=1 Honderd jaar Ajax-trainers 'BROM LIET JE LEKKER VRIJ VOETBALLEN' Volgend jaar zomer is het honderd jaar geleden dat Ajax zijn eerste hoofdtrainer aanstelde. Ajax Life blikt terug op het rijke en soms turbulente verleden in de dug-out. Dit keer Tomislav Ivic en Cor Brom, die Ajax weer iets van hun glans teruggaven, maar daar zelf niet altijd de credits voor kregen. ÜÜÜU ajaxlife Gericht Ouderwets HISTORIE 11-12-2009 Prijzen, maar applaus DOOR BAS ABRESCH Voor het seizoen 1976/1977 vindt Ajax - met behulp van Rinus Michels, die Ajax in het seizoen ervoor als soort van interim-trainer uit de brand heeft geholpen - een nieuwe coach in Joegoslavië. Zijn naam: Tomislav Ivic. De trainer van Hajduk Split moet Ajax weer prijzen gaan bezorgen, want de Amsterdammers hebben sinds het vertrek van Stefan Kovacs geen eremetaal meer in de prijzenkast mogen bijzetten. "Hij vroeg aan het begin van het seizoen: 'Willen jullie kampioen worden?' Wij keken elkaar aan," vertelt Dick Schoenaker, destijds middenvelder. "Natuurlijk wilden we dat. 'Oké', zei Ivic. 'Dan gaan we het op mijn manier doen. En dat betekent: eerst de nul houden.'" Ivic besluit - tegen de huisstijl van Ajax in - met vijf verdedigers te gaan spelen. Twee backs, Ruud Krol als laatste man en twee voorstoppers: Johnny Dusbaba en Barry Hulshoff. Het levert Ajax de hoon op van zo'n beetje heel voetbalminnend Nederland en niet in de laatste plaats van het eigen publiek. Maar mede door een flink aantal minimale overwinningen pakt de defensief ingestelde ploeg de landstitel, een prijs waarnaar het al drie seizoenen had gesnakt. De kritiek legt Ivic naast zich neer. Hij constateert droog dat Ajax nog niet klaar was voor een riskantere speelwijze. In zijn tweede seizoen is de ploeg dat in zijn ogen wel. In de zomer van 1977 meldt linksback Jan Everse zich als nieuwe speler in De Meer. "Ivic was voor mij een openbaring," vertelt de Rotterdammer. "Hij was in mijn beleving de eerste trainer die ergens gericht naartoe werkte. Veel trainers die ik daarvoor (bij Feyenoord, red.) had gehad, probeerden een verzameling spelers gewoon fit te houden en de sfeer goed te houden. Maar Ivic was heel veel met positiespellen, partijspellen en patronen bezig. Backs die buitenom komen en zo, daar trainden we heel veel op. Maar ook op de omschakeling en het vastzetten van een tegenstander." Schoenaker vult aan: "We waren inderdaad heel gericht bezig. Maar Ivic kon ook kwaad worden. Als zo'n back tijdens zo'n oefening dan verkeerd liep, smeet hij zijn pen in het gras en kreeg die jongen het wel even te horen." Tactisch is Ivic erg sterk, zo blijkt in diverse wedstrijden. Everse: "Ik weet nog dat we in de Europa Cup I met 2-0 hadden verloren van Lilleström. In de thuiswedstrijd moesten we ze van Ivic vanaf het begin vastzetten. Daar hadden we de hele week op getraind. We wonnen met 4-0." Schoenaker: "Uit bij Volendam was het veld zo slecht dat we volgens Ivic geen opbouwend voetbal konden spelen. Hij gaf Piet Schrijvers (de keeper, red.) de opdracht om alle ballen lang op onze spits Ruud Geels te spelen. We stonden dan met de buitenspelers heel dicht bij hem, en als Ruud de bal doorkopte, doken wij de ruimtes in. Dat werkte perfect, het werd 6-1 voor ons." Een kleine schittering van het Ajax uit de begin jaren zeventig is af en toe te zien, maar