/L tTjTMl 4mm DE MEEST ORIGINELE VRAAG 'VIJFTIG MILJOEN IS EEN AANGENAAM BOD OM TE BEGINNEN MET PRATEN' ajaxlife De algemeen directeur Bonussen Kaartprijzen Banksaldo Sfeer Logo INTERVIEW 27-11-2009 Van den Boog (r) met voorzitter Uri Coronel (I) en commercieel directeur Henri van der Aat. 'Je moet vier handen op een buik kunnen zijn.' tract is contract'. Mijn voorgangers hebben die contracten gesloten, op dat moment naar alle eer en geweten, maar wij zitten daar nu mee, en kun nen dat niet binnen een jaar oplossen. We zitten met contracten van drie, vier of vijf jaar. Ons beleid heeft de komende anderhalve jaar dus haast geen impact. Tot die tijd is het wor stelen." Iedere week speelt Jong Ajax, dat is bedoeld voor talenten, met een elftal vol spelers uit de A-selectie. Wat is de achterliggende gedachte? MartijnWirtz (38) uitWijhe "Dat hoort ook gewoon niet. Dat wil len we niet. Daarom gaan we volgend jaar voor zover mogelijk terug naar een A-selectie van 25 spelers. Je hebt dan nog wel een paar spelers die af en toe bij Jong Ajax zullen spelen, voor de rest moet die ploeg in het teken van talentontwikkeling staan." "Het gebeurt nu inderdaad nog wel dat er spelers die weg mogen speel minuten krijgen, omdat ze zich dan kunnen profileren. En daar zijn in sommige gevallen ook afspraken over gemaakt. Maar dat gaat veranderen na de winterstop. Als wij een speler aan geven dat hij niet meer in aanmerking komt voor een positie in de A-selectie, dan zal hij niet meer in Jong Ajax spelen." Hoeveel geld is er beschikbaar om nieuwe spelers aan te trekken tijdens de winterstop? Jos van Bruggen (51) uit Nieuwegein "Wij willen geen nieuwe spelers. Punt. We hebben er genoeg. Als we spelers halen, zullen het jeugdspelers zijn die we kunnen opleiden, kneden totdat ze in het eerste elftal staan. Op ter mijn zullen we op bepaalde posities wel versterkingen willen halen, maar niet in de winterstop. Dat zou dan een breedte-investering zijn, want het elftal staat." Hoe bent u nu achter de schermen bezig om van Ajax binnen enkele jaren weer een goede topclub te maken, zodat wij u als onze held kunnen zien? Stefan Menger (16) uit Overdinkel "Allereerst, ik hoef geen held te worden. Je kunt van een voetballer pas het allerbeste verwachten als de organisatie om hem heen ook uitstekend is. Ik probeer, of wij proberen als gehele organisatie, van Ajax een hele duidelijke, verant- woordelijkheidnemende organisatie te maken. We werken met jaarplannen per verantwoordelijkheidsgebied, dus iedereen weet wat er van hem of haar wordt verwacht, wie verantwoordelijk is voor wat, wat de doelstellingen zijn. Daar hecht ik sterk aan." "Als ik in het begin zei dat er iets moest gebeuren, zeiden vijf mensen dat er aan gewerkt werd. Ik wilde dan weten wie daar verantwoordelijk voor was. Dat wisten ze dan niet. Ik merk dat er nu veel meer duidelijkheid en structuur in het bedrijf zit. Ook in het voetbalgedeelte. Martin Jol is de baas, Danny Blind de tweede man. Als ik iets wil weten over krachttraining, weet ik dat ik naar René Wormhoudt moet, voor individuele looptraining naar Ruben Jongkind. En dat geldt voor elk specifiek vakgebied. De lijnen zijn duidelijk." Kunt u uw zverkrelatie met Uri Coronel omschrijven? Stefan (31) Appingedam "De werkrelatie is simpel. Uri Coro nel is de voorzitter van de Raad van Commissarissen, die toezicht houdt op de directie, en ik ben de algemeen directeur. Dat betekent dat je regel matig contact hebt over dingen die we belangrijk vinden, dat je een klank bord bent voor elkaar, en dat we vier of vijf keer per jaar formeel bij elkaar komen bij de vergadering van de Raad van Commissarissen." "Daarnaast heb je de persoonlijke relatie, waarin je eigenlijk vier handen op een buik moet kunnen zijn. Dat is het geval. Natuurlijk hebben we onze eigen eigenschappen, manieren en dingen, maar we moeten gezamenlijk zorgen dat Ajax veilig is. We moeten mét elkaar communiceren in plaats van over elkaar, wat in het verleden gebeurde. Als het nu gebeurt, spreken we mensen erop aan." Bent u in financieel opzicht persoonlijk gebaat bij een verkoop van Lias Suarez in de winterstop? Jeffrey Kaspers (23) uit Amersfoort "Nee, ik krijg geen bonus over inkom sten uit het aan- en verkoopbeleid. Dat