornamelijk jong talent. Daarbij is Enoh in feite de enige aanwinst uit 2008 die zich simpel staande houdt binnen de Jol-visie. De Scheveninger moest noodgedwongen voordelig shoppen. Zijn zomerbudget was beperkt. Alleen na het vertrek van Thomas Vermaelen kon voor Demy de Zeeuw de portemonnee worden opengetrokken (7,5 miljoen euro). "Bij het formeren van een basiselftal begin ik normaal gesproken achterin en zet ik overal de beste spelers neer. Maar goed, de pot was zoals bekend leeg. We kozen dus bewust voor de jeugd." Met Jols uitleg in het achterhoofd is het logisch dat Toby Alderweireld (20) vrijwel alles speelt, waar Oleguer (29) in de ogen van de trainer nauwelijks voor hem onderdoet. Ajax koos met Jol voor 'ontwikke lingshulp'. De oefenmeester maakte eerder al van een jeugdig Tottenham Hotspur een goedgeoliede voetbal machine, een handelswijze die hem bij veel clubs succes opleverde. "Het lukt me altijd in een paar maanden. Zoiets gaat niet in een paar dagen. Als ik nu kijk naar onze verdediging dan staan daar met Greg, Toby, Jan, Urby ofVurnon, en Maarten op doel, allemaal gasten uit de eigen oplei ding. Soms moet je als ploeg eerst een stap terug doen om er twee voor uit te zetten, maar dat gevoel heb ik niet bij onze defensie. Al moeten ze natuurlijk wel eerst ervaring opdoen. De beste speelt en in dit geval komt het goed uit dat ze wat jonger zijn." Op het middenveld beschikt Jol over ervaren krachten als Gabri en Demy de Zeeuw, met daarachter talen ten als Eyong Enoh, Ismaïl Aissati, Mitchell Donald en Siem de Jong. Het beleidsprobleem ligt meer in de frontlinie, waar creativiteit struc tureel ontbreekt. Hoe gek dat ook klinkt uit de mond van de trainer van de meest productieve eredivisieploeg. "We hebben laatst uitgerekend dat Ajax voor honderd miljoen euro aan aanvallend, cre atief talent heeft verkocht. Omdat er geen opvolgers voor spelers als Wesley Sne- ijder, Rafael van der Vaart, Klaas-Jan Huntelaar en Ryan Babel klaarstonden, werd er terecht geïnves teerd. Ajax moet altijd winnen! Maar dan moet je wel het geluk hebben dat de opvolgers net zo goed zijn. Defensief en op het middenveld is dat zo. Op de creatieve posities voorin nog niet." Ajax' huidige oefenmeester heeft geen geduld om te wachten op 'de nieuwe Patrick Kluivert', volgens velen de laatste klassieke allround Ajax-spits uit de eigen opleiding. Het is de welbekende oude discus sie: spitsen van buitenaf hebben het moeilijk in de Arena. Denk aan het stroeve eerste seizoen van Zlatan Ibrahimovic in Amsterdam. "Ryan Babel ook. Dat was eigenlijk een rechtsbenige spits, maar hij vertrok hier als linksbuiten. De laatste echte linksbuiten? Dat was Bryan Roy! Het blijkt lastig om creatief talent door te laten stromen naar het eerste elftal." Kortom, de jeugd is al een tijdje niet goed genoeg om rechtstreeks de stap naar het eerste elftal te maken. Daarom is Jol op De Toekomst begonnen met een 'klein project', zoals hij het zelf noemt: spelers met creatief talent gericht laten trainen onder leiding van Bryan Roy. "Dan heb je het bijvoorbeeld over gasten als Lesley de Sa, Florian Josefzoon, Lorenzo Ebecilio, Marvin Zeegelaar, Geoffrey Castillion en Christian Eriksen. Na twintig jaar kan ik niet blijven afwachten. Dit Met het trainingskamp in Zuid-Afrika in het vooruitzicht rijst de vraag of Ajax enkele talenten gaat meenemen om hen te laten ruiken aan het grote werk. Jol heeft dat proces eigenlek al direct na zijn aanstelling in gang gezet. "Zo'n speler moet het verdienen en goed genoeg zijn. Ik laat nu al geregeld jongens meetrainen op de maandag en de dinsdag als ons programma dat toelaat. Eriksen staat er voor de tweede seizoenshelft goed op, maar zoals eerder al gezegd, de sprong is groot. Het is mijn taak om verantwoorde keuzes te maken. Ik ben wel van plan hem mee te nemen naar Zuid-Afrika." Overigens gaat Ajax de banden met Ajax Cape Town behoorlijk intensiveren. "We willen meer kennis investeren om er nog meer uit te halen. Dan moetje denken aan clinics, lokale scouting, knowhow. Wellicht kun je een talent uit Zimbabwe bü Ajax Cape Town onderbrengen. Wü kunnen hier zelf momenteel namelijk niemand halen."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 8