FC Utrecht wandelt richting de top Vervlogen dromen van Vitesse 0 ÉÉN PUNTJE NOG BOUD'S INN AJAX LEDEN 10% KORTING FC Utrecht onderging afgelopen zomer een metamorfose. Zowel voor als achter de schermen. De club wil naar de (sub)top en heeft de eerste belangrijke stappen daartoe gezet. ajaxlife Langere termijn Gered De gehele Adidas Ajax-collectie, uit en thuis, op voorraad! Vitesse wilde, net als FC Utrecht nu, ooit een aanval doen op de traditionele topdrie. De Arnhemse club vindt zichzelf al jarenlang terug in het rechterrijtje. Hoe heeft het zo ver kunnen komen? VOORUITBLIK 27-11-2009 DOOR JEROEN DE LAAT De grote man achter de hervorming is ondernemer Frans van Seumeren. De grootaandeelhouder - voormalig directeur van het bergingsbedrijf Mammoet - pompt diverse van zijn miljoentjes in de plaatselijke voetbaltrots. Hij wil de club met goed beleid, en dus op een rustig tempo, naar de top brengen. Belangrijk speerpunt daarin is de jeugdopleiding. FC Utrecht wil wat betreft de scholing van talenten niet langer onderdoen voor een club als Ajax. Alleen het beste is nog goed genoeg. En Van Seumeren sponsort dat maar al te graag. Op korte termijn levert dat uiteraard nog niet het spelersmateriaal op om in de top van de eredivisie mee te draaien. Dus moest er afgelopen zomer ook direct in spelers worden geïnvesteerd. Geen probleem. De grootaandeelhouder trok zijn knip en telde moeiteloos miljoenen euro's neer voor de komst van enkele veelbelovende spelers. Vooral uit het aantrekken van Ricky van Wolfswinkel spreekt ambitie. De jonge Woudenberger was met drie miljoen euro de duurste aankoop in de clubhistorie. Ook Dries Mertens (afkomstig van AGOVV) bleek een gouden greep. Jacob Mulenga (Chateauroux) en Nana Asare (KV Mechelen) kwamen als grote onbekenden uit de hoge hoed, maar haakten snel aan op het beoogde niveau, net als de van Heracles overgekomen Jan Wuytens en de transfervrije linksback Jacob Lensky. Zes aankopen, zes keer raak: een knappe score. Cruciaal was ook het aanblijven van spelmaker Michael Silberbauer en doelman Michel Vorm. De internationals zwichtten voor de torenhoge ambities van de Domstedelingen. Niet alleen op, maar ook naast het veld deed FC Utrecht beste zaken. Foeke Booy kwam terug op het oude nest, dit keer als technisch directeur. En Jan Wouters werd de nieuwe assistent-trainer van Ton du Chatinier. Het tactische meesterbrein is een van de voornaamste krachten achter de succesvolle competitiestart van zijn nieuwe werkgever. Na een paar mindere resultaten speelden de Domstedelingen met 0-0 gelijk bij Feyenoord, en handhaven zich daardoor op de vijfde plaats. Dit succes is nodig om de ambities op langere termijn te verwezenlijken. Van Seumeren stelde samen met de FC een langetermijnplanning op. Binnen nu en vier tot vijf jaar moet de club staan waar het wil staan: structureel bij plek drie tot acht. "We zitten nu op dertig procent," weet de geldschieter. Om de laatste stappen richting (sub) top te zetten, moet er nog veel gebeuren. Zo is een begroting van 25 miljoen euro nodig, acht miljoen méér dan de huidige begroting. Grootste speerpunt om dat gat te dichten is de komst van een nieuw stadion langs de snelweg A2. Capaciteit: 44.000. Maar de gemeente Utrecht wil daar voorlopig niet aan. Eerst moet het huidige Stadion Galgenwaard maar eens tot de nok toe vol zitten, week in week uit. Utrecht, de vierde stad van Nederland, heeft een enorm achterland waaruit het kan putten. Daarom zet de FC zich steeds nadrukkelijker in op maatschappelijk vlak. Zo bezoekt de selectie geregeld ziekenhuizen en geven spelers en trainers clinics bij lokale clubs. Of FC Utrecht zich daadwerkelijk kan vastklampen aan de top van de eredivisie, moet nog blijken. De plannen zijn in elk geval veelbelovend. 