17 'OP DE MOMENTEN DAT WE MOETEN BEWIJZEN DAT WE KAMPIOEN KUNNEN WORDEN, GEVEN WE NIET THUIS' 'Vijftig miljoen voor mij? Dat is te veel' Suarez' toekomst Hoelang kan Ajax nog genieten van Luis Suarez? Hij sluit een vertrek in de winterstop nog steeds uit, maar of de 22-jarige aanvoerder ook volgend jaar in Amsterdam speelt, laat hij in het midden. Eén ding is zeker: wil Ajax hem behouden, moet de ploeg minimaal tweede worden dit seizoen. ajaxlife vi Imago Champions League Hoeveel moet Suarez kosten? Ajax' algemeen directeur Rik van den Boog liet in het supportersinterview in Ajax Life 10 weten dat vijftig miljoen euro een mooi bedrag is om te beginnen met onderhandelen. 'Dat is een te gekke prijs,' aldus Suarez. INTERVIEW 24-12-2009 'Het is belangrijk dat ik Champions League ga spelen' Het temperament waarvoor hij jaren werd bekritiseerd, stak weer even de kop op. Over het algemeen laat Suarez zich dit seizoen van een serieuze kant zien. Dat komt door de aanvoerdersband, die hem een aan het kampioenenbal (zij het via de voorronden) veilig te kunnen stellen. De achterstand op FC Twente en PSV is respectievelijk negen en zeven punten. Suarez houdt er een simpele theorie op na. "Op de momenten dat we moeten bewijzen dat we kampioen kunnen worden, geven we niet thuis," zegt hij. "Dat was zo tegen PSV, tegen FC Twente, en ook tegen FC Utrecht. Dat vreet aan me. We kunnen wel vijf keer scoren tegen de kleinere ploegen, maar verliezen dan wedstrijden die er echt om gaan." Het verklaart zijn gele kaart in de wedstrijd tegen FC Utrecht. Hij was zijn frustraties niet de baas, en ging te heftig de discussie aan met scheidsrechter Bas Nijhuis. "Ik was boos. Op mezelf, en op de ploeg. We overschatten ons op dat moment. We komen vaker met 1-0 achter en reageren daar meteen goed op. Misschien dachten te veel spelers dat dit tegen Utrecht ook wel zou gebeuren, dat het wel goed zou komen. Maar dat gebeurde niet." DOOR MIKE VAN DAMME Hij heeft het misschien al vijf keer gezegd, en de komende weken moet hij het minstens nog even vaak herhalen: Luis Suarez blijft tot het einde van dit seizoen bij Ajax. Nee, hij gaat niet naar Chelsea in de winterstop. En ook niet naar Manchester City, of welke andere club dan ook. Dat De Telegraaf twee weken geleden schreef dat hij een voorcontract heeft getekend bij Chelsea vindt hij ongelooflijk. De laatste keer dat de Uruguayaan is Londen was, moet twee jaar geleden zijn geweest, geeft hij aan. Om te wandelen. "Ik hoef niet weg, ook niet voor het geld," herhaalt Suarez nog maar eens. "Ik ben nog jong. Het zou misschien anders zijn als ik 29 jaar was geweest. En als ik echt voor het geld zou kiezen, was ik anderhalf jaar geleden wel naar Rusland vertrokken. Ik kreeg toen een grote aanbieding." Hij klinkt overtuigend. Toch zal Suarez de schijn tegen houden. Niet op persoonlijke gronden, maar omdat de voetbalwereld nou eenmaal in de waan van de dag leeft. Wie vandaag roept niet te zullen vertrekken, kan morgen zijn koffers pakken als zijn droomclub belt. Suarez zou bij Ajax niet de eerste zijn. Wesley Sneijder zei in de zomer van 2007 ook te blijven, een paar weken later speelde hij voor Real Madrid. Dat Uruguay het WK heeft gehaald, versterkt het idee dat de aanvaller zeker tot juli bij Ajax blijft. Nergens zal hij in een half jaar een status