waar het jaar ervoor er prijzen waren, maar geen applaus, is er in 1977/1978 applaus maar geen prijs. PSV gaat met de titel aan de haal. Ivic vertrekt - nadat de Joegoslaaf en Ajax er aan de onderhandelingstafel niet zijn uitgekomen - met een naar eigen zeggen 'bloedend hart'. Zijn opvolger luistert naar de naam Cor Brom, die op basis van zijn goede resultaten bij Sparta een contract bij Ajax heeft verdiend en als oud-assistent van Michels bij Ajax weet wat het is om in Amsterdam te werken. Van Ivic naar Brom is zoiets als van Rinus Michels naar Stefan Kovacs. "Van streng naar los," verklaart Everse. "Brom zei: 'Moet ik jullie nou nog uitleggen hoe jullie moeten voetballen, nee toch?' Zijn oefenstof was een beetje ouderwets met van die Zweedse gymnastiekoefeningen, maar verder vond ik het een prima trainer. Hij liet je lekker vrij voetballen." "Dat kon ook, want we hadden een goede groep," zegt Schoenaker. "Het systeem stond, want de vaste kern van jongens die onder Ivic had gespeeld, zoals Piet Schrijvers, ik, Soren Lerby, Frank Arnesen en Ruud Geels, was gebleven. We speelden aanvallend en aantrekkelijk voetbal. Geels maakte er sowieso al een stuk of dertig en daarnaast konden de buitenspelers en middenvelders ook allemaal een goal maken. We maakten dat seizoen 93 doelpunten." Toch zijn de oudere jongens in de groep niet helemaal tevreden met Brom, zo zegt Piet Schrijvers. "Brom kon profiteren van de eenheid en de patronen die Ivic erin had gebracht. De ervaren jongens zeiden: 'Trainer, blijf daar op voortborduren'. Maar dat deed hij niet, waardoor het verwaterde en het voetbal minder werd. Het ging net goed, we werden met de hakken over de sloot kampioen en wonnen de beker." Het applaus is echter niet voor de trainer, maar voor de spelers. In het nieuwe seizoen moet Brom na vier wedstrijden vertrekken. Er gaan verhalen over vijfduizend gulden, een paard en een half varken dat Brom zou hebben aangenomen van amateurclubs na oefenwedstrijden met Ajax, maar of dat waar is, wordt nooit bewezen. Bovendien kan Brom niet goed opschieten met voorzitter Ton Harmsen. Ook de relatie tussen trainer en spelersgroep verslechtert. "Het was een optelsommetje, het liep al langer niet lekker," vertelt Schrijvers. "Als Cor iets slimmer was geweest en wat meer naar de oudere spelers had geluisterd, had hij het langer volgehouden, denk ik. Nu was een vertrek onvermijdelijk. Zo gaat dat bij Ajax." De verklaring van voorzitter Harmsen luidt: "Brom is een schat van een man, maar over trainen bij Ajax moet hij zijn mond houden. Wij hadden gehoopt dat hij zelf was opgestapt, dan had hij de glorie meegenomen en ons voor schut gezet. Brom was zich niet bewust van zijn zwakheden en is gewoon doorgegaan." In Ajax Life 12: Leo Beenhakker, de 37-jarige jeugdtrainer, wordt door het bestuur gepromoveerd tot hoofdtrainer. Cor Brom stapte niet zelf op, maar werd na ruim een jaar wel ontslagen. 1976t/m1978- Tomislav Ivic (JOE) Landskampioen 1977 1910 1920 1930 1940 1950 1960 1970 I I I I 1 I I iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimul 980 - 1978 t/m september 1979 Cor Brom Landskampioen 1979 KNVB-beker 1979 1990 I 2000 2010 Tomislav Ivic (r) was tactisch sterk, maar was in het eerste seizoen niet geliefd bij de supporters.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 5