5 Honderd jaar Ajax-trainers Volgend jaar zomer is het honderd jaar geleden dat Ajax zijn eerste hoofdtrainer aanstelde. Ajax Life blikt terug op het rijke en soms turbulente verleden in de dug-out. Dit keer Leo Beenhakker, die zowel eind jaren zeventig als eind jaren tachtig trainer was, maar twee keer zelf opstapte. ajaxlife Uitstraling; Standhouden HISTORIE 24-12-2009 Onvoltooid werk van Don Leo Leo Beenhakker, naast assistent Bob Haarms, bij zijn eerste wedstrijd als trainer van Ajax. Meer dan een gelijkspel (1-1) tegen Haarlem levert het niet op. verbonden, neerdaalt vanaf de tribune. Vanuit de dug-out pleegt De Verlosser karaktermoord op Beenhakker door wat dingen om te zetten. Het resultaat: Ajax wint met 5-3. "Ik had hem voor de camera's een ouderwetse linkse hoek moeten verkopen," zou Beenhakker later zeggen. Maar hij doet het niet, laat zich afbluffen en besluit uiteindelijk in maart ontslag te nemen. Volgens Beenhakker 'beslist niet vanwege Johan Cruijff'. "Het bestuur ging zich met de opstelling bemoeien en dat pikte ik niet. Ik mocht bijvoorbeeld Tjeu La Ling niet opstellen. Dat was voor mij onaanvaardbaar," verklaart hij later. Schoenaker: "Als spelersgroep vonden we het jammer dat hij vertrok. Of we hem nog over hebben proberen te halen? Nee. Het was niet tegen te houden. Leo was zeker van zijn zaak dat hij moest vertrekken." Aad de Mos volgt hem op. Eind jaren tachtig zitten er andere mensen aan de bestuurstafel bij Ajax. En die willen Beenhakker een nieuwe kans geven. Beenhakker heeft bij Real Zaragoza, het Nederlands elftal én Real Madrid ervaring 1979 t/m 19811989 t/m 1991 Leo Beenhakker Landskampioen 1980, 1990 opgedaan en moet nu Ajax naar nieuwe successen leiden. "We hadden een jonge spelersgroep," weet Richard Witschge, destijds negentien jaar, nog. "Leo had een bepaalde uitstraling, waarmee hij bij ons respect afdwong. En hij had natuurlijk bij Real Madrid gewerkt, hè. Dan moet je wel wat kunnen... En dat hij heeft ook laten zien." Desondanks is de start niet geweldig. Ajax verliest in de eerste zes competitiewedstrijden drie keer (van Sparta, FC Twente en PSV) en strandt - mede door het beruchte staafincident in de wedstrijd tegen Austria Wien - al in de eerste ronde van het Uefa-Cuptoernooi. Beenhakker grijpt in. Een van de maatregelen is dat Witschge wordt teruggezet naar het tweede elftal. "Dat de prestaties van het eerste niet geweldig waren, werd mij verweten. Ik vond het een belachelijke maatregel. Ik was een jonge speler, dus heel veel extra's kon hij niet van mij verwachten. Maar misschien was het gewoon een maatregel om mij op scherp te zetten en te testen." Witschge begrijpt de boodschap en werkt hard in het tweede. "Ik presteerde goed en Beenhakker nam me weer terug bij het eerste. Een half jaar later nam hij me zelfs mee naar het WK in Italië (Beenhakker was speciaal voor dat toernooi aangesteld als bondscoach, red.). Dat geeft zijn eerlijkheid aan. Ik heb Leo altijd ervaren als een reële man, ook al was ik het destijds niet eens met het feit dat ik werd teruggezet. Als trainer en als mens steekt hij goed in elkaar." Hij weet de spelers ook te raken. 