KOVACS VERGETEN IN TIMISOARA (IK ZOU EEN PAAR AJACIEDEN RUST GEVEN TEGEN ANDERLECHT' 'HET WAS EEN VERSCHRIKKELIJKE WEDSTRIJD' ajaxlife Een Roemeens dagblad schreef na Ajax -Timisoara vol ongeloof over het gebrek aan een herinnering aan trainer Stefan Kovacs in de Amsterdam Arena. In zijn geboortestad lijkt de Roemeen echter ook vergeten. Anderlecht moet komende donderdag in Amsterdam vol aan de bak om de volgende ronde van de Europa League te halen. De Belgen hebben nog een punt nodig om zeker te zijn van Europese overwintering. Mbark Boussoufa vertrouwt erop dat dit gaat lukken. 'Ik heb al eens gescoord in De Arena.' Lichaam Ongeslagen REPORTAGE 11-12-2009 De meegereisde Ajax-supporters konden dit keer ook niet voor meer warmte zorgen. Geen standbeeld bü een van de stadions, geen straatnaam die naar hem is vernoemd. Ook geen parkje, pleintje of sportcafé. Stefan Kovacs wordt wellicht als een van de beste Roemeense trainers ooit gezien - hü won met Ajax onder meer twee keer de Europa Cup 1 en eenmaal de Wereldbeker - in zijn geboortestad Timisoara zün alle herinneringen aan de in 1995 overleden trainer verdwenen. De club waar hü voor het eerst tegen een bal trapte, CA Timisoara, bestaat al decennia niet meer. De club waar hü in 1941 voor uitkwam (nadat hü vanafzün veertiende in Cluj had gewoond en gevoetbald), Ripensia Timisoara, staat sinds 1948 ook op de lange lijst met verdwenen clubs. Z(jn banden met Ripensia hebben er mede voor gezorgd dat Kovacs is 'vergeten' in zijn eigen stad. Althans, dat stelt Balint Levente, persvoorlichter van voetbalclub Timisoara. Hü legt uit, aan de hand van een stukje Roemeense geschiedenis: "Na de Tweede Wereldoorlog kregen de communisten het voor het zeggen in Roemenië. Ripensia was juist een club van de bourgeoisie, die koude douches. Opfrissen gebeurt dus wel in het hotel. Ajax' financieel directeur Jeroen Slop zei enkele maanden geleden in Het Parool dat Ajax al jaren 'een Champions League-jas' aanheeft, maar dat de club momenteel 'een Europa League-lichaam' heeft. Op sommige dagen (bij thuiswedstrijden bijvoorbeeld) voelt dat lichaam beter dan op andere dagen, zoals nu in Timisoara. De allure van de Champions League is ver weg, erkent ook trainer Martin Jol een dag voor het duel, in een veredelde bouwkeet die als perskamer fungeert. Hij heeft op dat moment de toiletten - twee sterk ruikende mobiele hokjes op een parkeerplaats - waarschijnlijk nog niet eens gezien. Of het lichaam genoeg gegroeid is om een poging te wagen in de Champions League - waarvoor Ajax dit seizoen minimaal tweede moet worden - weet Ajax in Stadionul Dan Paltinisanu niet te bevestigen. In de 'vaste' basisopstelling (alleen Mitchell Donald speelt in plaats van Ismail Aissati) weten de Amsterdammers tegen negen man de marge niet te vergroten. "We hadden het veel beter moeten uitspelen," stelt De Zeeuw. "Het is ook raar dat we twee wedstrijden achter elkaar binnen een paar minuten op achterstand komen. Dat is iets dat er zeker uit moet." Ook Jan Vertonghen meldt zich razendsnel na de wedstrijd bij de aanwezige pers. Hij heeft niet eens de moeite genomen een trainingsbroek aan te trekken. Hoe eerder in de bus, des te beter. De Belg snakt op een avond als deze ook nog iets meer naar de Champions League. Maar voor deelname aan het kampioenenbal moet Ajax nog groeien, vindt hij. "Om mee te kunnen in de fel tegen het communisme was. De club is daarom ook in 1948 opgedoekt. Kovacs was als oud-lid van Ripensia niet iemand waar de communisten veel aandacht aan wilden schenken." Een bijkomend probleem is volgens Levente dat alle oud-leden van Ripensia zün overleden, en in de stad dus niemand meer woont die met Kovacs heeft gespeeld. "En het archief van de club is aan een weekblad geschonken. Die doet er niets mee." Geen aandenken aan Kovacs dus in Timisoara. Al heeft Levente wel vernomen dat een zus van Kovacs nog steeds in de stad woont. Hü geeft de naam van een straat die net buiten het centrum ligt. Het plaatselijke telefoonboek koppelt echter geen Kovacs of Covaci (de Roemeense schrjjfwjjze) aan de straatnaam. De huizen langsgaan, is haast ondoenlijk: het is niet een van de kortste straten in Timisoara, en het hebben van naambordjes lijkt geen Roemeens gemeengoed. Maar er is dus hoop dat Stefan Kovacs in een van de huizen in een lange