23 januari 2005 FC Utrecht-Ajax 0-2 27 november 2005 FC Utrecht-Ajax 1-0 1 oktober 2006 FC Utrecht-Ajax 2-3 28 oktober2007 FC Utrecht-Ajax 0-1 1 maart 2009 FC Utrecht-Ajax 0-2 gelijk O c o -c co maken. EUROPA LEAGUE Ajax kan overwintering in de Europa League nog amper ont gaan. Een gelukspel bij Timisoara is genoeg om aan het laatste beetje onzekerheid een einde te maken. Timisoara boezemde als beul van Sjakhtar Donetsk in de voor ronde van de Champions League nog angst in b(j de ploegen in groep A. Het gelukspel tegen Ajax (0-0) in de Arena bevestigde dat de Roemeense kampioen niet zomaar te kloppen is. Anderleoht lukte het wel, in Brussel, z(j met moeite (3-1). De Belgen kwamen in Timisoara echter niet verder dan 0-0. Alleen Dinamo Zagreb kende een gemakkelijke avond in de West-Roemeense stad, met een 3-0 zege. Winnen van Timisoara valt dus niet mee, verliezen van de ploeg is echter ook moeilijk. Slechts één keer trof de komende tegenstander van Ajax doel in de groepsfase van de Europa League. Een punt - wat nodig is om de Roemenen en Dinamo Zagreb (dat met succes beroep aantekende tegen de straf van de Uefa en de drie behaalde punten terug kreeg) achter zich te houden - zit dus zeker in het verschiet voor de Amsterdammers. Was dat in Amsterdam nog een teleurstellend resultaat, dit keer is het genoeg. (MvD) STAND: Ajax 4-8 (5-2) Anderleoht 4-8 (6-2) Dinamo Zagreb 4-3 (3-4) Timisoara 4-2 (1-6) Uit het aantrekken van Van Wolfswinkel spreekt ambitie. hypotVeketi Toen op 12 juli 1996 de eerste paal van het Gelredome de grond in werd geslagen, hoorde Vitesse-voorzitter Karei Aalbers in de verte al de hymne van de Champions League door Arnhem schallen. Vitesse eindigde in de jaren negentig telkens bij de eerste zes en het nieuwe stadion zou de laatste stap omhoog betekenen. De topdrie was gewaarschuwd. De plannen van Aalbers leken wer kelijkheid te worden. Vitesse haalde keer op keer het Uefa-Cuptoernooi en eindigde in 1998 zelfs als derde. Maar toen sloeg de teneur om. In februari 2000 werd Aalbers afgezet vanwege vermeende fraude. Vitesse bleek er een stuk minder rooskleurig voor te staan dan werd gedacht: de club kampte met grote schulden. De bouw van het stadion bleek stukken duurder en de verkoop van spelers leverde te weinig geld op. De gemeente Arnhem en de provincie Gelderland moesten er aan te pas komen om de club financieel te redden. De onrust sloeg over op het veld, waar door de bezuinigingen de kwaliteit sterk afnam. In 2003 en 2004 eindigde Vitesse respectievelijk als veertiende en zestiende en ook in de jaren daarna stond de club meer in het rechter- dan linkerrijtje. In maart 2008 werden de Arnhemmers door de gemeente opnieuw gered van de ondergang. Er leek een einde te komen aan de soaps rond FC Hollyivood aan de Rijn, maar eind 2008 werd trainer Hans Westerhof na een half jaar al ontslagen. Onder diens opvolger Theo Bos ging het aanvankelijk beter, maar ook de clubman ligt alweer onder vuur vanwege de magere prestaties. Gemiddeld nemen slechts een kleine twintigduizend mensen de moeite om naar de thuisduels van de gedevalueerde subtopper te komen. De dromen die Aalbers ooit had, zijn allang vervlogen. (BA) 15 mei 2005 Vitesse - Ajax 0-2 11 december 2005 Vitesse - Ajax 0-2 24 december2006 Vitesse - Ajax 4-2 27 januari 2008 Vitesse - Ajax 2-2 8 februari 2009 Vitesse - Ajax 4-1 winst V verlies N. Levering door heel Nederland Oosterdiep westzijde 5 7881GK EMMER-COMPASCUUM L l I Telefoon:(0591)351041 Kijk opi www.DouciS_irin.nl Aankoop Sinan Kaloglu weet voorlopig ook het verschil niet te

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 3