bereiken die hij in Amsterdam heeft. Zelfs als hij op zaterdagmiddag terugkomt van een interland met Uruguay, speelt hij op zondag gewoon. Hij heeft nog geen minuut gemist in de eredivisie. Hij is 22 jaar en aanvoerder. Risico nemen kan hij niet. Suarez is in tegenstelling tot Amsterdam niet onomstreden in eigen land. Hij begint elke interland in de basis, maar wordt ook vaak gewisseld. "Er wordt veel van mij verwacht. Mensen zeggen: 'Je scoort veel in het buitenland, laat het in het nationale team dan ook zien.' Dat is nog niet gelukt. Ik word ook bijna elke wedstrijd gewisseld. Ik voel bij het nationale team nog niet het vertrouwen dat ik bij Ajax krijg." Maar wat gebeurt er als Suarez terugkeert uit Zuid-Afrika? Is hij dan nog te houden? "Ik ga eerst op vakantie. Ik zet mijn telefoon uit, dat beviel me afgelopen zomer wel. Daarna zie ik wel wat er gebeurt." Als Ajax zijn contract wil verlengen, moet de club zijn zaakwaarnemer bellen, stelt hij. Daniel Fonseca gaat dan zeker zoeken naar een oplossing. Hij geeft daarmee min of meer aan dat een langer verblijf in Amsterdam wat hem betreft tot de mogelijkheden behoort. Er is echter één voorwaarde: Ajax moet zich dan wel weten te plaatsen voor de Champions League. "Dat is belangrijk. Ik moet mezelf blijven ontwikkelen. Daarvoor is het belangrijk om in de Champions League te spelen. Overigens niet alleen voor mij. Er zijn meer spelers in onze ploeg die daar klaar voor zijn." Het zal in de tweede seizoenshelft nog een klus worden om minstens tweede te worden, en zo deelname voorbeeldfunctie geeft. Hij is daar gevoelig voor. Vorig seizoen werd hij door Marco van Basten tijdens een oefenduel in Albufeira eenmalig als aanvoerder aangewezen. Hij was meteen meer bij het spel betrokken. "Als aanvoerder moet je het goede voorbeeld geven. Maar ik weet ook dat dit een belangrijk jaar is voor mij, vandaar dat ik ook serieuzer ben. Dat wordt in het veld ook gezien. Ik kan meer zeggen tegen scheidsrechters, en tegen centrale verdedigers. In het verleden riepen ze vaak alleen maar dat ik me niet moest laten vallen, nu kan ik een normaal gesprek voeren." Ook het reclamespotje dat hij maakte voor gehoortoestellen heeft bijgedragen aan een beter imago. Suarez maakte van zijn eigen maniertjes in het veld een grap, met teksten als 'Ik heb al genoeg kaarten' en 'Ik hoor steeds gefluit, heel irritant.' "Ik wilde daarmee aangeven dat mensen dat allemaal niet zo serieus moesten nemen. Ik denk dat het wel heeft geholpen. Mensen kijken nu anders naar me." De 22-jarige topscorer hoopt dat Ajax zün slag kan slaan bij een eventuele verkoop, maar hij ziet zichzelf geen vijftig miljoen euro opleveren. "FC Barcelona wilde voor David Villa, een van de beste spitsen ter wereld, deze zomer veertig miijoen euro betalen. Dan ben ik er echt geen vijftig waard." Zijn eigen waarde inschatten, wil hjj niet. "Dat kan Ajax heel goed bepalen. Ze zijn wat dat betreft beter ontwikkeld dan FC Groningen, dat me voor anderhalf miijoen kocht en voor elf miijoen wilde verkopen. Dat heeft me echt kwaad gemaakt. Dat was geen reëel bedrag. Ik wil niet net als bjj FC Groningen via een arbitragezaak vertrekken. Ik wil nog graag eens terugkomen bij Ajax." AjaxLIFE_12_2009P12-20.indd 17 21-12-2009 10:28:26

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 13