is pure onzin. Ik vind het ook kwalijk dat dit door de media is gesteld, zonder dat het bij ons gecon troleerd werd. We zijn gemakkelijk te bereiken en hebben niet voor niets een afdeling persvoorlichting. Geen directielid vangt ook maar een euro als er een speler wordt verkocht. Nee, ook de financieel directeur niet. Het is onzin, echt onzin. In mijn bonus staan doelstellingen als het maken en uit voeren van een beleidplan, kostendek king, processen neerzetten. Zoals het proces van aan- en verkoopbeleid." "De bonussen zijn er ook vooral voor de langere termijn. Waarom we dat doen? We willen consistentie van het beleid. Geld mag eigenlijk geen drijfveer zijn, maar het is wel prettig als mensen drie of vier jaar aanblijven. Zeker in waar wij mee bezig zijn." Bent u bereid om van uw bonussen af te zien, aangezien dit erg indruist tegen het gevoel dat supporters hebben van een clubhart? Bart Otjens (31) uitVeghel "Wij hebben als directie gezegd dat we onze bonus van afgelopen jaar niet wilden, door alle omstandigheden. We zitten in een verlieslijdende organisa tie, dus dan moeten we onszelf geen bonus gaan geven. Ik word ook niet meer gestimuleerd door een bonus." Het is tegenwoordig geen leuk uitje om bijvoorbeeld met je zoon naar een wed strijd te gaan. Kaartjes kosten dertig euro per stuk, en met vervoer en wat versnaperingen erbij ben je zo honderd euro kwijt. Dan kun je beter thuis naar Eredivisie Live kijken. Wat hebben jullie dan liever: 25 duizend mensen a dertig euro per kaartje of vijftigduizend mensen a vijftien euro per kaartje? Alfons van de Vlag (26) uit Apeldoorn "De prijzen liggen nu te laag.Ik heb natuurlijk ook liever vijftigdui zend supporters in het stadion. Als het kon zou ik het liefst het stadion opengooien en iedereen gratis welkom heten. Maar we hebben te maken met bedrijfsvoering. Dan probeer je daar een balans in te vinden. Je bench- markt dat naar de rest van Nederland, de rest van Europa. Daaruit blijkt dat we nog steeds een van de goedkoopste clubs zijn. Ik begrijp dat die prijzen vervelend zijn, maar het heeft te maken met marktmechanisme." "Voor de Europa Cup hebben we al passe-partouts aangeboden, waardoor je maar twee van de drie wedstrijden betaalt. Iedereen kon gratis naar binnen bij Jong Ajax - Jong PSV. Dat heeft ons ook veel geld gekost. Je denkt misschien dat we veel geld verdienen aan een Euro pacupwedstrijd, maar dat is ook niet altijd zo. Een wed strijd in de Europa League kost ons al snel een miljoen euro, door het personeel dat je nodig hebt, het huren van het stadion, de veiligheids- kosten, noem maar op. Netto houden we dus heel weinig over aan zo'n wedstrijd." "Als we de Champions League zou den halen en het kostenpatroon is op orde, dan zou het kunnen zijn dat we de prijzen een keer niet hoeven te verhogen. Dat zou ik met alle liefde doen." Onlangs heb ik een enquête over toe gangsprijzen ingevuld op www.ajax.nl. Wordt daar echt iets mee gedaan, of zvas het puur voor het idee dat Ajax er mee bezig is. Christian (21) uit Harderwijk "Er wordt iets mee gedaan. Sterker: we gaan in overleg met de suppor tersclubs. Wij kunnen wel dingen bedenken, maar ik heb liever dat ze meedenken. Ze komen af en toe met creatieve oplossingen. Wij balen er ook van dat we de kaartprijzen moeten verhogen. We willen gemeen schappelijk met hen zoeken wat de beste manier is. Er wordt nu een analyse losgelaten op de enquête." In de media wordt gesuggereerd dat Ajax er financieel slecht voor staat. Wat is hier van zvaar? En zvelke richting gaat de directie van Ajax op om Ajax financieel gezond te makente houden? Sjoerd Meijer (20) uit Den Hoorn "We zijn de laatste tien jaar wel wat miljoenen kwijtgeraakt, maar we staan er nog steeds goed voor, met een groot eigen vermogen. We moeten nu wel scherper aan de wind varen, met een paar hoofdpunten: het aantal selectiespelers terugbrengen, kosten besparen, zorgen dat we Champions League gaan spelen. Als dat lukt, hebben we een hele gezonde bedrijfs voering. De gezondste van Neder land. Dat zijn we al. We zijn de enige club die nog geen aanspraak heeft gemaakt op de lening voor tv-rechten bij de Eredivisie CV. Dat gaat om miljoenen. We hebben geen steun van de gemeente nodig, hebben langdu rige