AJAX STEUNT HAARLEM De overstap van Ajax naar Haarlem is immens, maar drie dappere talenten waagden deze zomer de sprong. Ajax Life zocht de Amsterdamse huurlingen op. 'Je voetbalt hier echt tegen mannen.' ACHTERGROND ajaxlife 27-11-2009 Verwachtingen Faillissement Corveedienst in Haarlem Tommie Overtoom, tevreden Ajacied bij Haarlem. jezelf weer bewijzen en staande zien te houden. Prima toch? Daar leer je van." Voor Overtoom pakt de verhuur aan Haarlem goed uit, Candan is minder blij met zijn keuze voor Haarlem. Sterker nog, hij kan niet wachten tot hij terug is bij Ajax. "Ik ben nu drie maanden hier en heb pas twee keer mogen invallen bij het eerste," zegt de linkshalf met een verongelijkte blik. "Dit is niet wat ik me er van had voorgesteld. Voordat ik naar Haarlem ging, is me verteld dat ik veel aan spelen toe zou komen, maar niets klopt. De trainer zegt ook niks en ik weet niet wat ik moet doen om hier in het eerste te komen." Candan heeft bij Haarlem het idee dat hij langzaam uit beeld raakt bij Ajax. "Met Rob Witschge heb ik nauwelijks contact. Cock Jol? Ken ik niet," zegt Candan. Witschge, die als intermediair de zaken bij Haarlem in de gaten houdt voor Ajax, komt echter met een ander verhaal. "Ik sta dagelijks op het veld en houd me veel bezig met de jongens van Ajax. Iedere week stuur ik een rapportje naar de technische staf van Ajax en binnenkort hebben we functioneringsgesprekken." Trainer Jan Zoutman reageert gelaten als hij na de tweede training van de middag hoort van de kritiek die Candan op hem heeft. "Het verwachtingspatroon vanTayfun is misschien te hoog geweest. Als je uit de Al komt, wandel je niet zomaar de eerste divisie in. Hij moet fysiek, maar ook mentaal nog stappen maken." Voor de andere twee Ajax-huurlingen heeft Zoutman niets dan lof. "Over Toms ontwikkeling zijn we uitermate tevreden, hij stelt zich vanaf dag één positief op. En dan is er nog Edgar (Manucharyan, red.). Hij is snel, kan een doelpunt maken en is vooral een hele prettige gozer. Je merkt dat Edgar eigenlijk te goed is voor de eerste divisie." Bij Haarlem is men dus tevreden over de samenwerking met Ajax tot nu toe. De selectie heeft aan kwaliteit gewonnen dankzij twee van de drie huurlingen en wellicht nemen in de winterstop opnieuw wat jongens de stap van Amsterdam naar Haarlem. "We gaan kijken of die mogelijkheid er is," zegt Zoutman. "Ajax wil meewerken, Haarlem staat er voor open, maar de spelers moeten zelf ook willen." Hoewel de eerstedivisionist sportief gezien genoeg kopzorgen heeft, gaat het rond het trainingsveld slechts over één onderwerp: het dreigende faillissement. Voor 1 december moet de club drie ton bij elkaar hebben gesprokkeld en daarom is de bestuurskamer omgetoverd tot 'Coördinatiecentrum Hart voor Haarlem'. Ook binnen de selectie zijn de financiële problemen een terugkerend gespreksonderwerp, zegt Overtoom. "Daar ontkom je niet aan. Dit zijn volwassenen met een hypotheek en een gezin. Soms voel ik me wel bezwaard, want ik krijg gewoon mijn geld van Ajax, terwijl ze er hier echt moeite voor moeten doen. We proberen de focus op het voetbal te houden, maar dat is soms lastig." De drie huurlingen: Tayfun Candan, Overtoom en Edgar Manucharyan. het tweede en dat gaat ten koste van andere jongens. Op mijn leeftijd is het belangrijk dat ik veel aan spelen toekom en daarom ben ik naar Haarlem gegaan." In zijn voetsporen volgden Tayfun Candan en Edgar Manucharyan, maar daarover later meer. Overtoom is blij dat hij de stap naar Haarlem heeft gezet. Het niveau en de manier van voetballen vergden enige gewenning, maar inmiddels heeft de huurling een basisplaats te pakken. "En daar ben ik best trots op. Toen ik hier kwam, zei de trainer dat het niet gemakkelijk zou worden om er tussen te komen, want hij werkt al drie jaar met deze groep. Het is me toch gelukt. Ik denk ook dat Haarlem voor jonge voetballers een goede stap is. Bij Ajax speel je altijd tegen leeftijdsgenoten, maar hier voetbal je tegen echte mannen." Daar kwam de Ajacied tijdens de eerste training direct achter. "Toen ik hier binnenkwam, was ik achttien, de jongste, en ik kwam dus van Ajax. De jongens van Haarlem dachten misschien: 'Dat kleine ventje komt even uit Amsterdam en neemt mijn plaats in, ik dacht het niet.' Op de eerste training werd ik meteen aangepakt. Van achteren, mijn schoen vloog uit, dat soort dingen. Je moet Overtoom is weinig inspirerend. Verroeste hekken alom, een hobbelig trainingsveld en een verpauperd stadion waarvan de statribunes achter de goals al een jaar of tien zijn afgekeurd. "Het is niet de Arena," zegt Overtoom met gevoel voor understatement. Toch besloot de negentienjarige middenvelder deze zomer om De Toekomst te verruilen voor Haarlem. "Ik was aanvoerder van de Al en zou naar Jong Ajax gaan," legt Overtoom zijn situatie bij Ajax uit. "Maar veel reserves van het eerste moesten wedstrijdritme opdoen bij DOOR DAVID KUIPERS Tom Overtoom komt na de lunch als laatste het spelershome van Haarlem uit. Tommie, zoals de middenvelder door iedereen wordt genoemd, had corveedienst en moest na het eten meehelpen met afruimen en schoonmaken. Corveedienst, tot een paar maanden geleden had Overtoom het nog nooit gehad. In zijn tien jaren als jeugdspeler van Ajax werd altijd alles voor hem geregeld. Het is een van de vele verschillen tussen de top en de kelder van het betaalde voetbal. Bij Haarlem word je niet constant in de watten gelegd en ook de nieuwe werkplek van Geld doneren doet Ajax niet, maar de club probeert wel op een andere manier het noodlijdende HFC Haarlem te helpen. Voor de wedstrijd Ajax - sc Heerenveen stelde de club honderd business- seats gratis ter beschikking. Haarlem bood deze plaatsen op zijn beurt aan aan bestaande en potentiële sponsors van de club, die bereid zijn de club te steunen. Gregory van der Wiel, die een paar jaar bü Haarlem in de jeugd speelde, riep de bezoekers in de rust (via de grote schermen) op een sms (met de tekst HLM naar nummer 2580) te sturen voor de actie 'Hart voor Haarlem'. Hoeveel de acties hebben opgeleverd, was bij het ter perse gaan van deze Ajax Life nog niet bekend.

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 7