'De man van de peptalk', noemde Stefan Pettersson hem ooit. "De man kon goed praten," zegt Witschge. "Hij wist ons op scherp te zetten." Het levert Ajax de titel op in 1990, na vier jaar van overheersing door PSV. Een jaar later eindigen beide ploegen met een gelijk aantal punten - mede door een 4-1 nederlaag bij PSV in april 1991 - maar pakken de Eindhovenaren de titel op doelsaldo. Langzaam verdwijnt de chemie tussen Beenhakker en spelersgroep. Of zoals Pettersson zegt over de peptalk: "In het begin motiveert het je enorm. Alleen blijft hij het vaak herhalen. Dan werkt het niet meer zo." Als het seizoen 1991/1992 nog maar een paar weken oud is, kan Beenhakker de lokroep van zijn oude liefde Real Madrid niet weerstaan. Opnieuw maakt hij een klus als hoofdcoach in Amsterdam niet af. Voorzitter Michael van Praag, die grootse plannen had met Beenhakker, voelt zich in de steek gelaten. Op 28 september 1991 presenteert hij echter een nieuwe trainer: Louis van Gaal. Op dat moment onbekend in voetballend Nederland, maar al na zijn eerste persconferentie verandert dat. In Ajax Life 13: Assistent Aad de Mos krijgt zijn kans. DOOR BAS ABRESCH Don Leo neemt in 1991 vroegtijdig afscheid met een overwinning (3-1) op Fortuna Sittard. Als Cor Brom na vijf wedstrijden in het seizoen 1979/1980 wordt ontslagen, haalt Ajax geen grote naam als opvolger. Nee, het bestuur zoekt de oplossing in de eigen gelederen. Leo Beenhakker, de trainer van de Al, wordt doorgeschoven. De Rotterdammer is pas 37 jaar, maar als trainer heeft de gediplomeerde Cios- student al de nodige ervaring. Epe, Go Ahead Eagles (trainer-masseur), Veendam, SC Cambuur, opnieuw Go Ahead Eagles en Feyenoord (jeugdtrainer) zijn de klusjes die hij al op zijn cv heeft staan. "Met de steun van assistent Bobby Haarms pakte hij het meteen goed aan," herinnert Piet Schrijvers, destijds de doelman van Ajax, zich. "Leo was jong, maar hij wilde furore maken als trainer. Hoofdtrainer van Ajax, dat was zijn grote kans. Hij was brutaal en had branie. 'Ik kan het', straalde van hem af." Dick Schoenaker, toen middenvelder, onderkent dat. "Leo kon goed met spelers omgaan. Met jonge spelers vooral. Hij was heel erg voor de jeugd en liet veel spelers doorbreken, zoals Wim Kieft en Frank Rijkaard. Hij was een beetje een bluffer, maar dat lag ons wel." Het bestuur, onder leiding van voorzitter Ton Harmsen, kan daar minder goed mee omgaan. De trainer onderhoudt een moeizame relatie met de beleidsbepalers, maar dankzij de spelersgroep houdt hij stand. Schrijvers: "We speelden net na de winterstop uit tegen NAC. Voordat we uit Amsterdam vertrokken, zag ik Leo de bestuurskamer uitlopen met een rood aangelopen hoofd. 'Problemen?', vroeg ik. Nou, het kwam er op neer dat we die wedstrijd moesten winnen, anders zou hij er waarschijnlijk uitvliegen. De spelers gaven die wedstrijd alles. We stonden 1-0 voor en vlak voor tijd pakte ik een strafschop, waardoor Leo mocht blijven zitten." De prestaties verbeteren in de tweede seizoenshelft en met drie punten voorsprong op AZ '67 wordt Ajax zelfs kampioen. Het volgende seizoen duurt voor Beenhakker eigenlijk maar tot 30 november 1980. Het is de dag dat Ajax met al vijf verliespartijen achter zijn naam met 3-1 achterstaat tegen FC Twente en Johan Cruijff, als technisch adviseur aan de club AjaxLIFE_12_2009P01 -09.indd 5 (g)

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 5