'DE TRAINER HOUDT HET SIMPEL. DAT BEVALT ME WEL.' EEN MAANDJE BARCELONA de twijfels voorbij Gabri is Hij miste de seizoensopening door een hardnekkige achillespeesblessure, maar draait mee alsof hij niet is weggeweest. De dertigjarige Gabri speelt op routine en vertrouwen. ajaxlife INTERVIEW 4 «f 27-11-2009 X voel me beter thuis bij Jol' Gabri'Ik wist niet dat ik zo geliefd was.' 'Ik DOOR MIKE VAN DAMME Hij legt een van zijn scheenbeschermers nog even goed, strekt zijn benen en loopt na een kort contact met Eyong Enoh dan het veld in. Twintig minuten speeltijd krijgt Gabri van trainer Martin Jol tegen SC Heerenveen. Twintig rustige minuten, want de ploeg staat met 5-1 voor en speelt de tweede helft min of meer op halve kracht. De Spanjaard heeft daar echter weinig boodschap aan, en steekt bij zijn eerste de beste actie meteen zijn been uit. Hij blokt de bal, en ziet tegenstander Goran Popov op de grond vallen. De verdediger van SC Heerenveen wordt een paar minuten later gewisseld. Geblesseerd. Het is Gabri ten voeten uit: als er een beroep op hem wordt gedaan, staat hij er. Niets even wennen aan de geest van de wedstrijd, niets spelritme opdoen. Hij voetbalt op routine, opgedaan in ruim tien jaar op topniveau (zeven jaar Barcelona, vierde jaar bij Ajax). Daar kan zelfs een lange afwezigheid niets aan veranderen. Ervaring maakt nuchter. Niet alleen in wedstrijden. Je zou het haast vergeten als je hem ziet spelen, maar de dertigjarige Spanjaard heeft van ver moeten komen dit seizoen. Al in de eerste week van de voorbereiding raakte hij geblesseerd aan zijn achillespees - nadat hij vorig seizoen ook al de laatste maanden had gemist. Hij revalideerde een maand bij FC Barcelona, en maakte pas zijn rentree tegen Willem II, twee maanden geleden. En net als tegen SC Heerenveen paste hij zich moeiteloos aan. "Het gaat goed. Ik ben pijnvrij," geeft de middenvelder aan. "Het kan fysiek nog iets beter, maar dat is een kwestie van tijd. Na het trainingskamp in de winterstop wil ik mijn laatste beetje achterstand ingehaald hebben." Twijfels Zo nuchter als hij zich momenteel voortbeweegt bij Ajax, is hij niet het hele seizoen geweest. Al zegt hij zelf geen twijfels te hebben gehad. Niet nadat hij geblesseerd was geraakt, niet nadat Demy de Zeeuw werd aangetrokken - en ook niet nadat hij door Ajax Life was vergeten op de handtekeningenkaart voor de Open Dag, en op die dag zelf door presentator Najib Amhali niet op tijd naar voren werd geroepen. "Dat soort dingen gebeuren. Ik dacht wel even: jeetje, je wordt wel snel afgeschreven," zegt hij lachend. Dan serieuzer, over de komst van Demy de Zeeuw: "Het is alleen maar goed om meer concurrentie te hebben. Dat houdt je scherp. Ik heb geen twijfels gehad over mijn eigen positie. Ik was alleen bezig met herstellen." Tussen de regels door zijn toch enkele twijfels en frustraties voelbaar. Zo zegt hij: "Ik heb het geluk gehad dat ik meteen aan spelen toekwam toen ik fit was. Als je er langer naast staat, wordt het een ander verhaal." En: "Ik raakte al in de eerste week geblesseerd. Er was net een nieuwe trainer. Dan moet je jezelf opnieuw bewijzen. Ik viel juist op dat moment weg. Dat is best wel frustrerend, ja." Het lijkt dus vooral een verhaal van 'eind goed, al goed' voor de Spanjaard. Met een mooie climax, bij zijn rentree tegen Willem II. Hij bleek alles behalve vergeten in Amsterdam. Hij kreeg een staande ovatie van de supporters. "Ik had sinds februari niet meer gespeeld, en had zo'n overweldigende reactie dus niet verwacht. Ik raakte daar echt een beetje geëmotioneerd van. Ik wist niet dat ik zo geliefd was." Hij kan en durft nu weer vooruit te kijken. De laatste wedstrijden hebben aangetoond dat hij dit seizoen zeker in de plannen van Jol voorkomt. Hij geniet vertrouwen, waar hij dat vorig seizoen miste bij Marco van Basten. "Elke trainer heeft zijn eigen stijl van coachen. Ik voel me beter thuis bij Jol. Ik voel meer vertrouwen tussen trainer en zijn spelers. Waar dat aan ligt, kan ik niet goed zeggen. Het is een persoonlijk gevoel. Jol is iemand die geen hele verhalen vertelt. Hij is directhoudt het simpel. Dat bevalt me wel." Gabri kan weer vooruitkijken, maar verder dan het huidige seizoen reikt zijn blik nog niet. Ook al loopt zijn contract medio 2011 af. "Ik wil zeker tot mijn 32ste blijven voetballen. Ik hoop dat ik mijn carrière bij Ajax kan afmaken. We hebben nog niet gesproken over een nieuw contract. Dat hoeft van mij ook nog niet. Eerst dit seizoen tot een goed eind brengen. Met een titel. Daar verlang ik naar." Gabri revalideerde een maand in Barcelona. Bij zijn oude club, de plaatselijk FC, werd hij door een fysiotherapeut elke dag onderhanden genomen. Waarom hij niet in Nederland, bij Ajax, revalideerde? "Het is prettig om met iemand te praten die dezelfde taal spreekt als je geblesseerd bent. Je wilt toch gedetailleerd vertellen watje voelt, hoe het gaat." Daarnaast had hij in Barcelona elke dag een privé- fysiotherapeut tot zijn beschikking. "Als FC Barcelona 's ochtends trainde, kon ik 's middags bij hem terecht. En andersom. Elke twee dagen belde de arts van Ajax (Edwin Goedhart, red.) me op om te vragen hoe het ging. Hij is ook een keer langsgekomen. Er was dus wel genoeg contact met Ajax." Tijd om zijn hart op te halen in zijn geboortestreek had hij niet. "Overdag was ik alleen bezig met revalideren, 's Avonds was ik dan blij als ik bij mijn vrouw en kind was. Ik heb wel met wat vrienden afgesproken, maar lang niet elke dag."

Ajax Life (vanaf 1994) | 2009 | | pagina 14