straat in Timisoara nog voortleeft. Iets is beter dan niets. (MvD) Champions League zullen we toch wat stappen moeten maken. Tegen betere ploegen moeten we echt slimmer gaan spelen. Als je tegen negen man komt te staan, moet je dat gemakkelijk kunnen uitspelen. Dat lukte niet. We speelden echt te veel door het midden. Ik probeerde Sulejmani (hij viel in voor Vurnon Anita, red) een paar keer te bereiken, maar er zat steeds een middenvelder tussen. We moeten juist durven het middenveld af en toe over te slaan." Ajax doet sportief echter wel wat het moet doen: minimaal een punt halen. De Amsterdammers zijn dus net als vorig jaar verzekerd van Europees voetbal na de winterstop. Met nog een punt tegen Anderlecht sluiten de Amsterdammers deze fase van het toernooi zelfs als groepswin naar af. Daarnaast is de ploeg van Martin Jol nog ongeslagen, iets dat ver der alleen ploegen van het kaliber Valencia, Sporting Lissabon, Gala- tasaray en Werder Bremen kunnen zeggen. Deze clubs misstaan niet in de Champions League. Kan Ajax deze ploegen ook al aan? Ook Jol weet dat er nog werk aan de winkel is. Waar hij in Timisoara met een 2-1 voorsprong en een numeriek overwicht rustig op de bank kan gaan zitten, staat hij het laatste half uur van de wedstrijd juist continu aan de zijlijn. "Dit is een goed leermoment voor ons," legt hij na het duel uit. "Alle ballen gingen door het midden. Je moet juist meer op balbezit spelen. Dat deden we niet, waardoor we soms als de brandweer weer naar achteren moesten." Een leermoment. Ajax heeft dus ook in Timisoara een stapje kunnen zetten. Maar het is net als de trap in Stadionul Dan Paltinisanu: sommige stapjes zijn groter dan anderen. Dat het zo ver is gekomen met Anderlecht, heeft de ploeg volledig aan zichzelf te danken. Vorige week, in eigen huis, hadden de paars-witten aan een geljjkspelletje genoeg tegen Dinamo Zagreb en een uur lang hadden de zuiderburen de wedstrijd volledig onder controle. Maar de eerste de beste kans voor de Kroaten werd een doelpunt. Anderlecht raakte van slag en het lukte de ploeg niet om de stand weer gelijk te trekken. "Nu moeten we naar Amsterdam voor een punt," zegt Jelle van Damme, die baalt, omdat dit scenario voorkomen had kunnen worden. "Misschien krijgen sommige jongens van Ajax tegen ons rust, dat zou ik tenminste wel doen als trainer. Dat kan iets uitmaken, maar Ajax is een topclub en dus zullen ze niet op vijftig procent gaan spelen." Bovendien staat er ook voor Ajax, ondanks het feit dat de ploeg al zeker is van een vervolg in de Europa League, nog wel wat op het spel tegen Anderlecht. Als in eigen huis niet wordt verloren, is Ajax groepswinnaar en worden in de volgende ronde de afgevallen Champions League-deelnemers ontlopen. Daarnaast voelen de Amsterdammers er weinig voor Anderlecht een handje te helpen. "Ze speelden heel laf tegen ons in de eerste wedstrijd, dat moeten we thuis afstraffen," aldus een strijdvaardige Demy de Zeeuw. "Ik tref ook liever Zagreb nog een keer dan Anderlecht in het vervolg van de Europa League. Ik schat Anderlecht hoger in." Jan Vertonghen hoopt wel dat de club uit zijn geboorteland overleeft, maar ook hü ziet een salonremise niet zitten. "Als ze doorgaan, hoop ik dat het niet op eigen kracht is gegaan. Wij willen winnen. Dan is het alleen te hopen dat Dinamo Zagreb niet ook wint." Boussoufa gaat niet uit van enige steun. Hjj verwacht een zware strüd in de Arena. "Het zal lastig worden tegen Ajax, omdat zü niet zo veel kansen weggeven als Dinamo of de ploegen in de Belgische competitie. Ajax is ook de beste in de groep. Tegen ons speelden ze heel dominant en gaven ze nauwelüks iets weg. Voor eigen publiek zullen ze hun eigen spelletje willen gaan spelen, maar ons lot ligt nog in onze eigen handen." De oud-jeugdspeler van Ajax, in België omgedoopt tot De kleine prins van het Astridpark, kükt in ieder geval uit naar het duel in Amsterdam. "Het wordt heel büzonder voor mü en ik heb inmiddels al een stuk of vüftien kaarten gereserveerd voor familie en vrienden," vertelt Boussoufa. "Ik heb één keer eerder in de Arena gespeeld, met de A2 om de Super Cup. Die wonnen we en ik maakte er één. Ik heb dus al gescoord in de Arena." (DK/ MvD) Mbark Boussoufa moet met Anderlecht nog aan de bak in Amsterdam.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 9