15 Top en flop in 2009 MROt Elk jaar heeft zijn hoogte- en dieptepunten. Afgelopen kalenderjaar is daarin meer regel dan uitzondering. Ajax Life kijkt nog één keer terug op de tops en flops van 2009. U'AV V -V»! ajaxlife fvt VI 1 r \+'aW\ ÓDe supporters Schilderkunsten ÓJol wordt losgeweekt bij HSV 9 Capuchons op het veld en de fly-over 9 De trainers Van Basten vertrekt na één seizoen 9 De ploeg; Defensieve onzekerheid Scoren is fabriekswerk ÓDe resultaten Europees bijna ong;e- slagen 9 Flop in topwedstrij den 9 De bankrekening; Weer negatieve jaar cijfers Goedkoop zomer- shoppen TOP EN FLOP 24-12-2009 Europees meer succes dan nationaal DOOR MIKE VAN DAMME Waar de ene kleine groep supporters zich vooral druk maakt, steekt een ander groepje haar energie in het maken van spandoeken. Met succes. In 2009 werden de Arena en andere stadions verrast met creatieve en mooie spandoeken. Of het nou was om stelling te nemen, om de eigen club te promoten of zoals in het geval van het portret van Bob Haarms om iconen te eren. Je vraagt je toch stiekem af wat er in de Arena te zien is als Ajax kampioen wordt... die er wel komen, moet misschien het striemende fluitconcert maar van stal worden gehaald. Van Basten was een beginnende clubcoach. Na zijn vertrek zocht Ajax naar meer ervaring. De directie wist tegen de meeste verwachtingen in Martin Jol los te weken bij HSV. De timing was perfect: Jol leefde in onmin met de directie van de Duitse club, en kreeg van Ajax een aanbod waar hij geen nee tegen kon zeggen. Nu hopen dat het in juni 2010 wel rustig blijft. Was Van Basten nog trainer van Ajax geweest als een groepje capuchondragende 'supporters' zich niet boos op het trainingsveld en tot twee keer toe op de fly-over had gemeld? Misschien wel. Hoe hij het dan dit seizoen had gedaan, zullen we nooit weten. Jol liet bij zijn aanstelling al weten dat de bus dit seizoen niet meer zal stoppen. Gelukkig was daar ook nog geen aanleiding voor. Mocht Wie hem na Sparta - Ajax (4-0) bij de door supporters tegengehouden bus zag staan, was niet zo verbaasd dat Marco van Basten een paar dagen later zijn functie neerlegde. Hij zat er doorheen. Zijn vertrek was pijnlijk, omdat Ajax eindelijk eens intern de rust kon bewaren ondanks de tegenvallende resultaten. Zo eindigde het seizoen alsnog met de nodige hectiek. De doelpunten vlogen om de oren van de Ajax-keepers, eind vorig seizoen: zes tegen PSV, vier tegen Vitesse en Sparta. Onder Martin Jol leek het lek te boven, maar de laatste weken incasseert Ajax toch weer te vaak tegentreffers. Vooral de spelhervattingen leveren problemen op. Daaruit scoorden PSV (Dzsudzsak) FC Twente (Ruiz), en FC Utrecht (Wuytens) belangrijke treffers. De verdediging moet zijn koppie erbij houden. Als je er één meer scoort dan je tegenstander win je, aldus Johan Cruijff. Eén meer? Ajax scoort liever aan de lopende band. De teller staat halverwege de competitie al boven de vijftig - vooral met dank aan Luis Suarez. Toch verloor Ajax punten door tegen Sparta, FC Twente en FC Utrecht niet te scoren. In 2010 dan toch maar meer het principe 'verdeel (de doelpunten) en heers' toepassen? Slechts twee nederlagen leed Ajax dit jaar in Europa. Op 12 maart won Olympique Marseille in eigen huis met 2-1, vorige week verraste Anderlecht de Amsterdammers in de Arena (1-3). De andere tien duels werden niet verloren. Meest verras sende overwinning: uit bij Fiorentina (1-0). Meest verrassende gelijkspel: thuis tegen Timisoara (0-0). Ajax lijkt daarmee een subtopper in de Europa League te zijn. Niet slecht, maar het zou toch aardig zijn als er volgend jaar wat cijfers uit de Champions League aan bod kunnen komen. De cijfers in echte topwed strijden moeten we maar snel vergeten. Beide wedstrijden tegen PSV gingen verloren, net als het laatste duel met FC Twente. Ajax scoorde echter wel goed in gede valueerde topwedstrijden. Tegen kersvers kampioen AZ werd met 1-1 gelijkgespeeld, van FC Twente werd om des keizers baard gewonnen in de laatste competitiewedstrijd. En ach, de klassieker tegen Feyenoord - twee keer winst - is al jaren geen echte topper meer. m Marco van Basten mocht vorig jaar naar hartenlust kopen. Doordat sportief succes uitbleef, konden negatieve jaarcijfers (een verlies van 3,4 miljoen euro) niet uitblijven. Onder Martin Jol spelen de meeste aankopen van Basten (Sulejmani, Oleguer, Wielaert, Cvi- tanich) haast tot helemaal niet. De term kapitaalvernietiging mag dus best van stal worden gehaald. Bijko mend probleem: Jol is nu beperkt in zijn aankoopbeleid. Als er volgend jaar dan maar wel een plusje voor de jaarcijfers staat. Je kunt je geld maar één keer uitgeven. Wie weinig heeft, kan dus beter op zoek gaan naar aanbiedingen, en het liefst naar extreme aanbiedingen: Jol verstaat dat vak aardig goed. Zo kwam hij met de transfervrije Marko Pantelic op de proppen, een speler die het niveau in Nederland en de Europa League gemakkelijk aankan. Met de ook gratis gehaalde Thimothée Atouba was de trainer iets minder gelukkig. Maar dat is het risico van spullen met dumpprijzen: het werkt niet allemaal even goed meer.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 11