sponsorcontracten. Ajax is dus gezond." Hoeveel mensen staan er op de loonlijst bij Ajax? En als het financieel minder gaat, bezuinigt u dan ook op de post salarissen van niet-spelers? Rob Bakker (56) uit Utrecht "Er staan nu 221 mensen op de loon lijst, van wie iets meer dan de helft werkzaam is in het voetbalgedeelte. Dus trainers, spelers, medische staf. Het aantal spelers willen we dus terugbrengen. En als het zou moeten, zouden we ook bezuinigen op de salarissen van niet-spelers. We hebben nu al een vacaturestop. Dus als er een functie vrijkomt, vullen we deze of intern of niet in. Of het moet op een cruciale positie zijn." In de VI stond dat Ajax aanbiedingen op topspelers niet kan zveigeren vanwege de financiën. Kunnen het (eventuele) ver trek van Oleguer, Wielaert, Luque, Sno, Ogararu, Silva en Lindgren, die bijna nooit spelen, dit niet veranderen? Hidde Herfkens (20) uit Dor drecht "De VI heeft ongelijk. We moeten helemaal niets. We kunnen alle sala rissen betalen. Maar als die zeven spelers zouden vertrekken, zou het wel een verschil maken natuurlijk." Hoe krijg je meer sfeer, gezelligheid en vooral beleving van supporters bij de thuiswedstrijden? Nu leeft het alleen op Vak410 en op Zuid. Ad van Gaans (53) uit Bergen op Zoom "Ik vind dat we een waanzinnig goede sfeer hebben, mede gedreven door de vakken die je noemt. Ik kan er echt een half uur naar blijven kijken. Ik weet niet waarom het in de rest van het stadion rustiger is, daar heb ik eigenlijk nooit over nagedacht. Je hebt denkers en doeners, misschien zijn die andere mensen meer denkers. Je kan ook niet vijftigduizend van die doeners hebben, want dan wordt het stadion afgebroken." Waarom krijgen stezvards de opdracht om supporters te laten zitten tijdens een zvedstrijd, terzuijl ze daar al jaren lang staan? Milo (17) uit Amsterdam "Staan mag zolang je een ander niet in de weg staat. Dan moet je gaan zit ten. Dat zijn de huisregels, maar dat getuigt ook van respect. Een steward let daar op. Als een heel vak gaat staan, zal hij niet zeggen dat iedereen moet gaan zitten." Ik vraag mij af zvaarom Ajax zijn sup porters maar blijft negeren. Waarom niet het oude logo terug? De normale sup porter koopt toch zeel alles zvaar Ajax op staat. Maar daar komen dan nog alle supporters bij die niks kopen zvaarop het huidige logo staat. Rick DofïerhofT (20) uit Wateringen "In elk vak krijg je te maken met erfe nissen, en dit is een erfenis die er ligt. Dit zal misschien nog jaren een dis cussie blijven, maar het is zo besloten, na een goede studie. Ik snap de emo ties, ik vind het ook een prachtig logo. Maar we moeten accepteren dat het zo is, en onze aandacht besteden aan zaken die essentieel zijn voor de club op dit moment. En als er een moment komt dat we ons om niets anders meer zorgen hoeven te maken, wil ik er best nog een keer naar kijken." Waarom keert het oude logo niet terug, en verkoopt Ajax dit zeel in de eigen fanshop? Marco (22) uit Coevorden "Het oude logo hoort bij onze histo rie. Het is dus logisch dat het wordt verkocht. Eigenlijk moeten we er trots op zijn dat het ons oude logo is. Het is niet vergeten. Dat supporters niet trots zijn op het nieuwe logo? Ja, dat kan, maar dat geloof ik niet." Rik van den Boog heeft op meer sup- portersvragen antzvoord gegeven. Kijk ofjouzv vraag daarbij zit, en voor de antzvoorden van de algemeen directeur, nu op ajaxlife.nl. Rasmus Lindgren in actie voor Jong Ajax. 'Een speler die niet meer in aanmerking komt voor een positie in de A-selectie, zal ook niet meer in Jong Ajax spelen.' Al jaren vind ik het heel jammer dat de wedstrijdklok in de Arena stopt bij negentig minuten, en ik niet kan zien hoeveel blessuretijd nog resteert. Waarom kan en/of gebeurt dit niet? Marco de Waard (34) uit Hoorn "Dat is simpel. In de reglementen van de KNVB staat namelijk dat de klok in de eerste helft na 45 minuten moet worden stilgezet en in de tweede helft na 90 minuten. Het enige dat we met de extra speeltijd mogen doen, is het aantal minuten dat minimaal wordt bijgetrokken kort op de schermen vermelden. We laten dat ook door de stadionspeaker omroepen." Marco de Waard heeft met het stellen van deze vraag een Ajax Life-pakket gewonnen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 9